در حال حاضر ارزش بازار شرکت های تولیدکننده برق در بازار سهام، حدود ١.٢٩٠.٩٢۴.۴٢۵ میلیون ریال است.

بورس۲۴ : شرکت های تولیدکننده برق، در بازار سرمایه در گروه «عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم» حضور دارند که شاخص این صنعت طی مدت اخیر نه رشد خاصی داشته و نه با افت مواجه شده است. این در حالی است که نیاز روز افزون کشور به برق، آینده خوبی را برای شرکت های تولیدکننده برق رقم خواهد زد.

احسان مقبلی تحلیگر این صنعت به خبرنگار بورس۲۴ گفت: صنعت برق با توجه به فشارهای اقتصادی و سیاسی موجود که بر اقتصاد تحمیل شده توانسته با تکیه بر دانش داخلی ادامه فعالیت دهد.

وی افزود: با توجه به احداث نیروگاه های جدید و بحث ارزش جایگزینی، افزایش قیمت برق در سال آتی دور از ذهن نخواهد بود. به طور متوسط شهرها معمولا 10 درصد برق تولیدی را مصرف می کنند و الباقی صرف صنعت، کشاورزی، حمل و نقل و ... می شود.

وی گفت: نیروگاه های کشور که به تولید برق مبادرت دارند به چند دسته تقسیم می شوند:

*زیست سوخت 1.3 مگاوات

*سوخت سنگواره 70228 مگاوات

*زمین گرمایی 50 مگاوات

*برق آبی 23519 مگاوات

*هسته ای 1000 مگاوات

*خورشیدی 200 مگاوات

*بادی 240 مگاوات

انواع دیگر حدود 210 مگاوات است که توجه فرمایید که ظرفیت ها حدودی است.

این کارشناس صنعت برق گفت: در خصوص نیروگاه های حاضر در بورس می توان به بپیوند، بکهنوج، دماوند، بجهرم ، ونیرو ، آبادا، بگیلان، بزاگرس، وهور، بفجر ، مبین و مپنا اشاره داشت.

وی در ادامه در خصوص بحث نیروگاه ها به اختصار در مورد ظرفیت های مپنا گفت: در این میان مپنا اولین و بزرگترین پیمانکار عمومی نیروگاهی در خاورمیانه و غرب آسیا است و از مهم ترین سازنده های تجهیزات اصلی نیروگاهی و سرمایه گذار طرح های نیروگاهی خصوصی در کشور محسوب می شود. علاوه بر آن، این گروه در طول سال های فعالیت و در پاسخ به رشد و توسعه بازار برق و به منظور حمایت از پروژه های نیروگاهی خصوصی، ارائه انواع خدمات پس از فروش و تعمیر و نگهداری نیروگاه ها را نیز در سبد محصولات و خدمات خود ارائه می نماید.

او گفت: طیف گسترده محصولات و خدمات گروه مپنا با برخورداری از کیفیت رقابتی موجب توسعه حضور در بازارهای بین المللی به ویژه در خاورمیانه شده است که از میان آنها می توان به پروژه های اجرا شده یا در دست اجرا در کشورهای عراق ، سوریه ، عمان و لبنان اشاره کرد. شرکت مپنا تاکنون در داخل کشور حدود 40600 مگا وات پروژه نیروگاه های حرارتی اجرا نموده است و از کل ظرفیت نیروگاه های حرارتی کشور که قابل بهره برداری در حال حاضر می باشد بالغ بر 59% نیروگاههای حرارتی توسط شرکت مپنا اجرا گردیده است.

وی در ادامه بحث به ارزش بازاری این سهم ها پرداخت و گفت: در حال حاضر ارزش بازار این شرکت ها در بازار در حدود 1.290.924.425 میلیون ریال است. جمع درآمدهای پیش بینی شده برای صنعت در حال حاضر 134.840.791 میلیون ریال است. آخرین p/s صنعت 9.27 و P/E در حدود 19.82 است. باتوجه به وضعیت بودجه ای و همچنین بحث تعمیر و نگهداری این صنعت پیش بینی افزایش نرخ برق دور از ذهن نخواهد بود. لذا با توجه به افزایش نرخ احتمالی در سال 1400 به نظر بازار به این صنعت اقبال خواهد داشت.