در فصل مقدماتی آموزش بورس انرژی که در ۵ بخش آماده شده است مفاهیم و تعاریف ابتدایی، آشنایی با بورس های انرژی در سرتاسر دنیا، ضرورت وجود بورس انرژی در ایران و اثرات بورس انرژی بر بخش کلان اقتصاد مورد بررسی قرار گرفت و در این مطلب یعنی بخش پنجم به عنوان آخرین بحث از مقدمه، سایر اثرات بورس انرژی بر اقتصاد تشریح و توضیح داده خواهند شد...

بورس۲۴ : در فصل مقدماتی آموزش بورس انرژی که در 5 بخش آماده شده است مفاهیم و تعاریف ابتدایی، آشنایی با بورس های انرژی در سرتاسر دنیا، ضرورت وجود بورس انرژی در ایران و اثرات بورس انرژی بر بخش کلان اقتصاد مورد بررسی قرار گرفت و در این مطلب یعنی بخش پنجم به عنوان آخرین بحث از مقدمه، سایر اثرات بورس انرژی بر اقتصاد تشریح و توضیح داده خواهند شد.

1- شفافیت بیشتر اطلاعات

منظور از شفافیت اطلاعات، مشخصات و ویژگی های تولیدکنندگان، نهادهای مالی ارائه دهنده خدمت، قوانین و مقررات حاکم برمعاملات کالاهای قابل عرضه و معاملات انجام شده در بورس انرژی ست به طوریکه میزان واقعی تولید و توان عرضه آنها، همچنین زمان مشخص تحویل و نحوه تسویه آن به طور شفاف اعلام می گردد که این موضوع ضمن شفافیت فضای کار و رقابت تولیدکنندگان امکان انتخاب درست را برای خریداران فراهم می آورد و باعث ایجاد اعتماد در میان فعالان بازار انرژی خواهد شد.

2- قیمت گذاری منطقی

چون قیمت محصولات در بورس انرژی برمبنای عرضه و تقاضا تعیین و مشخص می گردد، قیمت تعادلی در مدار منطقی نوسان خواهد کرد که ضمن کنترل فضای رقابتی می تواند سبب افزایش کیفیت گردد. باید خاطر نشان کرد که ایجاد فضای رقابتی نه تنها در کیفیت محصولات مشاهده خواهد شد بلکه به تولید محصولاتی با ارزش افزوده بالاتر و با قیمتی رقابتی منتج می گردد که نتیجه آن برای سمت عرضه، کاهش قیمت تمام شده محصولات و حفظ مارجین سودآوری است که از آن می توان به عنوان یک اهرم مؤثر در بهینه سازی فرآیند تولید در اقتصاد یاد کرد.

3- امکان نظارت بر معاملات

فضای رسمی خرید وفروش و تابلوی فیزیکی و مجازی بورس انرژی، امکان نظارت مستمر اطلاعات معاملات را فراهم نموده وتجربه تاریخی موفق این گونه بازارها دلیلی بر تداوم استفاده از بازارهای بورس در سراسر دنیاست چراکه نظارت بر رفتارهای اقتصادی می تواند به جهت دهی صحیح اقتصاد منتهی شود.

4- کوچک کردن دولت

تأمین بازار عادلانه و بی طرف و بالا رفتن سطح اعتماد بخش خصوصی، زمینه سازی برای حضور این بخش در اقتصاد خواهد بود به عبارتی بازارهای بورس ضمن کاهش دخالت دولت، اقتصاد آزاد را ترویج داده و انحصار دولت بر بخش هایی ازاقتصاد را کاهش خواهند داد.

5- ابزار پوشش ریسک

در بورس انرژی ابزاری برای کاهش ریسک ناشی از نوسان قیمت ها و همچنین کاهش ریسک تجاری تعبیه شده است که معاملات با اطمینان بیشتری صورت خواهد گرفت و خریداران و فروشندگان می توانند ضمن مدیریت ریسک، به تجارت و معاملات بپردازند.

6- جهانی شدن

برای مبادلات بین المللی به سازوکار مشابه و قابل اعتماد برای هر دو طرف عرضه و تقاضا نیاز است لذا بورس انرژی بهترین و مطمئن ترین روش برای تجارت های بین المللی ست که ضمن داشتن الفبایی یکسان برای تجارت، ضمانت و سلامت مبادلات را تضمین کرده و رضایت هر دو سو را تامین خواهد کرد. این در حالی است که وجود منابع غنی انرژی در کشور از مزایای مهم برای بورس انرژی ایران نسبت به سایر کشورهاست.