تحقق بالاترین رکورد سودآوری ریالی و ارزی توسط "آریا" ۲۰۰ درصد بازدهی پاداش سهامداران وفادار
دستاورد های عرضه اولیه آریا ساسول رونمایی شد

بورس۲۴ : عرضه 5 درصد سهام آریا ساسول معادل ۲۲۹ میلیون و ۱۹۲هزار سهم به ارزش هر سهم ۶۵ هزار و ۱۱۹ ریال در اوایل خرداد سال گذشته رخ داد که توانست تحولات قابل توجه ای را به وجود بیاورد .

ثبت رکورد عرضه

امیر حسین بحرینی مدیر عامل پلیمرآریاساسول با بیان این مطلب گفت : ارزش بازار شرکت در روز عرضه اولیه 298 هزار میلیارد ریال بود و سهامداران عمده از این عرضه حدود ۱۵ هزار میلیارد ریال برای آنها درآمد حاصل از فروش دارایی بدست آمد و ‌این تامین مالی این فرصت را در اختیار آنها قرار داد که در سایر پروژه های در دست اجرا صرف کنند، این عرضه در زمان خود رکورد جدیدی را ثبت کرد که می‌توان به استقبال 3 میلیون و 350 هزار و 42 ‏کد در روز عرضه‌ اولیه، اشاره کرد به نحوی که توسط مدیریت بازار دو بار زمان عرضه اولیه تمدید، تا در نهایت در میان استقبال بی سابقه سهامداران عرضه آریا محقق شد.

اولین پذیرش سهام ممتاز

بحرینی افزود : در این رویداد، برای نخستین بار سهام ممتاز برای شرکتهای پذیرفته شده در تاریخ بازار سرمایه با ورود آریا شکل گرفت و آریا توانست در بین 6 نماد برتر فرابورس حضور یابد ضمن اینکه این روش مسیر جدیدی را برای سایر صاحبان بنگاه که دغدغه تداوم مدیریت شرکت را دارند و این مساله مانع عرضه سهام آن ها و تعمیق بازار سرمایه می شود را رفع کرد.

وی با اشاره به گذشت یکسال از عرضه اولیه آریا بیان داشت: سهامداران وفادار آریا که از روز عرضه اولیه روی سهام آریا ساسول سرمایه گذاری کردند با توجه به قیمت پایانی سهام بر اساس سرمایه جدید و سودهای تقسیم شده در مجامع شرکت ۱۹۸.۳۷ درصد بازدهی نصیب‌شان شده است. حتی در مجمع آخر شرکت که به تازگی برگزار شده تاکید کردم سود از طریق سامانه سجام‌ و از امروز هشتم خرداد توزیع شود.

افزایش سرمایه 100 درصدی

مدیر عامل آریا توضیح داد: برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه عملکرد سال مالی 1398 در تیر سال قبل و تصویب تقسیم ۴۰ هزار میلیارد ریال سود نقدی (90 درصد سود قابل تقسیم) بین صاحبان سهام و پرداخت سود سهام حدود سه میلیون و یکصد هزار نفر سهامدار حقیقی در کمتر از دو هفته از زمان برگزاری مجمع عمومی در سال گذشته رخ داد، همچنین افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی از محل سود انباشته مصوب مجمع عمومی فوق‌العاده در 15 دی 1399، قابل توجه بود .

کسب رتبه های برتر

مدیر عامل "آریا" از ثبت رکورد بالاترین مقدار تولید شرکت در سال 1399 به میزان حدود ۱ میلیون و 900 هزار تن و تولید 392 هزار تن در واحد پلی‌اتیلن سنگین و 386 هزار تن در واحد پلی‌اتیلن سبک خبر داد و گفت: همچنین در این روند کسب رتبه های اول و دوم تولید در میان واحدهای 300 هزارتنی پلی اتیلنی کشور در سال 99 همانند سال 98 همراه با کسب رتبه دوم پوشش ظرفیت تولید سالانه واحدهای الفینی کشور با تولید بیش از ۱.۰۲ میلیون تن اتیلن محقق شد .

وصول کامل مطالبات و رشد سود آوری

بحرینی با اشاره به رشد 101 درصدی درآمد و عبور آن از۱۸۰ هزار میلیارد ریال در سال 1399 نسبت به سال قبل، و وصول کامل مطالبات حاصل از فروش محصولات تاکید کرد : در این خصوص بالاترین رکورد سودآوری خالص ریالی و ارزی در تاریخ شرکت با تحقق ۱۱۰ هزار ۷۵۸ میلیارد ریال (معادل 530 میلیون دلار آمریکا) به ثبت رسید. رشد ۱۶۳ درصدی سود خالص نسبت به دوره مشابه سال قبل، دستیابی به حاشیه سود خالص 61 درصدی در سال 1399 در مقایسه با حاشیه سود 47 درصد سال 1398 از دیگر اتفاقات مهم شرکت بود که در یک سال اخیر محقق شد.

به گفته وی کسب رتبه اعتباری AA-، و دستیابی به بالاترین رتبه اعتباری ایران برای نخستین بار در ایران و دریافت گزارش مطلوب و بدون بند از حسابرس و بازرس قانونی با وجود بزرگی کسب و کار برخی دیگر از مهمترین دستاوردهای آریا ساسول بعد از عرضه اولیه در بازار سرمایه به شمار می‌آیند .

بحرینی در پایان به آغاز فاز اجرایی طرح احداث واحد جدید 300 هزار تنی پلی‌اتیلن سنگین و متوسط شرکت و آغاز فاز اجرایی پروژه جداسازی محصول جانبی C3+ اشاره و ابراز امیدواری کرد این طرح ها بالغ بر ۱۱۰ میلیون دلار به سود شرکت بیفزایند.


"بورس ۲۴" دارنده مجوز مشاوره رسمی سرمایه گذاری از "بورس" روزانه ده ها محتوای خبری-تحلیلی را در اختیار شما مخاطب گرامی قرار می دهد ، بخشی از محتوای تولید شده به دلیل اثر گذاری مستقیم بر معاملات شما در بورس شامل پیش بینی جامع بازار ، تحلیل سهم ها ، سیگنال خرید و فروش ، معرفی هفتگی سبد سهام ، اخبار ویژه از شرکت ها ، مشاوره آنلاین و... به صورت ویژه ارائه می شود ، لذا پیشنهاد می گردد برای استفاده کامل از خدمات تحلیلی ، خبری و مشاوره ای این رسانه به خانواده بزرگ مشترکین ویژه بپیوندید.