مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز برگزار شد. این مجمع به ازای هر سهم ۵۵ تومان سود تقسیم کرد.

بورس۲۴ : مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز برگزار شد. این مجمع به ازای هر سهم 55 تومان سود تقسیم کرد.

شرکت ویتانا در سال مالی ۹۸ خود توانست تولید مقداری خود را با رشد ۳۱ درصدی و فروش مقداری را با رشد ۳۳ درصدی رو به رو نماید. این در حالی است که فروش ریالی شرکت ۱۱۶ درصد رشد کرده است.

دارایی های غیرجاری شرکت با رشد ۱۲۳ درصدی رو به رو بوده که مربوط به ساخت و تکمیل پروژه های در جریان است.

سود خالص شرکت با رشد ۱۳۶ درصدی مواجه شده و سود هر سهم ۱۳۵۴ ریال بوده است.مجموعه ویتانا در سال مالی خود اقدام به کاهش هزینه نیروی انسانی کرده به گونه ای که کاهش نیروی انسانی به اندازه ۱۰.۵ درصد بوده است ( کاهش بهای تمام شده و افزایش سودآوری)

دوره وصول مطالبات شرکت از ۵۳ به ۴۳ روز رسیده است. این معنای ورود جریان نقدینگی به شرکت زودتر از سال مالی گذشته است.سرمایه گذاری های شرکت برای طرح توسعه حدود ۱۰۰۰ میلیارد نیازمند است که ۴۰ درصد سهم منابع داخلی شرکت و ۶۰ درصد استقراض خواهد شد‌.

فخر الدینی مدیرعامل ویتانا اعلام کرد: در سال ۲۰۲۰ در نظر داریم تا ۲۵ درصد فروش مربوط به صادرات باشد. پیش بینی می کنیم که سال مالی ۹۹ رشد ۵۰ درصدی داشته تولید داشته باشیم. حاشیه سود نیز به اندازه ۲۰ درصد خواهد بود. شرکت در نظر دارد تا هزینه حقوق و دستمزد به یک چهارم برسد.

وی گفت: شرکت یک زمین در تهران دارد که ۱۷۰۰۰ متر است و شرکت برنامه تجدید ارزیابی از این زمین را دارد. همچنین افزایش سرمایه از سود انباشته در سال ۹۹ در برنامه قرار دارد.

مدیرعامل ویتانا گفت: خط تولید دلاتور سال آینده ۵۰۰۰ تن به ظرفیت شرکت اضافه خواهد کرد. خبرهای خوبی از شکلات و آدامس به زودی از ویتانا به گوش خواهد رسید. ویتانا کاسپین تقریبا ۱.۵ برابر کارخانه تهران تولید دارد. کارخانه ویفر الان ۶ تن روزانه تولید دارد و فاز یک طرح توسعه ویفر ۲۴ تن تولید خواهد داشت.

این مقام مسئول گفت: طرح توسعه کاسپین معافیت ۵ ساله برای آن دسته از محصولات که قبل از سال ۹۶ جواز تاسیس گرفتند، وجود دارد و سه سال پس از ۵ سال هم شرایطی دارد که ممکن است معاف باشد ممکن است نباشد. تخفیفات فروش شرکت به این صورت است که ۶ درصد مربوط به پرداخت های نقدی ۲.۵ درصد مغازه دارها و مابقی پورسانت به فروشندگان است. نرخ فروش داخلی حدود ۱۵ درصد بیش از صادراتی است اما صادرات ۹ درصد ارزش افزوده ندارد و معافیت مالیاتی دارد.

به گفته مدیرعامل ویتانا، شرکت تاجیکستان منحل شده و تاثیر سود و زیانی ندارد. خط هفتم تولید بیسکوییت تا دو هفته دیگر وارد گمرک می شود؛ با ظرفیت ۲۵۰ تن روزانه که فعلا با ۱۵۰ تن روزانه کار خود را آغاز خواهد کرد.

سود هر سهم این شرکت در سال مالی گذشته ۱۳۵۴ ریال بود که ۵۵۰ ریال آن تقسیم شد.

خبر تکمیلی :

جلسه مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا با حضور 83.93 درصدی سهامداران، اعضای هیئت مدیره، مدیرعامل، نماینده سازمان بورس و بازرس قانونی تشکیل شد.

قرائت گزارش هیئت مدیره

 در ابتدای این جلسه صنعت کار مدیر مالی شرکت گزارشی از هیئت مدیره را قرائت کرد و گفت: تولید شرکت در سال مالی مورد گزارش خود با رشد 31 درصدی رو به رو شده و این در حالی است که فروش مقداری مجموعه به اندازه 33 درصد رشد داشته است. مقدار فروش ریالی با رشد 116 درصدی نسبت به سال مالی گذشته رو به رو بوده است. ضمن این که دارایی های غیر جاری مجموعه 123 درصد رشد کرده که مربوط به ساخت و تکمیل پروژه های در جریان تکمیل است.

وی ادامه داد: شرکت در سال مالی مورد گزارش توانست به اندازه 10.5 درصد کاهش نیروی انسانی داشته باشد و دوره وصول مطالبات مجموعه با کاهش از 53 روز به 43 روز رسیده است.

او در مورد طرح های توسعه شرکت نیز گفت: راه اندازی کارخانه ویفر ( کاسپین 2 ) و راه اندازی خطوط 4-5-8-9 کاسپین و همچنین راه اندازی خطوط شکلات و آدامس از جمله برنامه های آتی مجموعه تا سال 1400 است.

