هنوز هیچ مذاکره جدی در خصوص تغییر دامنه نوسان نامتقارن در جریان نیست.

بورس۲۴ : چندی پیش ، وزیر امور اقتصاد و دارایی به عنوان رئیس شورای عالی بورس اعلام کرد که بحث تغییر دامنه نوسان در گذشته مطرح شده اما رای نیاورده بود. در نهایت پس از چند ماه تغییر دامنه نوسان از متقارن به نامتقارن (مثبت 6 و منفی 2 درصد)در یکی از جلسات شورای عالی بورس تصویب و اجرایی شد.

دامنه نوسان در بازار سرمایه از( 25 بهمن‌ماه) از مثبت و منفی پنج به مثبت شش و منفی دو تغییر کرد؛ اتفاقی که با هدف تعادل بخشی به این بازار تا اطلاع ثانوی اجرا خواهد شد.

این تصمیم بعد از گذشت حدود یک ماه تا کنون دست کم دو گروه مخالف و موافق سر سخت دارد. از یک سو برخی مدیران و تحلیلگران مدعی هستند که با این ریزش آرام، راه را برای تصمیمات بزرگ هموار کرده ایم و اگر این اتفاق نمی افتاد، شاید شاخص ۵۰۰ هزار واحد بهمن ۹۸ دور از انتظار نبود.

از سویی، برخی دیگر اذعان دارند، باید به سهامدار آموزش داده شود هر جا آزادی عمل ایجاد شد، جای تصمیم عقلایی خالی است و نباید هیجانی رفتار کرد، پس با افزایش دامنه نوسان و یا عدم تغییر آن فرهنگ رفتار آزادانه همراه با منطق را جا انداخته ایم.

از هر چه بگذریم دکان شایعات در این بازار داغ است و ظاهرا به دامنه نوسان هم تعمیم داده شده و گفته اند تا آخر هفته دوره این تصمیم به سر می آید و دامنه به حالت متقارن بر می گردد!! که البته زیباتر این است به جای تولید شایعه، در مورد تصمیمی که چه خوب و چه بد گرفته شده دست به دعا برداریم و بگوییم

در انداز سنگی به بالا دلیر

دگرگون شود کار، کاید به زیر

محسن خدابخش مدیر نظارت بر بورس ها و بازار های سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص رفع محدودیت دامنه نوسان به خبرنگار بورس۲۴ گفت: دامنه نوسان نامتقارن فعلا برداشته نمی شود و تصمیمی در خصوص دامنه نوسان گرفته نشده است.

در ادامه‌، محمد حسن ابراهیمی سرو علیا ، عضو هیات مدیره سازمان بورس به خبرنگار ما گفت: با توجه به این که هفته گذشته جلسه شورای عالی بورس برگزار شد، در شورا در این خصوص صحبت نشده است.

وی افزود: فعلا برنامه سازمان ، حفظ دامنه نوسان طبق شرایط قبل است.