​حاشیه سود ناخالص طبق گزارشات مندرج در سامانه کدال در دوره ٣ ماهه و ٧ ماهه منتهی به پایان اسفند ١٣٩٩ به ترتیب ۵۴درصد و ۵١درصد است و با توجه به اینکه دوره ٣ ماهه امسال هنوز به اتمام نرسیده است، امکان ارائه گزارش وجود ندارد .
نیروکلر صادرات برخی محصولات را ٨٠ درصد افزایش می دهد

بورس۲۴ : شرکت نیروکلر، یکی از برترین و خوش نام ترین شرکتهای تولید کننده کلر آلکالی در کشور است. وحید نام نیک، مدیرعامل این شرکت در گفت و گو با بورس۲۴ برنامه ها و استراتژی سال ۱۴۰۰ شرکت را از طرح های توسعه تا برنامه افزایش سرمایه اعلام کرد.

*سهم شرکت از بازارمحصولات کشور چقدر است؟ شیوع کرونا چه تاثیری بر فروش محصولات شرکت در دو بازار داخلی و صادراتی داشته است؟

به طور میانگین سهم شرکت نیروکلر از بازار محصولات کلرآلکالی به استثناء زنجیره تأمین پتروشیمی‌ها بین 20-19 درصد است. با توجه به شیوع بیماری کرونا در ابتدای شناسایی بیماری رشد قابل توجهی در فروش آب ژاول، پرکلرین ایجاد شد ولی رفته رفته و با عادی شدن شرایط بیماری برای عموم جامعه، مصارف مواد ضدعفونی با پایه الکل جای خود را به مواد ضدعفونی کننده سطوح مانند آب ژاول و پرکلرین داد.

*با توجه به اینکه قرار است سال مالی شرکت تغییر کند، مجمع شرکت چه زمانی برگزار می‌شود؟ سیاست تقسیم سود شرکت چقدر است؟

با توجه به پایان یافتن دوره‌های 7 ماهه منتهی به 30.12.1399 و به تبع برگزاری مجمع آن در تاریخ 13.2.1399 و تصمیمات متخذه میزان سود تقسیمی 60 درصد سود محقق شده است. در مورد تغییر سال مالی شرکت نیز در مجمع حقوقی به طور فوق العاده مورخ 11.03.1400 مصوب شد که سال مالی از پایان اسفند ماه به پایان آبان ماه تغییر یابد.

*افزایش قیمت جهانی محصولات چه تاثیراتی بر بهای تمام شده شرکت داشته است؟

مواد اولیه شرکت عمدتاً از داخل کشور تهیه می‌گردد و در مورد آلفا سلولز و کلرید باریم که از خارج از کشور تامین می‌شود میزان تاثیر کمتر از 20درصد است اما در مورد اسید استیک که تنها منبع تامن کننده آن پتروشیمی فن‌آوران است و قیمت گذاری آن تابع قیمت جهانی می‌باشد. افزایش قیمت اسید استیک تاثیر بالایی در بهای تمام شده محصولات MCA و CMC دارد.

*چشم انداز قیمت محصولات و مواد اولیه اصلی شرکت را چگونه ارزیابی می کنید؟

حاشیه سود ناخالص طبق گزارشات مندرج در سامانه کدال در دوره 3 ماهه و 7 ماهه منتهی به پایان اسفند 1399 به ترتیب 54درصد و 51درصد است و با توجه به اینکه دوره 3 ماهه امسال هنوز به اتمام نرسیده است، امکان ارائه گزارش وجود ندارد .

*آیا طرحهای توسعه، نوسازی و یا افزایش خط تولید محصولات جدید را در دستور کار دارید؟

بله، همانطور که می دانید سال گذشته طرح توسعه واحد اسید کلریدریک و آبژاول نیز مورد بهره برداری قرار گرفت. در حال حاضر نیز فاز اول طرح توسعه پرکلرین در حال اتمام است و طی هفته جاری مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت که 30 درصد به ظرفیت تولید واحد پرکلرین افزوده خواهد شد. در فاز دوم این طرح که در شهریورماه راه اندازی می گردد نیز ظرفیت تولید روزانه پرکلرین با 80 درصد افزایش از 10 به 18 تن در روز خواهد رسید.

طرح های بسیاری دیگری هم در دست بررسی است که با هدف گذاری کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در حال تدوین و ارزیابی در کمیته های مربوطه است.

*با توجه به جهش قیمت ارز و جذابیت بیشتر صادارات نسبت به فروش داخلی، آیا شرکت برنامه ای برای توسعه بازارهای صادراتی خود دارد؟

بله، شرکت نیروکلر سعی دارد میزان صادرات کالاهای با ارزش افزوده بالاتری مانند سود پرک، MCA، پرکلرین که امکان حمل و نقل زمینی و دریایی آنها فراهم است را تا 80درصد افزایش دهد.

*افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها در دستور کار دارید؟

طبق مصوبه مجمع عمومی مورخ 13.2.1400 و تکلیف بر ارزیابی دارائی‌ها، مراحل ارزیابی دارائی در حال انجام است. لذا افزایش سرمایه مذکور منوط به تصویب هیئات مدیره و مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام است.

*به طور کلی برنامه ای برای افزایش سرمایه دارید؟

بلی، طبق مصوبه مورخ 29.9.1399 افزایش سرمایه از محل مطالبات حال شده و آورده نقدی در جریان می‌باشد که مراحل اخذ مصوبه سازمان بورس در حال انجام است.


"بورس ۲۴" دارنده مجوز مشاوره رسمی سرمایه گذاری از "بورس" روزانه ده ها محتوای خبری-تحلیلی را در اختیار شما مخاطب گرامی قرار می دهد ، بخشی از محتوای تولید شده به دلیل اثر گذاری مستقیم بر معاملات شما در بورس شامل پیش بینی جامع بازار ، تحلیل سهم ها ، سیگنال خرید و فروش ، معرفی هفتگی سبد سهام ، اخبار ویژه از شرکت ها ، مشاوره آنلاین و... به صورت ویژه ارائه می شود ، لذا پیشنهاد می گردد برای استفاده کامل از خدمات تحلیلی ، خبری و مشاوره ای این رسانه به خانواده بزرگ مشترکین ویژه بپیوندید.