طبق یک قرارداد بین عراق و چین، شرکت‌های چینی در ازای ۱۰۰ هزار بشکه نفت خام، یک فرودگاه در نصیریه و ۹۰ هزار خانه در شهرک صدر عراق می‌سازند.
چین در ازای واردات نفت، برای عراق مسکن و فرودگاه می‌سازد

بورس۲۴ : طبق یک قرارداد بین عراق و چین، شرکت‌های چینی در ازای ۱۰۰ هزار بشکه نفت خام، یک فرودگاه در نصیریه و ۹۰ هزار خانه در شهرک صدر عراق می‌سازند.

به نقل از اویل پرایس، شرکت‌های چینی قرار است طبق قراردادی که در 2019 بین دو کشور بسته شده، در ازای نفت یک فرودگاه و 90 هزار خانه در عراق بسازند.

صباح عبدالطیف، یکی از مشاوران نخست وزیر عراق گفت این شرکت های چینی در ازای 100 هزار بشکه نفت خام، یک فرودگاه در نصیریه و 90 هزار خانه در شهرک صدر می‌سازند.

احسان عبدالجبار، وزیر نفت عراق در اوایل همین ماه گفت عراق قراردادی برای ساخت یک پالایشگاه جدید نفتی با شرکت مهندسی نفت CNCEC چین بسته است.

این پالایشگاه با ظرفیت 300 هزار بشکه در روز یک مجتمع پالایشی و پتروشیمی است و در شبه جزیره فاو ساخته خواهد شد.

این پالایشگاه جدید منحصراً برای صادرات ساخته می شود و کل هزینه آن را دولت چین متقبل شده است.

همچنین در اوایل ماه جولای گزارش شد یک پروژه پالایشگاهی دیگر با ظرفیت 100 هزار بشکه در روز در استان نفت‌خیز ذی قار عراق با مشارکت چین اجرایی می‌شود.

وزیر نفت عراق گفت این پالایشگاه برای تامین نیاز روز افزون مردم عراق به محصولات پالایشی ساخته می شود.

چین همچنین پس از گزارش فروش سهام شرکت های بزرگ دنیا در پروژه‌های تولید و اکتشاف نفت در عراق، در فکر تصاحب این پروژه‌ها در عراق است.

شرکت نفت و پتروشیمی سینوپک چین در اوایل سال جاری میلادی یک قرارداد 25 ساله با وزارت نفت عراق امضا کرد که طبق آن 49 درصد از سهام میدان گاز طبیعی منصوریه را به دست می‌آورد.

منبع: تسنیم


"بورس ۲۴" دارنده مجوز مشاوره رسمی سرمایه گذاری از "بورس" روزانه ده ها محتوای خبری-تحلیلی را در اختیار شما مخاطب گرامی قرار می دهد ، بخشی از محتوای تولید شده به دلیل اثر گذاری مستقیم بر معاملات شما در بورس شامل پیش بینی جامع بازار ، تحلیل سهم ها ، سیگنال خرید و فروش ، معرفی هفتگی سبد سهام ، اخبار ویژه از شرکت ها ، مشاوره آنلاین و... به صورت ویژه ارائه می شود ، لذا پیشنهاد می گردد برای استفاده کامل از خدمات تحلیلی ، خبری و مشاوره ای این رسانه به خانواده بزرگ مشترکین ویژه بپیوندید.