رئیس کل بانک مرکزی از فراهم سازی مقدمات برای پرداخت حداقل یک میلیارد دلار توسط کره جنوبی به ایران در مرحله نخست خبر داد.

بورس۲۴ : رئیس کل بانک مرکزی از فراهم سازی مقدمات برای پرداخت حداقل یک میلیارد دلار توسط کره جنوبی به ایران در مرحله نخست خبر داد.

عبدالناصر همتی امروز در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران افزود: در ارتباط با مذاکراتی که با سفیر کره جنوبی داشتیم، اعلام و تاکید کردیم که در آنجا توافق شده است که چگونه از منابع خودمان استفاده کنیم.

وی تاکید کرد: کره‌ای‌ها با هرکسی که می‌خواهند مذاکره کنند، اما ما بحث‌های خودمان را داریم، منابع متعلق به بانک مرکزی است و بانک مرکزی این حق را دارد و اقدام حقوقی را داشته‌ایم و پیگیری می‌کنیم.

همتی افزود: خسارت زیادی از این بابت به جمهوری اسلامی وارد شده و این موضوع سرجای خودش هست. اما خودشان درخواست دادند و صحبت کردند که پرداخت کنند. ما هم راهش را نشان دادیم و دستور پرداخت را هم صادر کردیم و هر موقع خواستند پرداخت می‌کنند. پرداخت هم نکنند ما پیگیری‌های خودمان را خوهیم داشت.

به گفته همتی ۷ میلیارد دلار ارز متعلق به بانک مرکزی در کره جنوبی است و قرار شد با پرداخت حداقل یک میلیارد دلار مرحله اول پرداخت آغاز شود.

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص شرایط سایر کشورها نیز گفت: ما مذاکرات گسترده‌ای را با کشورهای عمان، عراق، کره جنوبی و ژاپن شروع کرده‌ایم و فضا خیلی بهتر شده است. به نظر من به تدریج این کار اتفاق خواهد افتاد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی دولت