کسب و کار خانوادگی ثروتمندترین فرد آسیا حدود ۹۰ میلیارد دلار در سال سودآوری دارد.

بورس۲۴ : کسب و کار خانوادگی ثروتمندترین فرد آسیا حدود ۹۰ میلیارد دلار در سال سودآوری دارد.

به نقل از بلومبرگ، اخیرا خبر ثروت خانواده آمبانی به سوییس برای گذراندن قرنطینه کرونایی سر و صدا به پا کرده است. موکاش آمبانی ۶۳ ساله ثروتمندترین فرد هند است و خانواده وی در یک برج ۲۷ طبقه در شهر بمبیی زندگی می کنند. آمبانی مدیرعامل گروه رلیانس هند است که در بخش های گسترده ای از پتروشیمی گرفته تا ساخت و ساز فعالیت دارد. این گروه حدود ۲۰۰ هزار کارمند و ۹۰ میلیارد دلار درآمد سالانه دارد و خانواده آمبانی اکنون حدود سه برابر خانواده لی در کره جنوبی ثروت دارند که مالک گروه سامسونگ الکترونیک هستند.

برآورد صورت گرفته توسط بلومبرگ نشان می دهد که اکنون ۲۰ خانواده ثروتمند آسیا در مجموع ۴۶۳ میلیارد دلار ثروت در اختیار دارند. در شرایطی که بیشتر این خانواده ها امسال ثروتمندتر شده اند اما در بین آن ها افت ثروت نیز دیده می شود از جمله خاندان کووک در هنگ کنگ که ثروت آن ها امسال ۶ میلیارد دلار کاهش یافته است و یا خاندان شیراونتو در تایلند که با کاهش پنج میلیارد دلاری ثروت خود روبرو شده اند.

در بین مشاغل مختلف، بیشترین افزایش ثروت مربوط به فعالان حوزه فناوری و دارویی بوده است در حالی که فعالان حوزه ساختمانی سود کمی برده اند یا متحمل زیان شده اند. با این حال در دوره کرونا شکاف طبقاتی در کشورهای اسیایی عمیق تر شده است و در هنگ کنگ که یکی از سه شهر گران قیمت جهان است، نرخ بیکاری به اوج ۱۵ سال اخیر رسیده که این مساله باعث مشکلات معیشتی برای شمار زیادی از شهروندان شده است. در هند نیز آمبانی در حالی به یکی از پنج ثروتمند نخست جهان تبدیل شده که حدود ۷۸ درصد مردم این کشور دچار مشکلات مالی برای تامین نیازهای روزمره خود هستند و نرخ فقر در این کشور هنوز یکی از بالاترین نرخ ها در بین کشورهای آسیایی است.

منبع: ایسنا