در روزهای اخیر بهای برخی از ارزهای دیجیتالی روند افزایشی گرفته است. در این میان بیت کوین بیش از سایر ارزهای دیجیتال مورد توجه قرار گرفته و به نظر می رسد که یک دوره صعود پرقدرت دیگر را آغاز کرده است.

بورس۲۴ : در روزهای اخیر بهای برخی از ارزهای دیجیتالی روند افزایشی گرفته است. در این میان بیت کوین بیش از سایر ارزهای دیجیتال مورد توجه قرار گرفته و به نظر می رسد که یک دوره صعود پرقدرت دیگر را آغاز کرده است.

امیر سیدی کارشناس ارزهای دیجیتالی درباره علل رشد اخیر قیمت بیت کوین به خبرنگار بورس۲۴ گفت: معمولا هر 4 سال یکبار تولید بین کوین به نصف می رسد و همواره هر بار که این اتفاق افتاده با فاصله زمانی قیمت آن رشد کرده است. به طوری که در سال های 2012 و 2013 در بیت کوین شاهد رشد قیمت خوبی از حدود 100 دلار تا 1،000 دلار بودیم. مرحله بعدی رشد قیمتی قابل توجه بیت کوین در سال 2016 اتفاق افتاد و بهای آن از 1،000 دلار تا 20،000 دلار افزایش یافت و پس از این تجربه صعود قیمت آن تا 3،000 دلار ریزش کرد.

وی افزود: معمولا پس از این دوره های رشد که به آن HALVING می گویند، عرضه بیت کوین کاهش یافته به نصف می رسد. این موضوع یکی از دلایل رشد اخیر قیمت بیت کوین است. البته کاهش تولید بیت کوین از ماه آوریل شروع شده اما حالا با یک فاصله زمانی روند صعودی آن آغاز شده است.

او در ادامه به یکی دیگر از دلایل رشد قیمت این ارز دیجیتال اشاره کرد و ابراز داشت: پیش آمدن موضوع کرونا موجب شد تا این بار روند صعودی بیت کوین نسبت به سایر دوره ها با تاخیر آغاز شود. اما با توجه به چشم انداز مثبتی که تولید واکسن و برگشت اقتصاد جهانی به وجود آمده و همچنین با در نظر گرفتن این موضوع که بانک های جهانی مبالغ زیادی را در بازارها تزریق کرده اند این پتانسیل رشد با امیداری برای مهار کرونا همزمان شده و پیش بینی می شود که قیمت بیت کوین همچنان به رشد خود ادامه دهد.

سیدی در خصوص وضعیت سایرارزهای دیجیتال اظهار داشت: در حال حاضر تعداد ارزهای دیجیتال بسیار زیاد است اما آن هایی که بیش از سایرین مطرح هستند وضعیتشان در سال های 2016 و 2017 از شرایط کنونی بیت کوین نیز داغ تر بود اما در ادامه از آن تب و تاب کاسته شد. به طوری که در شرایط فعلی بیت کوین و اتریوم و چند ارز دیجیتالی دیگر که دارای حجم های معاملاتی بالایی هستند بیش از سایرین مورد توجه هستند. اما در بسیاری از ارزهای دیجیتالی می توان گفت که بیشتر جنبه سفته بازی دارند و ارزهای دیجیتال ارزنده همین هایی هستند که حجم های معاملاتی بالایی دارند.