گروه خودروسازی سایپا قصد دارد در سال ۹۹ چهار عضو جدید را به سبد محصولات خود اضافه کند. یکی از این خودروها، مدلی جدید از سدان پرتیراژ «ساینا» است که با عنوان ساینا S به بازار کشور عرضه می شود.
تفاوت ساینا و ساینا S در چیست؟

بورس۲۴ : سایناSبه زودی وارد سبد محصولات پرتیراژ سایپا می‌شود و به عنوان محصولی ارتقا یافته و به روز، در اختیار مصرف‌کنندگان قرار خواهد گرفت. باید به این نکته اشاره کرد که پیش از این، نسخه جدید ساینا با نام «ساینا ۹۹» در برخی رسانه ها و فضای مجازی مطرح می شد که در ساختار جدید نام گذاری و تیپ بندی محصولات گروه خودروسازی سایپا به صورت رسمی و با عنوان سایناSمعرفی شده است.

گروه خودروسازی سایپا پس از گذشت چهار سال از عرضه ساینا، حال نسخه جدیدی را برای این سدان در نظر گرفته است. سایناSبر اساس پلتفرم و اصول سازهX200سایپا طراحی شده و نسبت به سایناEXتفاوت هایی دارد. از نگاه فنی می توان سایناSرا خودرویی فیس لیفت معرفی کرد و ویژگی های جدیدی را برای آن در نظر گرفت. بر اساس استانداردهای خودروسازی جهان، امروز گروه سایپا در اقدامی همگام با بازار جهانی و در کمتر از 5 سال از عرضه ساینا، نسخه جدید و فیس لیفت آن را معرفی کرده است. این خودرو در بخش ظاهری با ویژگی های جدیدی همراه شده و برخی قطعات آن نسبت به گذشته تغییر کرده است. سایناSدر بخش طراحی جلو، عقب و کابین متفاوت از ساینا معمولی است که سعی شده تا ویژگی های جدیدی به شمایل این خودروی کلاسBاضافه شود.

در بحث ظاهری سایناSنسبت به سایناEXتغییراتی را به شرح زیر داشته است:

1- جلو پنچره کرومی جدید

2- سپر جلوی جدید

3- اضافه شدن چراغ روشنایی روز (Day Light)

4- سپر عقب جدید

5- دیفیوزر جدید عقب

6- چراغ های عقب جدید

7- الگوی جدید درب صندوق عقب

8- غربیلک فرمان جدید با طرحD

9- دسته دنده جدید

سایناS علاوه بر تغییرات ظاهری که داشته، با ویژگی های فنی جدید و منطبق با استانداردهای روز ایران تولید خواهد شد. اضافه شدن چراغ روشنایی روز به این سدان سایپا از جمله تغییرات مطابق با استانداردهای جدید است. استاندارد محافظت از عابر پیاده، نشانگر تعویض دنده (GSI)، هشدار کمربند ایمنی راننده، صندلی های عقب با استانداردISOFIX، سامانه مدیریت و نظارت عملیاتی بر خودرو (BCM) از جمله استانداردهایی است که در سایناSوجود دارد و باعث شده تا این خودروی سایپا در سطح بالایی از استانداردهای سدان های کلاسB قرار بگیرد.

در کنار این ویژگی ها، سایناSبه دو کیسه هوا، ترمزABSوEBD، ترمز کمکیBA، سنسور پارک عقب، شیشه های جلو و عقب برقی، آینه های جانبی برقی با گرمکن و سیستم تهویه نیمه اتوماتیک با نمایشگر دیجیتال نیز مجهز شده است.

همچنین نسخه های کامل تر سایناSبه شیشه های عقب دودی، رینگ آلومینیومی، نمایشگر 7 اینچی لمسی، بلوتوث، قابلیت نمایش صفحه تلفن همراه بر روی نمایشگر خودرو (Mirror Link)، سنسور نور (Auto Light)، سنسور فشار باد لاستیکTPMS، کنترل سیستم صوتی از روی فرمان، دوربین عقب، روکش صندلی چرم و... مجهز است. به این ترتیب سایناSمی تواند با توجه به نیاز مشتری همگام شود و به عنوان یک سدان جوان پسند و خانوادگی ارتقا یافته در اختیار مشتریان قرار بگیرد.

سایناSبه پیشرانه کم مصرفM15مجهز است. این پیشرانه 1503 سی سی حجم دارد و قدرت 87 اسب بخار را با گشتاور 128 نیوتن متر تولید می کند. جعبه دنده 5 سرعته دستی سایناSتوان پیشرانه را به چرخ های جلو انتقال می دهد. این قوای محرکه جزو پیشرانه های کم استهلاک و کم مصرف در بازار ایران شناخته می شود.

منبع: سایپانیوز