​بر اساس دستور العمل جدید سازمان بورس و اوراق بهادار شرکت ها مکلف به انتشار پیش بینی سود سالانه خود شده اند.

بورس۲۴ : بر اساس دستور العمل جدید سازمان بورس و اوراق بهادار شرکت ها مکلف به انتشار پیش بینی سود سالانه خود شده اند.

بسیاری از شرکت ها اکنون در حال انتشار پیش بینی سود سال 99 خود در کدال هستند، اما یکی از گزارشاتی که بازار را متعجب کرد گزارش سالانه سود ملی مس ایران بود که مفروضات آن متناسب با محاسبات تحلیل گران نبود.

سهامداران منتظر پیش بینی سود جدید و به روز ملی مس باشند...

اردشیر سعد محمدی مدیرعامل «فملی» درباره این گزارش و رخ داد های 10 ماه اخیر در ملی مس گفت: بحث اعلام EPS به یکباره پیشنهاد شد و قبلا قرار بر انتشار سود پایان دوره شرکت ها نبود. بر اساس اعلام جدید، شرکت ها مکلف شدند تا 20 بهمن ماه سال جاری اقدام به انتشار پیش بینی سود خود کنند و آنچه ملی مس در خصوص عملکرد سود شرکت منتشر کرد، بر مبنای پیش بینی ابتدای دوره سال مالی جاری بود.

وی ادامه داد: بر همین اساس در حال جمع بندی و به روز رسانی مفروضات گزارشات هستیم و کل عملکرد سه ماهه جاری تا پایان سال و تحلیل محاسبه EPSدقیق بررسی خواهد شد و تا شنبه روی کدال قرار خواهد گرفت.

سعد محمدی به عملکرد تولید شرکت نیز اشاره کرد و گفت: میزان تولید شرکت از 240 هزار تن عبور کرده است و انتظار داریم بر اساس انچه اعلام کردیم امسال رکورد تولید را یه ثبت برسانیم.

وی به حفاری های صورت گرفته در حوزه اکتشافات هم اشاره کرد و گفت: در حوزه اکتشافات 85 هزار متر حفاری اکتشافی داشتیم که این میزان تا پایان سال به 100 هزار متر خواهد رسید، در صورتی که سال گذشته در مجموع 70 هزار متر حفاری اکتشافی صورت گرفت و امسال در مقایسه با سال قبل افزایش 40 درصدی حفاری اکتشافی را داشتیم.

سعد محمدی گفت: حفاری های اخیر نتایج خوبی در راستای کشف ذخایر داشته است و انتظار داریم ارزش افزوده خوبی برای مجموعه ایجاد کند که اخبار دقیق آن را به زودی منتشر خواهیم کرد.

مدیرعامل ملی مس درباره ارزش فروش شرکت هم گفت: عددی بالغ بر 31 هزار میلیارد تومان به ثبت رسیده است و تا پایان سال شرایط بهتری را در حوزه تولید و فروش شاهد خواهیم بود.

سعد محمدی درباره چشم انداز قیمت مس هم گفت: بر اساس تحلیل های موجود متوسط قیمت مس در سه ماهه نخست سال 2021 در حدود 7700 دلار به ازای هر تن خواهد بود که رقم مناسبی است.

او همچنین افزود: تحلیل گران به این نکته توجه داشته باشند که سه ماهه نخست سال جاری میلادی سه ماهه پایانی سال شمسی خواهد بود و متوسط کل سال 99 برای محاسبه قیمت مس در «فملی» چیزی بالغ بر 6300 تا 6400 دلار به ازای هر تن خواهد بود چرا که ما فروش هایی با قیمت های 4700 دلار نیز داشتیم.

این مقام مسئول در ملی مس به طرح های توسعه ای شرکت نیز اشاره داشت و گفت: سال آتی کارخانه کنسانتره دره آلو با ظرفیت 130 هزار تن وارد مدار خواهد شد. همچنین کارخانه کنسانتره دره زار تا پایان سال 1400 وارد مدار تولید خواهد شد. با ظرفیت 150 هزار تن و کارخانه 72 هزار تنی تولیدکنسانتره از محل سرباره ها نیز در سال آتی وارد مدار خواهد شد و میزان تولید کنسانتره ما که اکنون 1 میلیون و 180 هزار تن است، 350 هزار تن اضافه خواهد شد.