دنیانور گفت: معرکه گیری و سروصدای نوردکاران در ماه‌های اخیر باعث شده، ساختار‌های قدرتمند صنعت فولاد در هم شکسته و افرادی که هیچ صلاحیت اظهار نظری در حوزه فولاد ندارند وارد این صنعت شوند.

بورس۲۴ : دنیانور گفت: معرکه گیری و سروصدای نوردکاران در ماه‌های اخیر باعث شده، ساختار‌های قدرتمند صنعت فولاد در هم شکسته و افرادی که هیچ صلاحیت اظهار نظری در حوزه فولاد ندارند وارد این صنعت شوند.

احمد دنیانور عضو هیات رئیسه انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با تاکید بر این نکته که وزارت صمت باید یک وزارتخانه فنی و علمی باشد، اما گرفتار ملعبه مباحث غیر فنی و سیاسی شده است گفت: اولین اصل علم اقتصاد، عرضه و تقاضا بوده و تعیین کننده قیمت نیز باید مکانیزم عرضه و تقاضا باشد. در کشور ما و در طول ۴۰ سال گذشته همواره تلاش شده تا قیمت کامودیتی‌ها براساس شرایط دستوری تعیین شود درصورتی که شرایط دستوری همواره محکوم به شکست بوده است.

وی افزود: به عنوان یک صنعتگر از وزارت صمت این انتظار را دارم که به علم اقتصاد احترام گذاشته و به آن باور داشته باشد و اجازه دهد مطابق با علم اقتصاد، مکانیزم بازار قیمت را تعیین کند.

دنیانور اظهار داشت: نکته دیگر این است که تعیین نرخ شمش با روش صمت کار اشتباهی است چراکه شمش در وسط زنجیره قرار دارد و باید از ابتدای زنجیره شروع کرد. این درحالی است که وزارت صمت به تصور اینکه می‌تواند به خواسته خود یعنی تعادل نرخ‌ها در بازار برسد، در چند ماه گذشته تمام تلاش خود را به کار بسته تا قیمت بیلت، بلوم و اسلب را ثابت نگه دارد هر چند که این خواسته هم محقق نشد.

قیمت ۴ هزار تومانی شمش از کجا آمده است؟

وی خاطرنشان کرد: قیمت تمام شده ۴ هزار تومان مطرح شده توسط وزارت صمت مبنای علمی و کارشناسی ندارد و وزارت صمت در تعیین این عدد برای شمش به اشتباهی افتاده است. در حال حاضر قیممت فروش کنسانتره در بازار ۱۶۰۰ تومان به ازای هر کیلو است و گندله در محدوده ۲۳۵۰ تومانی قرار دارد. آهن اسفنجی نیز ۵۴۰۰ تومان و در نهایت شمش ۱۰ هزار تومان است. با احتساب پرت و دور ریز‌های فرآیند تولید هر یک از این مراحل، خواهیم دید که بهای تمام شده تولید آهن اسفنجی ۳۹۰۰ تا ۴ هزار تومان و قیمت تمام شده تولید شمش حدود ۹ هزار تومان است. از سوی دیگر قراضه در بازار ۱۰ هزار تومان دادوستد می‌شود.

این عضو هیات رئیسه انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران ادامه داد: با توجه به نرخ آهن اسفنجی، گندله و کنسانتره که از عوامل تعیین کننده قیمت شمش هستند، وزارت صمت شفاف سازی کند که ۴ هزار تومان را از کجا و با چه مبنایی محاسبه کرده است؟ جز این نیست که این عدد دستوری و به دلخواه تعیین شده است.

معاونت نورد نه معاونت معادن وزارت صمت!

وی گفت: معتقدم کناره گیری اسماعیلی به عنوان معاونت نورد وزارت صمت و نه معاونت معادن و صنایع معدنی از این وزارتخانه به صلاح تولید و صنعت کشور است.

دنیانور با اشاره به مسائل مطرح شده از سوی نوردکاران پیرامون رانت فولادی‌ها ناشی از تفاوت قیمت تمام شده و فروش فولادی‌ها نیز یادآور شد: چنین رانتی وجود ندارد و با توجه به قیمت‌های ذکر شده در خصوص بهای تولید، می‌توان به عدم صحت این موضوع پی برد.

یک توصیه به نوردکاران

عضو هیات رئیسه انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در خاتمه نیز توصیه‌ای به نوردکاران داشت و گفت: نوردکاران به جای اینکه مسائل خود را درون خانواده فولاد مطرح کنند با معرکه گیری و سروصدا باعث شدند ساختار‌های قدرتمند صنعت فولاد در هم شکسته و افراد ناصالحی که هیچ صلاحیت اظهار نظر در حوزه فولاد را ندارند وارد شوند و اتفاقات ناخرسندی را در سال جهش تولید برای فولاد کشور رقم بزنند. این اتفاقات حاصلی نداشته و تنها سبب فروریختن قیمت سهام فولادی‌ها شده و در مقابل سودی نیز نصیب نوردکاران نشده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران