شرکت مجتمع سیمان غرب آسیا با نماد "سجام" یکی از شرکت های سیمانی فرابورس ایران در بازار پایه واقع در استان خراسان رضوی شهرستان تربت جام می باشد که با تحولات جدی و مثبتی مواجه شده است.

بورس۲۴ : شرکت مجتمع سیمان غرب آسیا با نماد " سجام " یکی از شرکت های سیمانی فرابورس ایران در بازار پایه واقع در استان خراسان رضوی شهرستان تربت جام می باشد که با تحولات جدی و مثبتی مواجه شده است. نتیجه حاصل از تحقیق و بررسی ها، جزئیات این تحولات را بیشتر مشخص می نماید. با عنایت به اینکه عمده مشکلات این شرکت در حوزه بدهی های ارزی و زیانده بودن آن است، این مشکلات به سرعت در حال رفع شدن می باشد و شرکت می تواند با تغییرات قابل توجه در صورت سود و زیان و ترازنامه روبرو شود.

سجام 1،300 میلیارد تومان بدهی بابت خرید ماشین آلات به بانک صنعت و معدن داشته است. این بدهی در دارائیهای ثابت شرکت با یورو 18،000 تومانی ثبت گردیده و 2 دوره نیز استهلاک و هزینه مالی آن شناسایی شده و به زیان انباشته نشسته است.

بدهی های شرکت شامل 39 میلیون یورو وام ارزی است که عمده ارزش بدهی ها را تشکیل می دهد و با توجه به آخرین شفاف سازی شرکت، با بانک صنعت معدن توافق شده است که این بدهی با یورو 1560 تومانی سال 1392 تسویه گردد. توافق با بانک به این شکل بوده که 150 میلیارد تومان واریز نقدی در بانک صنعت و معدن توسط شرکت سیمان غرب آسیا (سجام) به زودی صورت پذیرد. بنابراین با اجرای قرارداد فی مابین بانک و شرکت 750 میلیارد تومان از کل بدهی های ارزی حذف خواهد شد. با احتساب پرداخت 150 میلیارد تومان نقدی، از 1،300 میلیارد تومان بدهی شرکت، 900 میلیارد تومان کسر خواهد شد.

با تسویه بدهی ارزی و کاهش 750 میلیارد تومانی بدهی ها، تغییراتی در ترازنامه شرکت اتفاق خواهد افتاد؛ به این صورت که: با کاهش بدهی از ستون بدهی های ترازنامه بهای تمام شده ماشین آلات و دستگاه ها در سمت دارایی ها کاهش خواهد یافت. بنابراین سود بیش از 60 میلیارد تومانی، از برگشت استهلاک و هزینه مالی سنوات قبل و سود حدودا 6 میلیارد تومانی مربوط به نیم سال جاری در صورت سود و زیان شناسایی خواهد شد.

اما موارد دیگری نیز وجود دارد که تاثیر مهمی بر سودآوری شرکت خواهد داشت. یکی از مشکلات شرکت در سنوات گذشته فروش مقداری شرکت بوده است. به علت موقعیت جغرافیایی خاص کارخانه، این شرکت با مشکل ناوگان حمل و نقل برای فروش محصولات خود روبه رو بود. شرکت به دنبال تمهیداتی جهت گسترش ناوگان حمل و نقل خود بوده (شرکت قبل از این فقط 5 کامیون در اختیار داشت) تا این مشکل را به صورت کامل حل نماید. سال 97 شرکت با فروش 350.000 تنی مواجه بوده است. این فروش در سال 98 به 900.000 تن و پیش بینی می شود در سال جاری بین 1.100.000 تا 1.200.000 تن برسد. برنامه این است که میزان تولید به 1.500.000 تا 1.600.000 تن یعنی معادل ظرفیت تولید در سال آینده برسد. یکی از مهمترین مشکلات شرکت بحث حمل و نقل بود که با تجهیز ناوگان حمل و نقل کامیون ها برطرف خواهد شد. بنابراین در بعد عملیاتی، با افزایش نرخ سیمان اخیر که توسط انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان ابلاغ گردید و افزایش تولید و فروش به دلیل رفع موانعی که در بالا به آن اشاره شد، شاهد تغییرات مثبت چشمگیری در روند سودآوری شرکت خواهیم بود. در نتیجه شرکت علاوه بر برگشت استهلاک و هزینه های مالی، با تغییرات چشمگیر افزایش سودآوری از محل افزایش نرخ ها و افزایش تناژ فروش و برخورداری از مزیت معافیت مالیاتی 10 ساله نیز مواجه است.

شرکت با احتساب یورو امروز از حیث ارزش جایگزینی نزدیک به 5000 میلیارد تومان رسیده است. اما در حال حاضر با ارزش 2500 میلیارد تومان معامله می شود.این در حالی است که بقیه شرکتهای سیمانی در محدوده ارزش جایگزینی خود معامله می‌شوند.