گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، در جمع خبرنگاران اعلام کرد: ما به موازات گفتگو‌های سیاسی در وین پایتخت اتریش، گفتگو‌های فنی با ایران را نیز به پیش می‌ بریم و...

بورس۲۴ : مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته است اگر قبل از ۲۰ مه در وین توافقی حاصل نشود با ایران درباره روند بازرسی گفتگو می‌ کند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از العربیه، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، امروز، دوشنبه، تأکید کرد که آژانس مذاکرات فنی را به موازات مذاکرات سیاسی در وین با هیئت ایرانی انجام می‌دهد.

گروسی در جمع خبرنگاران اعلام کرد: «ما به موازات گفتگو‌های سیاسی در وین، پایتخت اتریش در گفتگو‌های فنی با ایران را نیز پیش می‌ بریم.»

او گفت: «نتیجه مذاکرات سیاسی نیاز به صبر دارد، اما در صورت عدم توافق سیاسی قبل از ۲۰ مه، من مذاکرات مستقیم را با ایران را آغاز می‌کنم تا اطمینان حاصل کنم که بازرسی‌ها به پایان نخواهد رسید»

توافق سه ماهه ایران و آژانس بین المللی که به آژانس اجازه نظارت بر فعالیت‌های ایران را می‌داد در تاریخ ۲۱ مه (۳۱ اردیبهشت) به پایان می‌رسد.

گروسی پیش از این آمادگی خود را برای سفر به تهران و انجام مذاکره درباره هر توافق جدیدی که به آژانس اجازه دهد عملیات نظارت و بازرسی تأسیسات ایران را ادامه دهد، ابراز داشته بود.

این امر پس از آن صورت گرفت که عباس عراقچی، دستیار وزیر خارجه و مذاکره کننده ارشد ایرانی در وین، در بیانیه‌ای که دو روز پیش به شبکه «ان‌اچ‌کی» ژاپن ارائه داد، اعلام کرد که در صورت پیشرفت مذاکرات، امکان تمدید توافق سه ماهه بین آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای و ایران وجود دارد.

در همین حال، میخائیل اولیانوف، سفیر روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین، روز یکشنبه گفت که مذاکرات تاریخ مشخصی دارند و آن ۲۱ مه است، هرچند او به صراحت گفت که مذاکرات می‌توانند فراتر از این تاریخ نیز ادامه داشته باشد.