معاون وزیر اقتصاد گفت: به منظور افزایش قابلیت نقدشوندگی صندوق های سرمایه گذاری پیشنهاد دادیم محدودیت معاملاتی شدن صندوق‌های ETF از دو ماه به یک ماه کاهش یابد.

بورس۲۴ : معاون وزیر اقتصاد گفت: به منظور افزایش قابلیت نقدشوندگی صندوق های سرمایه گذاری پیشنهاد دادیم محدودیت معاملاتی شدن صندوق‌های ETF از دو ماه به یک ماه کاهش یابد.

عباس معمار نژاد، معاون امور بانکی و بیمه وزارت اقتصاد گفت: به منظور افزایش قابلیت نقد شوندگی واحدهای صندوق سرمایه گذاری پیشنهاد دادیم به جای اینکه دوماه بعد از اتمام تاریخ پذیره نویسی امکان معاملاتی شدن واحدها فراهم شود، این مدت به یک ماه کاهش یابد.

وی در خصوص دلیل انتخاب این بازه زمانی دو ماهه گفت: یکی از دلایل مهلت برای دریافت کد بورسی پذیره نویسان بود اما چون دریافت کد بورسی تسریع شده و بر اساس شبا نیز کدبورسی داده می‌شود زمان مذکور می‌تواند یک ماه کم شود.

معمارنژاد افزود: البته قابل معامله شدن پس از دو ماه، دغدغه مردم هم بود چرا که نمی‌دانستند تا دوماه دیگر چه اتفاقی برای پولشان خواهد افتاد و به همین دلیل در خرید ETF احتیاط می‌کردند.

وی اظهار داشت: به دلایل مذکور به شورای عالی بورس پیشنهاد داده ایم محدودیت معاملاتی شدن صندوق‌های ETF از دو ماه به یک ماه کاهش یابد که در صورت تصویب، قطعاً در ترغیب بیشتر مردم به خرید موثر خواهد بود.

وی گفت: براساس رایزنی هایی که انجام داده ایم، احتمالاً شورای عالی بورس امروز این پیشنهاد را تصویب خواهد کرد.

در پایان لازم به ذکر است بر اساس اخبار رسیده، به منظور افزایش نقدشوندگی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق مالی یکم ( ETF )، زمان فروش واحدهای این صندوق از دوماه به یک ماه (به نصف) کاهش خواهد یافت و تصمیم‌گیری قطعی در این باره امروز در جلسه شورای عالی بورس اتخاذ خواهد شد. باید دید در صورت کاهش این بازه زمانی به یک ماه استقبال افراد در جهت خرید این سهام دولتی ارتقا پیدا خواهد کرد یا خیر.

منبع: اقتصاد آنلاین