جهش ١۵٧ درصدی مشارکت در عرضه های اولیه طی سه ماه گذشته

بورس۲۴ : بر مبنای آمارهای موجود میزان مشارکت علاقمندان به عرضه های اولیه در بازار سرمایه طی 20 روز گذشته 30 درصد افزایش یافته است.

روز چهارشنبه نماد پیزد برای نخستین بار در بازار سرمایه عرضه شد و 3 میلیون و 72 هزار و 859 نفر نسبت به خرید آن اقدام کردند.

شرکت مجتمع صنایع لاستیک یزد 10 درصد از سهام خود را در بازار سرمایه عرضه کرد که این عرضه در نماد پیزد انجام شد و قیمت کشف شده هر سهم به مبلغ 40،353 ریال بود که با توجه به استقبال بالای متقاضیان به هر کد معاملاتی تنها 14 سهم پیزد تخصیص یافت.

جالب آن که در عرضه اولیه قبلی یعنی غگیلا که 10 اردیبهشت ماه انجام شد تعداد 2 میلیون و 357 هزار و 358 نفر اقدام به خرید کرده بودند اما در عرضه اولیه روز چهارشنبه با وجود این که عرضه اولیه پرحجمی نبود و قطعا بسیاری از سرمایه گذاران در آن مشارکت نکرده اند، بیش از 715 هزار و 500 نفر به میزان مشاکت کنندگان در سهام عرضه اولیه ای افزوده شده که رکورد جدیدی در بازار سرمایه محسوب می شود.

اگر کمی به عقب تر برویم و مشارکت در عرضه اولیه چهارشنبه را با سه ماه قبل یعنی عرضه اولیه فروی که 8 بهمن ماه 98 صورت گرفت، مقایسه کنیم متوجه شدت استقبال سرمایه گذاران از بورس و مخصوصا عرضه های اولیه خواهیم شد. به طوری که تنها در همین 3 ماه گذشته تعداد افرادی که نسبت به خرید سهام عرضه اولیه اقدام کرده اند یک میلیون و 875 هزار و 494 نفر افزایش یافته است. به عبارت دیگر مشارکت در عرضه های اولیه نسبت به سه ماه گذشته با جهش 157 درصدی همراه شده که نکته حائز اهمیتی است.