یک کارشناس بازار سرمایه گفت: در سایر کشورها نهادهای سرمایه گذاری معمولا زمانی که بازار به سمت بالا در حال حرکت است و حباب در حال شکل گرفتن است اقدام به فروش سهام می کنند. در ایران برعکس بوده و دیده شده مدیران نهادهای سرمایه گذاری به دلیل تعارض منافع از وجوه نقد شرکت استفاده می کنند تا قیمت سهام شخصی خود را بالا ببرند.
تحلیل یک کارشناس از روند فعلی بورس

علی سعدوندی کارشناس بازار سرمایه در گفت وگو با بورس۲۴ در رابطه با علت منفی های اخیر بورس و کاهش چشمگیر شاخص کل گفت: منفی های اخیر بازار سرمایه و افت شاخص کل اتفاقی غیر قابل پیش بینی نبود. این رخداد در بورس سایر کشورها و در زمان های مختلف رخ داده است. اما به دلیل ورود تعداد بسیار بالای بازیگران جدید در این بازار که آشنایی چندانی با تحلیل های مالی نداشته اند، یک روند هیجانی مثبت طی ماه های گذشته و نهایتا روند هیجانی منفی طی روزهای گذشته را شاهد بودیم.

او افزود: طبیعی است زمانی که رابطه میان قیمت و بازدهی سهام قطع می شود، بازار به سرعت رشد می کند و پس از آن نیز باید منتظر بازگشت آن باشیم. این ها مسائل عادی بازار است اما صدمه مالی سنگین به افراد می زند. معمولا در چنین مواقعی سخنان افراد مطلع و با تجربه اصلا شنیده نمی شود. دور از ذهن نیست زمانی که شاخص به سمت اشباع شدن حرکت می کند همانند فواره ای است که باید منتظر پایین آمدنش هم باشیم.

علی سعدوندی بیان کرد: البته وضعیت شرکت ها هم مطلوب نبوده و اینکه از بازگشت شاخص به روند صعودی سخن می گویند به نظر بعید می رسد مگر اینکه اصلاحات جدی و موثر انجام شود. به تمامی ارکان بازار سرمایه انتقاد و ایراد وارد است. در حقیقت نمی دانم عمق تحلیل سرمایه گذاری در کشور ما چه میزان بوده و باید تلاش کنیم تا دانش و هوش مالی در کشور افزایش پیدا کند.

او با بیان اینکه در سایر کشورها نهادهای سرمایه گذاری معمولا زمانی که بازار به سمت بالا در حال حرکت است و حباب در حال شکل گرفتن است اقدام به فروش سهام می کنند افزود: در ایران برعکس بوده و دیده شده مدیران نهادهای سرمایه گذاری به دلیل تعارض منافع از وجوه نقد شرکت استفاده می کنند تا قیمت سهام شخصی خود را بالا ببرند. از سویی دولت هم مشغول ایجاد ETF بود تا قدرت انحصاری خود را حفظ کند و حاضر نشد سهام را سریع تر به بازار عرضه کند. اختلافاتی که دولت مردان با یکدیگر داشتند به این روند منفی دامن زد.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: همان رفتار هیجانی که در خصوص خرید وجود داشت و ما انتظار داشتیم دولت و نهادهای مالی اقدام به تعدیل بازار کنند و متاسفانه این امر صورت نگرفت الان معکوس آن را می بینیم. در شرایطی که بازار نزولی است هم دولت و هم حقوقی می فروشد. اینکه دولت می گوید از بازار حمایت می کند این حمایت چگونه انجام خواهد شد؟ دولتی که ۲۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه دارد چگونه می تواند بازار را کنترل کند؟ تنها در صورت ایجاد تورم های بالاتر این اتفاق رخ خواهد داد. آنچه مسلم بوده این است که کنترل این ماجرا نیازمند تدبیر است.