مدیرعامل فولاد غدیر ایرانیان در گفت و گو با بورس ٢۴ : احتمالا بهمن ماه در فرابورس خواهیم بود اعلام جزئیاتی از طرح های مهم و سودساز

بورس۲۴ : صحبت از عرضه اولیه سهام شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان استکه شرکت فولاد آلیاژی ایران، سرمایه‌گذاری غدیر،شرکت معدنی و صنعتی چادرملو سهامداران عمده آن هستند.این شرکت استراتژیک تولید کننده آهن اسفنجی که طی سالیان اخیر با سرمایه گذاری های متعدد ضمن افزایش ظرفیت و تکمیل زنجیره در آستانه تحولی بزرگی است. این شرکت اکنون در آستانه پذیرش در فرابورس ایران است و احتمالا در بهمن ماه عرضه اولیه خواهد شد. این عرضه اولیه اثرات قابل توجهی بر سهامداران آن یعنی «فولاژ، وغدیر و کچاد» خواهد داشت.

اسدالله فرشاد مدیر عامل شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان در خصوص آخرین وضعیت عرضه اولیه این شرکت در فرابورس ایران به خبرنگار بورس۲۴ گفت: شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان در هیات پذیرش مورد پذیرش قرار گرفته و در حال انجام مقدمات عرضه اولیه است و به نظر می رسد با توجه به مراحل باقی مانده اداری، تا بهمن ماه عرضه اولیه شود.

غدیر ایرانیان در دو فاز افرایش ظرفیت می‌دهد

وی گفت: برنامه تولید امسال 800 هزار تن آهن اسفنجی، مشابه سال های قبل و در حد ظرفیت اسمی است. اما در سال جاری و در ماه های مرداد و شهریور، شرکت ضمن انجام تعمیرات اساسی اقدام به اجرای طرح افزایش ظرفیت 25 درصدی نمود که با موفقیت به پایان رسید و ظرفیت تولید شرکت به یک میلیون تن افزایش یافت. همچنین در سال 1400 و با رسیدن برخی تجهیزات خریداری شده، در نظر داریم تا ظرفیت را تا 1.2 میلیون تن افزایش دهیم.

مشتری های فولادی داریم از «فولاژ تا ارفع»...

به گفته وی، آهن اسفنجی تولیدی ، به شرکت های فولادی و عمدتا به فولاد آلیاژی ایران و فولاد ارفع داده می شود.

نگرانی در تامین گندله وجود ندارد...

فرشاد در پاسخ به این سوال که گندله مورد نیاز شرکت از کجا تامین می شود و به چه میزان است؟ گفت: در حال حاضر بخش عمده گندله از شرکت چادرملو تامین می شود و با راه اندازی واحد گندله سازی گهرزمین، گندله مورد نیاز افزایش ظرفیت نیز تامین خواهد شد. وی افزود: علاوه بر گهر زمین، امکان خرید گندله از واحدهای جدیدی مانند بافت، زرند، سنگان و گندله سازی سناباد نیز وجود دارد.

واحد گندله سازی در راه است...

این مقام مسئول در مورد یک طرح جدید واحد گندله سازی توضیح داد: یک‌ واحد گندله سازی در حال ساخت است که پیش بینی می کنیم در سال 1401 به راه اندازی برسد که خوراک آن از کنسانتره معادن آنومالی شمالی و میشدوان و چادرملو تامین می شود.

از آنومالی شمالی و میشدوان چه خبر؟

وی در مورد سرمایه گذاری آهن و فولاد غدیر ایرانیان در معادن سنگ آهن آنومالی شمالی و میشدوان با ذخیره بیش از صد میلیون تن هم گفت: معادن آنومالی شمالی و میشدوان دو معدنی هستند که بهره برداری و استخراج شان توسط صنایع معدنی نوظهور بهاباد انجام می شود. شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان سهامدار 20 درصدی این شرکت است. برنامه این شرکت استخراج حدود 7 میلیون تن سنگ آهن خام است.همچینن احداث دو واحد دو میلیون تنی کنسانتره در این شرکت برنامه ریزی شده است که عملیات مهندسی آن به پایان رسیده است. مناقصه تعیین پیمانکار ساخت نیز در روزهای آینده انجام می شود.

رد پای غدیر ایرانیان در فولاد گل گهر، ۳ میلیون تن فولاد تولید می شود

مدیر عامل شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان گفت: فولاد غدیر ایرانیان در شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر هم سرمایه گذاری کرده است. وی افزود که شرکت فولاد غدیر ایرانیان 10 درصد در این شرکت سرمایه گذاری کرده است. این شرکت که در مجاورت گل گهر واقع است امسال بیش از 3 میلیون و 200 هزار تن آهن اسفنجی تولید می نماید. این شرکت در حال ساخت یک طرح بزرگ فولاد سازی سه میلیون تنی به روش ریخته گری اسلب نازک است که مدرن ترین تکنولوژی نورد ورق گرم است. در حقیقت این شرکت پس از واحد فولادسازی 3 میلیون تنی، یک واحد سه میلیون تنی ورق اجرا خواهد نمود و محصولات این شرکت عمدتا ورق گرم است.

وی افزود: قراردادهای ساخت واحدهای فولادسازی منعقد شده و بخش عمده ای از تجهیزات وارد شده است و بقیه در حال حمل است. همچنین برای خط ورق، به کمک یک شرکت اتریشی در حال ساخت واحد است و پیش بینی می شود تا سال 1402 وارد مدار شود. علاوه بر این در این شرکت، مگا مدول سوم با ظرفیت تولید 2.5 میلیون تن آهن اسفنجی ساخته خواهد شد.

پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی غدیر ایرانیان ،سرمایه گذاری بزرگی دیگر

فرشاد گفت: آهن و فولاد غدیر ایرانیان در یک نیروگاه سیکل ترکیبی 500 مگاواتی هم به میزان 25 درصد به همراه گل گهر و سرمایه گذاری امید سرمایه گذاری کرده است.

وی در خاتمه خاطر نشان کرد که به نظر می رسد، سرمایه گذاری های عظیم شرکت در حال به ثمر رسیدن هستند.