در روزهای اخیر که قیمت سکه و دلار باز هم کاهشی شده و از نظر کسانی که کار خرید و فروش سکه و ارز انجام می دهند، نرخ ها ریزشی شده است، خبرهایی دهان به دهان می چرخد مبنی بر اینکه قیمت مسکن حباب ندارد چرا که اگر حباب داشت این قیمت هم باید مثل بقیه بازارها کاهشی می شد.

بورس۲۴ : در روزهای اخیر که قیمت سکه و دلار باز هم کاهشی شده و از نظر کسانی که کار خرید و فروش سکه و ارز انجام می دهند، نرخ ها ریزشی شده است، خبرهایی دهان به دهان می چرخد مبنی بر اینکه قیمت مسکن حباب ندارد چرا که اگر حباب داشت این قیمت هم باید مثل بقیه بازارها کاهشی می شد.

به نظر می رسد آنهایی که چنین اخباری را تولید و شایعه پراکنی می کنند یا از سر آگاهی یا غیرعمد در جهتی وارد شده اند که نتیجه اعمالشان به نفع حباب سازها تمام می شود.

آنهایی که بر نبود حباب در قیمت مسکن اصرار می کنند به دنبال آن هستند که اثبات کنند دلیلی برای کاهش قیمت مسکن وجود ندارد!

اما واقعیت چیز دیگری است. در بازار مسکن قیمت متوسط شهر در ماه آذر 8 درصد کاهش پیدا کرد.

در منطقه ای که میانگین قیمت در آنجا همیشه از بقیه مناطق تهران پایین تر است یعنی منطقه 18، قیمت متوسط واحدهای مسکونی فروخته شده تا قبل از آبان ‌و آذر بالای 12 میلیون تومان در هر مترمربع بود اما الان به 10 میلیون کاهش پیدا کرده است.

در مناطق گران و لوکس شهر هم که قیمت خانه های فروشی از 100 میلیون در مترمربع جلو زده بود در هفته های گذشته به نزدیک 80 میلیون تومان رسیده است.

اما بازار مسکن با بازارهای ارز و طلا یک فرق اساسی دارد که همین اختلاف باعث گمراه شدن فعالان این بازارها می شود.

در بازار مسکن آمارهای روزانه از قیمت مسکن منتشر نمی شود و همین غیبت آماری باعث می شود خبرهای تهی و مسموم جای آن شود.