کرونا ویروس موضوعی است که تمام بازار های جهانی را در سیطره خود گرفته است، چین بزرگترین مصرف کننده در دنیا است که به واسطه شیوع این ویروس موجی از ترس را در بازارهای کالایی و افت قیمت ها را منجر شد. پکن یکی از بزرگترین شرکای تجاری تهران هم هست که این ویروس و توقف در تولید، محدودیت مسافرتی برای پرواز های چین به ایران موضوعی شد برای فعال شدن شایعه سازان در بازار که کرونا ویروس منجر شده تا شرکت ها نتوانند فروش های خوبی داشته باشند...

بورس۲۴ : کرونا ویروس موضوعی است که تمام بازار های جهانی را در سیطره خود گرفته است، چین بزرگترین مصرف کننده در دنیا است که به واسطه شیوع این ویروس موجی از ترس را در بازارهای کالایی و افت قیمت ها را منجر شد.

پکن یکی از بزرگترین شرکای تجاری تهران هم هست که این ویروس و توقف در تولید، محدودیت مسافرتی برای پرواز های چین به ایران موضوعی شد برای  فعال شدن شایعه سازان در بازار که کرونا ویروس منجر شده تا شرکت ها نتوانند فروش های خوبی داشته باشند و پتروشیمی ها با توقف تولید و فروش روبرو شده اند.این یکی از شایعات بازار بود، به طور طبیعی قیمت های جهانی متاثر از این رخداد تحت تاثیر قرار گرفت ، اما قطعا پویایی اقتصاد، نظام عرضه و تقاضا و فرمول های بهای تمام شده در بلند مدت توان تاب آوری در برابر چنین مشکلاتی را ندارند و بازارها مسیر خود را طی می کنند.

قبل از شیوع کرونا عرضه گاز خوراک متوقف بود...

در خصوص تاثیرات کرونا بر عملکرد شرکت های پتروشیمی ، حسین شهریاری مدیر عامل شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان این طور به بورس۲۴ توضیح داد: در زمان اوج تاثیر این ویروس بر بازارها با توجه به این که گاز پتروشیمی ها قطع بود طبعا تولیدی نداشتیم و یا در حداقل ممکن تولیداتی داشتیم. موضوعی که منجر به کاهش تولید شرکت های پتروشیمی و همچنین کاهش دریافت یوتیلتی از شرکت های تامین کننده شد و عملا این شرکت ها تولید را برای مدت یک ماه از دست دادند و فعلا نیز گاز خوراک همچنان با محدودیت هایی در عرضه با توجه به شرایط آب و هوایی و سرما روبرو است.

کرونا برای پلیمر سازها فرصت هم ایجاد کرد...

وی در ادامه افزود: با توجه به موضوع توقف تولید پتروشیمی ها، ویروس کرونا مشکل حادی برای فروش شرکت ها ایجاد نکرد، از طرفی یکی از اتفاقاتی که رخ داد در بازار پلی اتیلن بود که به نفع پتروشیمی تبریز ما نیز بود، با توجه به این که چین یکی از بزرگترین تولید کنندگان پلیمر است ویروس کرونا منجر شد تا چین با کاهش فروش روبرو شود و افزایش تقاضا در این بازار رخ داد که به نفع ما نیز بود.

مشکلات ناشی از کرونا در بازارها به زودی رفع می شود...

شهریاری افزود: طبیعتا کرونا ویروس بر تمام بازار ها اثر گذار بود اما توقف یک ماهه پتروشیمی ها به دلیل محدودیت های عرضه خوراک متاثر از افت فشار و موارد این چنینی منجر شد تا پتروشیمی های ما مانند پردیس و زاگرس عملا یک ماه بازار را از دست بدهند، از طرفی بر اساس اعلام مقامات چینی مشکلات ناشی از کرونا ویروس تا دو هفته آتی کاهش قابل توجهی خواهد داشت و واحد های تولیدی ما هم تا این زمان وارد مدار خواهند شد و اقدامات لازم در راستای بازاریابی و فروش را عملیاتی خواهند کرد، با توجه به محدودیت های موجود در فروش مشکلاتی داریم اما روند تولید و فروش همچنان در حال اجراست و شرکت ها در این عرضه فعال هستند.