​مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت پلیمر آریاساسول با حضور ٩۴ درصد سهامداران این شرکت برگزار شد.

بورس۲۴ : مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت پلیمر آریاساسول با حضور 94 درصد سهامداران این شرکت برگزار شد.

مجمع عمومی فوق‌العاده آریا ۱۰۰ درصد افزایش سرمایه از محل سود انباشته را تصویب کرد. بنابراین سرمایه این شرکت از مبلغ 4.584 میلیارد ریال به مبلغ 9.168 میلیارد ریال افزایش یافت.

امیرحسین بحرینی مدیرعامل شرکت پلیمر آریا ساسول در مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت در گزارشی به سهامداران آریا اعلام کرد: به منظور اجرای سریع پروژه ارزشمند احداث واحد ۳۰۰ هزار تنی پلی اتیلن جدید شرکت، افزایش سرمایه 100 درصدی از محل سود انباشته در دستور کار قرار گرفت تا سرمایه شرکت از مبلغ 458 به 916 میلیارد تومان افزایش یابد و بخشی از منابع مورد نیاز برای طرح توسعه تامین گردد. وی اضافه کرد: با توجه به صدور مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار افزایش سرمایه 100 درصدی شرکت از محل سود انباشته به تصویب مجمع عمومی فوق العاده رسید.

بحرینی گفت: عملیات اجرایی طرح توسعه احداث واحد جدید پلی اتیلن، آغاز شده و با برنامه ریزی صورت گرفته در نیمه دوم سال 1401 به اتمام خواهد رسید.

وی تاکید کرد: با احداث این واحد ۳۰۰ هزار تنی پلی اتیلن دو هدف کلیدی محقق می‌شود، یکی تکمیل زنجیره ارزش و جلوگیری از خام فروشی اتیلن مازاد شرکت و دیگری توسعه سبد محصولات و تولید گریدهای متنوع و جدیدی است که در نتیجه ضمن افزایش مجموع تولید انواع پلی اتیلن شرکت به یک میلیون تن در سال و افزایش قابل توجه درآمد ارزی شرکت، سود سالانه نیز حدود ۱۰۰ میلیون دلار افزایش خواهد یافت. بر این اساس پیش بینی می‌شود با تکمیل شدن ظرفیت این واحد جدید، سودآوری شرکت در سال مالی ۱۴۰۲ به ۵۰۰ میلیون دلار در سال بالغ گردد. وی افزود: در آذر ماه سال جاری برای اولین بار در کشور موفق به کسب رتبه -AA ، به عنوان بالاترین رتبه اعتباری ایران شدیم که در تامین مالی منابع مورد نیاز پروژه نقش موثری خواهد داشت.

آریا با تولید فعلی حدود دو میلیون تن اتیلن و انواع پلی‌اتیلن در سال، یکی از پیشروترین صنایع پتروشیمی در خاورمیانه با اعتبار جهانی است که یکی از سودآورترین و بنیادی ترین شرکتهای بازار سرمایه کشور محسوب می‌شود و تا پایان آذر ماه سال جاری توانسته 115.184 میلیارد ریال درآمد فروش محقق کند که نسبت به دوره مشابه سال قبل 89 درصد افزایش داشته، و در شش‌ماهه اول سال جاری نیز از 6 هزار میلیارد تومان فروش حدود 4 هزار میلیارد تومان سود خالص محقق نموده است. همه ساله در مجامع این شرکت حداکثر سود قابل تقسیم بین سهامداران توزیع ‌گردیده‌است.

افزایش 133 هزار تنی میزان تولید شرکت طی 9 ماهه سال جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل، افزایش قابل توجه قیمتهای جهانی محصولات پس از افت دو ماه ابتدایی سال به واسطه بحران کرونا در کنار ارز آوری ناشی از صادرات ۷۰ درصدی محصولات، سبب استمرار نمایش خیره ‌کننده آریا در 9 ماهه اول سال جاری شده‌است.