لزوم تعدیل قیمت اتان مطابق با سقوط قیمت نفت و فرآورده های نفتی

بورس۲۴ : عرضه اولیه شرکت پلیمر آریا ساسول با توجه به شرایط کنونی تا حداقل اردیبهشت ماه امسال انجام نمی شود. اما به هر حال تا زمانی که قیمت جهانی نفت به یک ثبات نسبی برسد و نوسانات فاحش آن کاهش یابد، نمی توان زمان دقیقی برای ورود این شرکت به فرابورس ایران ارائه داد.

حامد جمالی مدیر مالی شرکت آریا ساسول در مورد عرضه اولیه سهام این شرکت در فرابورس ایران به خبرنگار بورس۲۴ گفت: بعد از اتمام فعالیت های پذیرش و درج نماد شرکت پلیمر آریاساسول ، «آریا» در روزهای آخر سال 98 آماده عرضه اولیه بود که به واسطه شیوع بیماری کرونا ، عرضه اولیه سهم به سال جدید منتقل شد.

وی گفت: در اواخر اسفند ماه اما قیمت جهانی نفت افت ناگهانی یافت و متناظر با کاهش قیمت نفت،اکثر فرآوردهای نفتی و خوراک های پتروشیمی نیز کاهش یافتند.

به گفته وی؛ قیمت اتان که خوراک اصلی شرکت آریاساسول می باشد، در بازارهای جهانی با افتی متناظر با نفت و فرآورده های نفتی مواجه بوده است که منطبق با منطق بازار و مشابه با سایر خوراک های مصرفی در ایران، می باید با کاهش قیمت مواجه شود.

جمالی ادامه داد: در همین راستا رایزنی هایی با وزارت نفت انجام شده است تا کف مبلغ فرمول محاسبه قیمت اتان ( که برای شرایط نرمال بازار پیش بینی شده است) منطبق با نوسانات بازار مورد بازبینی قرار گیرد.

این مقام مسئول در مورد زمان عرضه اولیه شرکت در بازار سهام گفت: به مجرد حصول نتیجه در خصوص اصلاح کف قیمت اتان، شرکت وارد بازار سرمایه خواهد شد.

گفتنی است ، در حال حاضر کف قیمت هرتن اتان 220 دلار در ایران تعیین شده که با وجود سقوط قیمت نفت و فرآورده های نفتی هیچ تناسبی با دنیا ندارد و میانگین معاملات دنیا یک سوم این عدد البته بدون احتساب کرایه حمل است.