قرائت گزارش حسابرسی

در ادامه جلسه بازرس قانونی گزارش خود را قرائت کرد و اظهار نظر مقبول را نسبت به صورت های مالی ارائه کرد.

صنعت کار در خصوص بند مربوط به معافیت مالیاتی گفت: با توجه به افزایش سرمایه از سود انباشته شرکت تلاش می کند تا معافیت مالیاتی مربوطه را برای سال های 97 و 98 بگیرد اما سازمان مربوطه فقط برای سال 98 را مد نظر دارد که پیگیری ها ادامه دارد.

پاسخ به سوالات سهامداران/آخرین وضعیت طرح های توسعه

در ادامه جلسه فخرالدینی مدیر عامل شرکت در خصوص بدهی شرکت از شهدین گام گفت: بدهی های شرکت از شهدین گام بازپرداخت نمی شد و به همین دلیل ما از این مجموعه زمین برداشتیم ، به محض این که زمین ما به فروش برسد ، بدهی ما تسویه خواهد شد. این زمین حدود 16 میلیارد تومان قیمت خورده است.

وی در مورد پروژه کاسپین و خط تولید ویفر آن گفت: پروژه کاسپین در زمان خوب و با نرخ ارزهای خوب تامین مالی شد و تقریبا در زمان و موعد مقرر به بهره برداری می رسد. خط تولید بیسکوئیت ابتدا با سه خط تولید راه اندازی شد.در حال حاضر 6 خط تولید بیسکوئیت داریم و خط هفتم تولید بیسکوئیت هم تا دو هفته دیگر وارد گمرک می شود، برنامه تولید شرکت برای این خط ظرفیت 250 تنی در روز است اما فعلا با ظرفیت 150 تن روزانه کار خود را آغاز خواهیم کرد.

وی در مورد بازار صادراتی شرکت نیز توضیح داد: در سال مالی مورد گزارش شرکت حدود 16 درصد از فروش خود را به صادرات تخصیص داد. شرکت برنامه دارد تا در سال مالی جاری خود سهم فروش صادراتی را به 25 درصد از کل میزان فروش برساند. ویتانا حدود 2 ماه است که روی فرمولاسیون ویفر خود کار می کند تا بتواند جایگزین خوبی برای نمونه خارجی باشد.

فخر الدینی در خصوص میزان سرمایه گذاری مورد نیاز شرکت برای طرح های توسعه گفت: حدود 1000 میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز داریم که حدود 40 درصد از منابع داخلی و مابقی استقراض خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ویتانا در مورد زمین تهران گفت: زمین تهران سرجای خود قرار دارد ما از این زمین تجدید ارزیابی خواهیم کرد، افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی 140  درصد است اگر تاکنون به تاخیر افتاده به دلیل اسناد کاسپین است که تا پایان سال رفع و مجمع افزایش سرمایه شرکت برگزار خواهد شد.

در قیمت گذاری محصولات دولت دخالت ندارد

وی در مورد تولید آدامس و شکلات و همین طور قیمت گذاری محصولات نیز عنوان کرد: خبرهای خوبی از تولید آدامس و شکلات به زودی منتشر خواهد شد. قیمت گذاری محصولات نیز دولت درآن دخالتی ندارد و اگر شرکتی درخواست افزایش قیمت داشته باشد باید تقاضای خود را به انجمن شیرینی و شکلات بدهد و این انجمن نظر خود را اعلام خواهد کرد.

وی در مورد افزایش میزان تولید شرکت گفت: پیش بینی می کنیم تا میزان تولید شرکت برای سال 99 با رشد 50 درصدی رو به رو خواهد شد ، حاشیه سود شرکت در سال مورد گزارش به 20 درصد افزایش یافت، به نظر می رسد که این حاشیه سود برای سال 99  نیز حفظ شود.

وی در مورد هزینه حقوق و دستمزد کارکنان نیز گفت: شرکت در سال 98 توانست هزینه حقوق و دستمزد خود را کاهش دهد در نظر داریم تا طی سال های آتی هزینه حقوق و دستمزد به یک چهارم برسد. برنامه تولید 100 کیلو نفر ساعت طی سال های آتی را داریم. در حال حاضر هر نفت ساعت 50 کیلو تولید دارد.

مدیرعامل شرکت در مورد تخفیف های شرکت نیز توضیح داد: تخفیفات فروش شرکت به این صورت است که ۶ درصد مربوط به پرداخت های نقدی ۲.۵ درصد مغازه دارها و مابقی پورسانت به فروشندگان است. نرخ فروش داخلی حدود ۱۵ درصد بیش از صادراتی است ، اما صادرات ۹ درصد ارزش افزوده ندارد و معافیت مالیاتی دارد.

وی در مورد نرخ های داخلی و صادراتی عنوان کرد: نرخ داخلی حدود 15 درصد از صادراتی بیشتر است اما صادرات مالیات 9 درصد ارزش افزوده ندارد و معافیت مالیاتی نیز دارد.

در پایان نیز به ازای هر سهم 550 ریال سود بین سهامداران تقسیم شد.

مدیر عامل شرکت پس از تقسیم سود تاکید کرد: سود تقسیم نشده به حساب سود انباشته خواهد رفت و احتمال زیاد در نیمه دوم سال 99 برنامه افزایش سرمایه از سود انباشته را داشته باشد.