رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، طی نامه ای به بیژن زنگنه وزیر نفت، تداوم عرضه فرآورده‌ های نفتی از طریق بورس انرژی ایران و تلاش برای رونق و توسعه روز افزون این بازار را در نقش آفرینی بیشتر و موثرتر ایران در تجارت منطقه‌ ای و بین‌ المللی انرژی حیاتی دانست و در ادامه نوشت...
تاکید پور ابراهیمی به افزایش کارآیی بورس انرژی در اقتصاد ایران

بورس۲۴ : پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، طی نامه ای به بیژن زنگنه وزیر نفت، تداوم عرضه فرآورده‌ های نفتی از طریق بورس انرژی ایران و تلاش برای رونق و توسعه روزافزون این بازار را در نقش آفرینی بیشتر و موثرتر ایران در تجارت منطقه‌ ای و بین‌ المللی انرژی حیاتی دانست.

در نامه محمدرضا پورابراهیمی خطاب به زنگنه وزیر نفت آمده است:

جناب آقای مهندس زنگنه

وزیر محترم نفت

با سلام

احتراما همانگونه که مستحضر می‌باشید طی سال‌ های خدمتگزاری در مجلس شورای اسلامی همواره بر توسعه زیرساخت‌ های وزارت نفت و شرکت‌ های تابعه به منظور مشارکت دادن بخش خصوصی جهت کاهش تصدی‌ گری دولت، تحقق بخشیدن به سیاست‌ های اقتصاد مقاومتی و شفافیت صنایع نفت و گاز و پتروشیمی تاکید داشته‌ام و خوشبختانه ظرفیت‌ های قانونی خوبی هم در مجلس شورای اسلامی برای نیل به این مقصود فراهم شده است که می‌ توان به بند (ح) ماده (۴) قانون برنامه ششم توسعه، تبصره (۲) ماده (۱۳) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و بند (۱) بخش الف ماده (۱) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و همچنین مصوبات شورایعالی هماهنگی اقتصادی کشور که به نمایندگی از مجلس در آن حضور دارم اشاره کرد که قوانین مذکور بر توسعه سازوکارهای مبتنی بر بازار سرمایه جهت توسعه صنعت نفت و گاز کشور تاکید دارد.

نگاهی به عملکرد آن وزارتخانه محترم و شرکت‌ های تابعه به ویژه در یک سال اخیر حاکی از آن است که تلاش‌های مجموعه همکاران شما برای بی‌اثر ساختن تحریم‌های ظالمانه شدت یافته است به طوری که شاهد افزایش حجم معاملات فرآورده‌های هیدروکربوری از طریق مکانیزم بورس انرژی ایران و صادرات آن هستیم که جای تقدیر و تشکر دارد.

اینجانب پس از عرضه موفق نفت خام در آبان ماه ۱۳۹۷ طی نامه‌ای به حضرتعالی پیشنهاداتی را برای توسعه و رونق بازار انرژی کشور ارائه کردم که بخش‌هایی از آن مورد توجه قرار گرفت اما در خصوص بخش عمده‌ای از آن تاکنون حرکتی انجام نشده است که ضمن تاکید بر پیگیری موضوعات نامه مذکور و ارائه‌ی گزارشی در خصوص آن و تشکر از تلاش‌های مجدانه جنابعالی و همه دست‌اندرکاران صنعت نفت به ویژه مدیران و پرسنل شرکت ملی پالایش و پخش و بورس انرژی ایران و با عنایت به اهمیت موضوع و در شرایط خطیر کنونی، پیشنهاداتی به شرح زیر ارائه می‌ کنم.

خواهشمند است دستور فرمایید موارد ذکر شده در دستور کار آن وزارتخانه قرار گرفته و گزارش اقدامات آن به مجلس شورای اسلامی ارائه گردد.

1- اجرای کامل بند (ح) ماده چهار قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر توسعه بازار سرمایه با تاکید بر طراحی و مهندسی ابزارهای مالی و کالایی، توسعه بازار انرژی و عرضه نفت خام و فرآورده‌های نفتی در بورس انرژی.

2- برنامه ریزی برای جذب پس اندازهای عمومی و نقدینگی سرگردان از طریق تشکیل و پذیرش صندوق‌های بزرگ پروژه مبتنی بر پروژه‌های ملی حوزه نفت، گاز و پتروشیمی.

3- پیگیری و تسریع در راه‌اندازی بازار آتی برای فرآورده‌های هیدروکربوری و ایجاد مکانیزم‌های تشویقی برای رونق این بازار.

