سهم شرکت پارتا از لحاظ تولید از مجموع تولید داخلی تایر (حلقه ای) ١٢ درصد و از لحاظ وزنی ١١ درصد است. در زمینه تولید تایر رادیال سواری داخلی از لحاظ وزنی دارای سهم ١٢ درصدی است. سهم این شرکت از نظر مجموع تولید تایر وانتی داخلی از لحاظ وزنی ١۵ درصد است. از لحاظ وزنی این شرکت ٨ درصد از مجموع تایر باری و اتوبوسی داخلی و همچنین ١١ درصد از مجموع تایر کشاورزی و داخلی را تولید می کند.
تقسیم ۶۵ درصدی سود پارتا در مجمع/ این سود تا پایان مرداد از طریق سجام واریز خواهد شد

بورس۲۴ : شرکت مجتمع صنعتی آرتاویل تایر در روز سه شنبه 29 تیر ماه مجمع عمومی عادی سالیانه سال مالی منتهی به 30 اسفند 99 را برگزار کرد. این جلسه با حضور بیش از 96 درصد سهامداران شرکت رسمیت یافت.

قرائت صورت های مالی

در ابتدای جلسه صورت های مالی 99 پارتا قرائت و به رشد 111 درصدی درآمدهای عملیاتی نسبت به سل قبل اشاره شد. این شرکت در پایان اسفند 99 بیش از 4،763 میلیارد ریال سود ناخالص محقق کرد که در قیاس با سال گذشته 260 درصد افزایش داشت.

سود عملیاتی با جهش 295 درصدی به بیش از 4،354 میلیارد ریال رسید. در پایان دوره 12 ماهه 99 پارتا به سود خالص بیش از 6 هزار میلیارد ریالی دست یافت که نسبت به سال 98 بیش از 551 درصد افزایش داشت. سود واقعی هر سهم بر مبنای سرمایه قبلی (1،202 میلیارد ریال) برابر با 5،010 ریال بود. بر مبنای گزارش های منتشر شده، این شرکت اخیرا سرمایه خود را به 2،202 میلیارد ریال افزایش داده که اوایل خرداد ماه در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است.

در ادامه به سابقه صنعت تایر در ایران اشاره و گفته شد که صنعت تایر در ایران با سابقه بیش از 60 سال نقش موثری در صنعت حمل و نقل ایفا کرده اما این صنعت در سال 99 با چالش های فراوانی همراه بود و تحریم ها مشکلات زیادی را برای این صنعت به وجود آورد. از مهمترین چالش های صنعت تایر در سال 99 می توان به حذف ارز دولتی و تخصیص ارز نیمایی اشاره کرد که موجب کاهش جریان نقدینگی شرکتها شد. همچنین عدم انتقال ارز به فروشندگان خارجی به منظور تامین مواد اولیه، افزایش نرخ مواد اولیه داخلی، واردات تایر و در کنار همه این عوامل شرایط پاندمی کرونا و عدم استفاده از خودرو در مسافرتها از مهمترین چالش های صنعت تایر در سال 99 بودند.

سهم شرکت پارتا از لحاظ تولید از مجموع تولید داخلی تایر (حلقه ای) 12 درصد و از لحاظ وزنی 11 درصد است. در زمینه تولید تایر رادیال سواری داخلی از لحاظ وزنی دارای سهم 12 درصدی است. سهم این شرکت از نظر مجموع تولید تایر وانتی داخلی از لحاظ وزنی 15 درصد است. از لحاظ وزنی این شرکت 8 درصد از مجموع تایر باری و اتوبوسی داخلی و همچنین 11 درصد از مجموع تایر کشاورزی و داخلی را تولید می کند.

اهم اقدامات شرکت در سال 99

از مهمترین پروژه های بهبود فرآیند تولید که در شرکت پارتا انجام شده می توان به تغییر سیستم در اکسترودرهای از حالت برشی به حالت رولی اشاره کرد که به منظور بهبود کیفیت و یونیفرمیتی تایر انجام شده است. طراحی نرم افزاری برای خبر فوری عیوب تایر، راه اندازی فیبر نوری و سیستم مانیتورینگ، نصب و راه اندازی گام ایج برشی بلت سیمی جهت افزایش محصول و بهبود کیفیت و طراحی و ساخت یک دستگاه ماشین فیلرزنی رادیال مشابه خارجی جهت افزایش محصول و بالا بردن کیفیت از دیگر اقدامات راهبردی شرکت در سال 99 است.

همچنین اقدامات لازم جهت افزایش تولید 120 هزار حلقه رادیال در روز صورت گرفته است.

وضعیت تولید و مواد اولیه

پارتا در سال 99 جمعا 28 هزار و 923 تن محصول تولید کرد که بیش از 19 هزار تن از آن به تایر رادیال اختصاص داشت. این در حالی است که تولید واقعی سال 89 بیش از 24 هزار تن و سال 97 بیش از 18 هزار تن بود.

این شرکت در سال 99 بیش از 31 هزار تن مواد اولیه به ارزشی بالغ بر 7،913 میلیارد ریال خریداری کرده که بخش عمده آن را کائوچو طبیعی و مصنوعی تشکیل می داد. اما مقدار مصرف مواد اولیه پارتا در سال 99 به بیش از 32 هزار تن رسید که معادل ریالی آن نیز بالغ بر 7،155 میلیارد ریال بود.

بهبود نسبت های سودآوری

نسبت های سودآوری پارتا در سال 99 رشد قابل توجهی را نسبت به سال 98 تجربه کرده است. نسبت سود خالص از 17 درصد در سال 98 به 53 درصد در سال 99 رسیده، نسبت سود ناخالص نیز از 14 درصد به 30 درصد ارتقا یافته، بازده فروش در حالی در سال 99 به 57 درصد رسیده که در سال گذشته 19 درصد بود. نسبت بازده دارایی نیز از 15 درصد به 56 درصد افزایش یافته است.نسبت بازده حقوق صاحبان سهام از 37 درصد در سال 98 به 107 درصد در سال 99 افزایش یافته است.

مهمترین اخبار و سود نقدی مصوب مجمع

در این مجمع خبر ارتقا نماد پارتا به بازار بالاتر داده شد. مدیران شرکت اعلام کردند که پس از هیات پذیرش و بازدید سازمان بورس از مجموعه آرتاویل تایر در هفته های آتی نماد پارتا به بازار بالاتر منتقل خواهد شد.

در پایان ضمن تصویب صورت های مالی سال مالی 99 مبلغ 3،261 ریال (بر مبنای سرمایه قبلی) معادل 1،780 ریال (بر اساس سرمایه جدید) به عنوان سود نقدی هر سهم در نظر گرفته شد و به تصویب رسید. بدین ترتیب پارتا بیش از 65 درصد از سود محقق شده سال 99 را میان سهامدارانش تقسیم کرد.


"بورس ۲۴" دارنده مجوز مشاوره رسمی سرمایه گذاری از "بورس" روزانه ده ها محتوای خبری-تحلیلی را در اختیار شما مخاطب گرامی قرار می دهد ، بخشی از محتوای تولید شده به دلیل اثر گذاری مستقیم بر معاملات شما در بورس شامل پیش بینی جامع بازار ، تحلیل سهم ها ، سیگنال خرید و فروش ، معرفی هفتگی سبد سهام ، اخبار ویژه از شرکت ها ، مشاوره آنلاین و... به صورت ویژه ارائه می شود ، لذا پیشنهاد می گردد برای استفاده کامل از خدمات تحلیلی ، خبری و مشاوره ای این رسانه به خانواده بزرگ مشترکین ویژه بپیوندید.