بر مبنای اظهارات بیژن زنگنه وزیر نفت که در روز دوشنبه اعلام شد تفاهم نامه ای امضا شده که بر مبنای آن قرار است واحد صنعتی تولید کک دو شرکت پالایشی بندرعباس و امام خمینی شازند به سمت تولید نفت کوره کم گوگرد پیش بروند. محصولاتی که مورد نیاز صنایع فولادسازی و آلومینیوم کشور است. از بین این دو شرکت پالایشی، پالایشگاه بندرعباس در بورس حضور دارد...

بورس۲۴ : بر مبنای اظهارات بیژن زنگنه وزیر نفت که در روز دوشنبه اعلام شد تفاهم نامه ای امضا شده که بر مبنای آن قرار است واحد صنعتی تولید کک دو شرکت پالایشی بندرعباس و امام خمینی شازند به سمت تولید نفت کوره کم گوگرد پیش بروند. محصولاتی که مورد نیاز صنایع فولادسازی و آلومینیوم کشور است.

از بین این دو شرکت پالایشی، پالایشگاه بندرعباس در بورس حضور دارد و پالایشگاه امام خمینی شازند هنوز بورسی نشده است.

آمار منتشر شده از شبندر در سایت کدال نشان می دهد که این شرکت پالایشی از ابتدای سال 98 تا پایان دی ماه امسال 3 میلیون و 582 هزار و 25 مترمکعب نفت کوره تولید کرده که از مجموع کل تولیدات 10 ماهه این شرکت که برابر با 14 میلیون و 718 هزار و 935 مترمکعب است، نفت کوره 24 درصد از حجم تولیدی شبندر را تشکیل می دهد.

تاجیک رئیس حسابداری مالی پالایش نفت بندرعباس در گفت و گو با خبرنگار بورس۲۴ درباره کاهش تولید نفت کوره در این دو شرکت پالایشی ابراز داشت: در حال حاضر تفاهم نامه هایی در این باره در حال امضاست تا نفت کوره دو شرکت پالایشی بندر عباس و امام خمینی شازند به سمت تولید کک پیش برود. هر یک از این دو شرکت پالایشی یک نوع کک را تولید می کنند.

وی درباره اثرات این تغییر تولید گفت: با توجه به این که نتیجه مطالعات اقتصادی این طرح هنوز بیرون نیامده تاثیرات آن بر این شرکت های پالایشی هنوز مشخص نیست. توجه داشته باشیم که فعلا این تغییرات در مرحله امضاء تفاهم نامه است و نمی توان درباره اثرات آن اظهار نظر دقیقی ارائه کرد.

از تاجیک پرسیدیم که به نظر شما علت اخذ تصمیم برای اجرایی کردن این تغییرات و جایگزین کردن کک با نفت کوره چیست؟ او تصریح کرد: نفت کوره با گوگرد بالا مدت های زیادی است که خریداری ندارد. از زمان برجام قرار بود طرح هایی انجام شود تا تولید نفت کوره کاهش یابد. در آن زمان برخی از طرح ها به نتیجه رسید ، اما برخی طرح ها بی نتیجه ماند.

او با تاکید بر این که نفت کوره با گوگرد بالا در بازار بدون خریدار است ، اظهار داشت: البته این مباحث مربوط به سال های 93 و 94 است که در آن زمان بدون نتیجه ماند. اما امروزه مجددا در حال پیگیری است. اما این بار با جدیت بیشتری پیگیری می شود و این گونه نیست که صرفا در حد تفاهم نامه باقی بماند.

خبرنگار بورس۲۴ در پایان درباره زمان اجرایی شدن طرح کاهش تولید نفت کوره و جایگزینی آن با کک اسفنجی و سوزنی و اشاره به دوره زمانی 3 ساله که در رسانه ها اعلام شد، از تاجیک پرسید و او گفت: بله، بر اساس خبرها گویا دوره زمانی سه ساله را برای اجرایی شدن این طرح در دو پالایشگاه بندرعباس و امام خمینی شازند اعلام کرده اند که شاید هم سریع تر از این زمان اجرایی شود.


نظرات

  • مانیشت

    شبندر گران میشود؟

    ۱۳۹۸/۱۱/۲۶ - ۰۹:۴۷