کارشناس مسائل اقتصادی گفت: جهت‌گیری طرح مالیات بر عایدی سرمایه باید به گونه‌ای باشد که فعالیت‌های سوداگرانه را کاهش دهد.
لزوم جهت‌گیری طرح مالیات بر عایدی سرمایه برای کاهش فعالیت‌های سوداگرانه

بورس۲۴ : کارشناس مسائل اقتصادی گفت: جهت‌گیری طرح مالیات بر عایدی سرمایه باید به گونه‌ای باشد که فعالیت‌های سوداگرانه را کاهش دهد.

محمد احمدی در خصوص طرح مالیات بر عایدی سرمایه، گفت: در بحث مالیات خیلی افراد شناسایی نمی‌شوند و درآمدهای هنگفتی نیز کسب می‌کنند و متأسفانه سیستمی برای شناسایی آنها وجود ندارد.

وی بیان کرد: سازمان مالیاتی کشور به صورت سنتی عمل می‌کند و از کسانی که درآمد مشخص دارند همچون کارکنان دولت قبل از پرداخت حقوقشان مالیات دریافت می‌کنند.

این کارشناس مسائل اقتصادی با تاکید بر روند روبه رشد شناسایی مشمولان مالیات بر ارزش افزوده گفت: در حال حاضر عده‌ای بدون شناسنامه و تابلو در کشور به فعالیت می‌پردازند که بخش بزرگی از درآمدها را کسب می‌کنند و شناسایی آنها ممکن نیست وبحث مالیات بر عایدی سرمایه برای شناسایی این افراد خوب است و حالا باید در جزئیات به آن پرداخته شود.

احمدی در ادامه گفت: جهت‌گیری طرح مالیات بر عایدی سرمایه باید به گونه‌ای باشد که فعالیت‌های سوداگرانه را کاهش دهد.

کارشناس مسائل اقتصادی در ادامه گفت: سرمایه‌گذاری در برخی از حوزه‌ها مانند خودرو که کالای سرمایه‌ای نیست باعث بروز تنش‌ها در این بخش می‌شود و با بالا رفتن تقاضا افزایش قیمت را به همراه دارد و از طرفی به مصرف‌کننده فشار وارد می‌کند.

وی تصریح کرد: مالیات بر عایدی سرمایه در بخش‌هایی چون بازار سرمایه مشخص است و اتفاقاً نباید در این بخش که خیلی سالم‌تر از بازارهای سوداگرانه مسکن ارز و سکه است اجرا شود، چرا که هدایت نقدینگی به سمت بازار سرمایه به تولید هدایت می‌شود همانطور که رئیس جمهور منتخب نیز همواره به آن تأکید داشته است.

احمدی گفت:‌ نباید قانون را به گونه‌ای تصویب کرد که به جای منافع بر اقتصاد مضار داشته باشد و آنهایی که در بازار سرمایه هستند به فعالیت‌های اقتصادی دیگر بپردازند.

کارشناس مسائل اقتصادی در ادامه گفت: سودهایی که از بازار سرمایه نصیب سرمایه‌گذاران این بازار می‌شود، سود خوبی است چرا که هم به نفع سرمایه‌گذار است و هم به نفع اقتصاد کشور و توسعه و اشتغال خواهد بود.

وی گفت: در حال حاضر جهت‌گیری در طرح مالیات بر عایدی سرمایه مطلوب است و باید منتظر ماند تا جزئیات بیشتری از این طرح معلوم شود.

احمدی بیان کرد: گاهی اوقات قانون‌های خوبی تصویب می‌شود اما در اجرا اتفاقات دیگری رخ می‌دهد.

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: اگر این طرح به درستی اجرا شود آنهایی که از زیر بار مالیات فرار می‌کردند و کارشنان سوداگری در بازارهای مالی بوده است طبیعتاً بیشتر متضرر می‌شوند.

منبع: میزان


"بورس ۲۴" دارنده مجوز مشاوره رسمی سرمایه گذاری از "بورس" روزانه ده ها محتوای خبری-تحلیلی را در اختیار شما مخاطب گرامی قرار می دهد ، بخشی از محتوای تولید شده به دلیل اثر گذاری مستقیم بر معاملات شما در بورس شامل پیش بینی جامع بازار ، تحلیل سهم ها ، سیگنال خرید و فروش ، معرفی هفتگی سبد سهام ، اخبار ویژه از شرکت ها ، مشاوره آنلاین و... به صورت ویژه ارائه می شود ، لذا پیشنهاد می گردد برای استفاده کامل از خدمات تحلیلی ، خبری و مشاوره ای این رسانه به خانواده بزرگ مشترکین ویژه بپیوندید.