محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی طی نامه ای به وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی، نکاتی را درخصوص معاملات رمز ارزها در ایران مطرح کرد.

بورس۲۴ : محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی طی نامه ای به وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی، نکاتی را درخصوص معاملات رمز ارزها در ایران مطرح کرد.

بخش هایی از متن نامه قالیباف به شرح زیر است:

*بانک مرکزی و وزارت اقتصاد اقدام موثری درخصوص حجم گسترده مبادلات و وجوه زیادی که به حساب صرافی های دیجیتال مذکور واریز می شود انجام نداده اند.

*اقدام موثری برای تعیین تکلیف فعالان و همچنین سرمایه گذاران این حوزه، به ویژه موضوع مبادله رمز ارزها (تحت عنوان صرافی های دیجیتال) انجام نشده است.

*لازم است وزارت اقتصاد و سازمان امور مالیاتی در اسرع وقت نسبت به ایجاد پرونده مالیاتی برای دارندگان سایت های درگاه پرداخت که خرید و فروش ارز دیجیتال انجام می دهند اقدام کنند.

*وزارت اقتصاد و شورای عالی بورس (که بانک مرکزی نیز در آن عضویت دارد) نسبت به ارائه راهکار مناسب پاسخگویی به افراد پرتعدادی که به ویژه با انگیزه سرمایه گذاری و یا استفاده از تغییرات قیمتی رمز ارزها اقدام به خرید این رمز ارزها نموده و یا در حال اقدام در این خصوص هستند اقدام نموده و ابزارهای مناسب به این منظور را راه اندازی نمایند. به گونه ای که کمترین چالش برای مدیریت و سیاست گذاری پولی و ارزی کشور ایجاد شود.

*لازم است وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت ارتباطات و فناوری نیز درخصوص تبلیغات گسترده برای خرید رمزارزها در سایت های مختلف اینترنتی و شبکه های اجتماعی موضع شفاف و سیاست گذاری لازم را اعمال کنند چراکه این تبلیغات به طور گسترده ای در حال انجام است.