خروج پررنگ نقدینگی خرد از بازار سرمایه و تزریق پول خرد جدید به ETF ها

بورس۲۴ : از بیستم دی ماه تا 24 دی ماه 99 کل ارزش معاملات بازار سرمایه بیش از 80 هزار میلیارد تومان بود که بالغ بر 68 هزار میلیارد تومان از این مبلغ توسط حقیقی ها انجام شد. میانگین ارزش معاملات خرد در هفته چهارم دی ماه به 13 هزار و 734 میلیارد تومان رسید که تقریبا برابر با هفته سوم دی ماه است.

در هفته ای که گذشت تمایل حقیقی ها به عرضه افزایش یافت و این امر منجر به خروج بیش از 5 هزار میلیارد تومانی سرمایه خرد از بازار شد. در مقابل شاهد ورود بیش از 312 میلیارد تومانی نقدینگی خرد به صندوق های با درآمد ثابت بودیم.

بازدهی شاخص کل منفی 6 درصد بود و شاخص هموزن نیز با بازدهی منفی 1 درصد مواجه شد. در پایان هفته چهارم دی ماه شاخص کل در ارتفاع 1 میلیون و 229 هزار واحد و شاخص هموزن در محدوده 454 هزار واحد ایستادند.

اما در نخستین روز معاملاتی از هفته جاری نیز فشار عرضه ها همچنان ادامه داشت. به طوری که پس از گذشت دو ساعت از شروع بازار، بیش از 460 سهم صف های فروشی به ارزش بالغ بر 6 هزار و 800 میلیارد تومان داشتند.

امروز شنبه در نتیجه تداوم فشارهای فروش، شاخص کل سطح بااهمیت یک میلیون و 200 هزار واحد را از دست داد و در پایان معاملات به عدد یک میلیون و 186 هزار واحد رسید. شاخص هموزن هم با افت بیش از 10 هزار واحدی به محدوده 444 هزار واحد رسید.