4- عرضه حداقلف ۳۰ درصد از نفت خام و میعانات گازی تحویلی به هر یک از پالایشگاه‌های کشور به صورت منظم و مستمر با تناوب عرضه حداقل یک بار در هفته با قیمت پایه هر بشکه نود و پنج درصد (%۹۵) تحویل روی کشتی (فوب) خلیج فارس و به صورت تسویه نقدی و طبق مکانیزم بورس وعرضه نفت خام و میعانات گازی برای پالایشگاه‌های جدیدالاحداث، طرح‌های توسعه‌ای ظرفیت جدید پالایشگاه‌های موجود و همچنین پالایشگاه‌های کوچک (Mini Refinery) به میزان حداقل ۴۰ درصد خوراک مصرفی ماهانه آنها و افزایش سالانه تعهدات عرضه حداقل به میزان ده درصد.

5- اعمال تخفیف دو درصدی در فروش نفت خام و میعانات گازی به پالایشگاه‌ هایی که از طریق سازوکار مورد اشاره در بند بالا نسبت به تامین خوراک مصرفی خود مبادرت می‌نمایند، به استناد مفاد تبصره دو ماده ۱۳ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور.

6- مجاز بودن پالایشگاه‌هایی که نسبت به تامین حداقل خوراک مصرفی ماهانه خود از طریق سازوکار ذکر شده اقدام می‌نمایند، به صادرات فرآورده‌های تولیدی به صورت مستقیم از طریق مکانیزم بورس.

7- تجدید ساختار صنعت گاز کشور و شکل گیری بازار متشکل و شفاف در این زمینه به منظور کشف قیمت عادلانه گاز طبیعی و عرضه و فروش گاز تولیدی تمامی پالایشگاه‌های گاز طبیعی از طریق سازوکارهای رقابتی در بورس انرژی ایران به شرکت‌های گاز استانی به منظور تحویل به مصرف کنندگان گاز طبیعی به ویژه مصرف کنندگان بزرگ.

8- تدوین برنامه‌ معین زمان بندی شده عرضه نفت خام و میعانات گازی با قید اهداف کمی در خصوص اجرای بند (ح) ماده (۴) قانون برنامه ششم توسعه کشور و پایش مستمر آن به منظور اطمینان خریداران از استمرار عرضه بلندمدت.

9- برنامه ریزی برای عرضه ۱۰۰ درصد نفت خام و میعانات گازی به پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ های داخل کشور از طریق بورس انرژی ایران براساس ماده (۱۳) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و مصوبات هیات وزیران طی یک دوره زمانی حداکثر سه ساله و تدوین برنامه عملیاتی و زمان بندی شده برای اجرای این ماده و پایش مستمر آن؛

10- عرضه صادرات دریایی فرآورده‌هایی همچون نفت کوره، نفت گاز و نفتا به طور مستمر و منظم؛ لازم به ذکر است در طی سال جاری صرفا ۲۰۰ هزار تن نفت کوره و ۹۸ هزار تن نفت گاز توسط شرکت ملی نفت و از این طریق صادر شده است در حالی‌که ظرفیت تولیدی کشور و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ایجاب می‌کند تا از این ظرفیت به نحو مناسب‌ تری استفاده شود.

11- انجام تهاتر نفت خام و فرآورده‌های نفتی با مطالبات طلبکاران از دولت طبق بند (و) تبصره یک ماده واحده بودجه سال ۱۳۹۹.

در پایان ضمن تقدیر مجدد از زحمات و تلاش‌ های صورت گرفته، امیدوارم تداوم عرضه فرآورده‌ های نفتی از طریق بورس انرژی ایران و تلاش برای رونق و توسعه روزافزون این بازار که منطبق با سیاست‌ های کلان اقتصادی حاکم بر کشور و قوانین برنامه مصوب می‌ باشد، بتواند در بلند مدت علاوه بر تقویت توانمندی‌ های بخش خصوصی به ارتقای شفافیت و رقابت در بازار انرژی ایران و همچنین نقش آفرینی بیشتر و موثرتر ایران در تجارت منطقه‌ ای و بین‌ المللی انرژی بینجامد.

محمدرضا پورابراهیمی

رییس کمیسیون اقتصاد


"بورس ۲۴" دارنده مجوز مشاوره رسمی سرمایه گذاری از "بورس" روزانه ده ها محتوای خبری-تحلیلی را در اختیار شما مخاطب گرامی قرار می دهد ، بخشی از محتوای تولید شده به دلیل اثر گذاری مستقیم بر معاملات شما در بورس شامل پیش بینی جامع بازار ، تحلیل سهم ها ، سیگنال خرید و فروش ، معرفی هفتگی سبد سهام ، اخبار ویژه از شرکت ها ، مشاوره آنلاین و... به صورت ویژه ارائه می شود ، لذا پیشنهاد می گردد برای استفاده کامل از خدمات تحلیلی ، خبری و مشاوره ای این رسانه به خانواده بزرگ مشترکین ویژه بپیوندید.