​با توجه به اینکه هنوز لیست این محصولات از سوی وزارت صمت اعلام نشده، نمی‌توان با قطعیت گفت که چه موادی در رده خام و نیمه خام تفکیک شده اند و آئین نامه اجرایی این طرح هنوز اعلام نشده است.
داستان مالیات جدید درآمد صادراتی پتروشیمی ها چیست؟

بورس۲۴ : پتروشیمی امیر کبیر طی اطلاعیه شفاف سازی در سامانه کدال اعلام کرد که افزایش هزینه مالیات در ۳ ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است و بر اساس تبصره ۶ بند ث قانون بودجه ۱۴۰۰ درآمد حاصل از صادرات مواد خام و نیمه خام محصولات پتروشیمی مشمول مالیات است. اما، با توجه به اینکه هنوز لیست این محصولات از سوی وزارت صمت اعلام نشده، نمی‌توان با قطعیت گفت که چه موادی در رده خام و نیمه خام تفکیک شده اند و آئین نامه اجرایی این طرح هنوز اعلام نشده است.

فریبرز کریمایی، قائم مقام انجمن صنفی کارفرمایان صنعت پتروشیمی در خصوص موضوع اخیر مالیات از مواد خام و نیمه خام پتروشیمی ها به خبرنگار بورس۲۴ گفت: مالیات از مواد خام و نیم خام هنوز جمع بندی نشده و آئین نامه اجرایی آن نیامده است.

وی گفت: بنابراین باید دولت طبق آیین نامه فهرست مواد خام و نیمه خام را اعلام کرده و این فهرست را تعریف کند. در همین راستا جلساتی برگزار شده و طرحی را هم به مجلس برده ایم تا از طریق مجلس این موضوع را لغو کنیم.

هنوز آئین نامه اجرائی به دست ما نرسیده...

کریمایی گفت: نکته دیگر اینکه وقتی طرح مالیات مواد خام و نیمه خام اجرایی شود دیگر منطقه ویژه و غیره ندارد که در بودجه ۱۴۰۰ هم آمده است.

کریمایی گفت: تا اینجایی که من می دانم، هنوز آئین نامه اجرایی مصوبه اخیر نیامده است. هم وزیر اقتصاد و هم آقای جهانگیری دستور داده اند که این آئین نامه اجرایی به گونه ای نوشته شود که بار جدیدی به شرکت ها وارد نشود. دولت و بخشی از نمایندگان مجلس هم مخالف هستند. به هر حال این طرح تصویب شد و برای اصلاح این طرح که فقط مواد خام مشمول آن شوند، ۵۰ امضا هم جمع آوری شده و طرح دو فوریت آن در مجلس هم اعلام وصول شده که امیدواریم در مجلس رای به مخالفت با این طرح مالیاتی داده شود.

هنوز لیستی اعلام نشده، ما ذخیره گرفته ایم

رحیمی، معاون مالی و اقتصادی پتروشیمی امیر کبیر نیز در خصوص شفاف سازی اخیر این شرکت در خصوص موضوع مالیات مواد خام و نیمه خام گفت: در قانون بودجه به صراحت گفته شده است که خرداد ماه وزرات صمت باید لیست این شرکت ها و محصولات خام و نیمه خام مشمول مالیات را اعلام‌ نماید.

وی گفت: طبق آخرین استعلام از دارایی، هنوز وزرات صمت لیست را نداده است، که شاید یکی از دلایل آن ورود مجلس به این موضوع است.

وی افزود: حال ما برای این موضوع در حسابهای شرکت بالغ بر هزار میلیارد ذخیره گرفته ایم که البته با توجه به اینکه همه محصولات شرکت صادراتی نیست، تقریبا ۴۰ درصد از ذخیره حساب ها آزاد می شود.


"بورس ۲۴" دارنده مجوز مشاوره رسمی سرمایه گذاری از "بورس" روزانه ده ها محتوای خبری-تحلیلی را در اختیار شما مخاطب گرامی قرار می دهد ، بخشی از محتوای تولید شده به دلیل اثر گذاری مستقیم بر معاملات شما در بورس شامل پیش بینی جامع بازار ، تحلیل سهم ها ، سیگنال خرید و فروش ، معرفی هفتگی سبد سهام ، اخبار ویژه از شرکت ها ، مشاوره آنلاین و... به صورت ویژه ارائه می شود ، لذا پیشنهاد می گردد برای استفاده کامل از خدمات تحلیلی ، خبری و مشاوره ای این رسانه به خانواده بزرگ مشترکین ویژه بپیوندید.