به گزارش المنار، جنبش حزب الله لبنان، با صدور بیانیه ای معامله ننگین قرن را به شدت محکوم کرد و اقدامی بسیار خطرناک بر شمرد که می تواند، تاثیرات منفی زیادی بر آینده منطقه و...

بورس۲۴ : حزب الله لبنان با صدور بیانیه ای به طرح «معامله قرن» که روز سه شنبه از سوی رئیس جمهوری آمریکا رونمایی شد، واکنش نشان داد. 

حزب الله: ملت های منطقه خیانت برخی حکام عرب درباره معامله قرن را نمی بخشند

به گزارش مهر به نقل از المنار، جنبش حزب الله لبنان با صدور بیانیه ای معامله ننگین قرن را به شدت محکوم کرد و اقدامی بسیار خطرناک برشمرد که می تواند تاثیرات منفی زیادی بر آینده منطقه و ملت های آن داشته باشد.

حزب الله در بیانیه خود آورده است: دولت شیطانی آمریکا پس از دهه ها حمایت از دشمن و اشغالگری، تجاوزات و جنایاتش علیه ملت های عربی امروز در راستای نابودی حقوق تاریخی و مشروع ملت فلسطین اقدام کرد.

این بیانیه می افزاید: اگر همدستی و خیانت شماری از رژیم های عربی که آشکارا و نهان در این امر دست داشتند نبود این معامله حاصل نمی شد. ملت های امت که به موضوع فلسطین ایمان دارند هرگز این حاکمان را که به خاطر حفظ تاج و تخت خود تاریخ طولانی شهدا و مقاومت در برابر اشغالگری را پایمال کردند نخواهند بخشید.

گفتنی است که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه در رونمایی از طرح صلح ادعایی خود موسوم به «معامله قرن» ادعا کرد: «امروز گام مهمی به سوی صلح برداشته خواهد شد. حکومت‌های منطقه می‌فهمند که تروریسم و افراطی‌گری دشمن همه است. دیروز یا نتانیاهو و گانتز دیدار کردم؛ هر دو با من دیدار کردند و حمایت خود را از این تلاش‌ها اعلام کردند تا نشان دهند اسرائیل طرفدار صلح است!»

وی همچنین مدعی شد: «فلسطینی‌ها باید زندگی بهتری داشته و از چرخه خشونت و فقر بیرون بیایند. مناقشه اسرائیل و فلسطین باید به یک راه حل برسد. این طرح ۸۰ صفحه داشته و همه جزئیات را در برگرفته است. این طرح بُرد-بُرد است… این اولین بار است که اسرائیل اعلام کرده با طرحی موافقت می‌کند؛ این پیشرفتی بی سابقه است».

ترامپ همچنین در حمایت تمام قد از رژیم صهیونیستی اعلام کرد: «در این چشم انداز اورشلیم (بیت المقدس) همچنان پایتخت بلامنازع اسرائیل باقی می‌ماند! این کار سختی نیست؛ این کار را ادامه می‌دهیم و ایالات متحده حاکمیت اسرائیل را به رسمیت می‌شناسد. این گذار و حرکت به سوی راه حل دو دولتی به هیچ خطر برای اسرائیل تبدیل نمی‌شود. صلح به سازش نیاز دارد؛ اما نمی‌خواهیم کاری انجام دهیم تا امنیت اسرائیل به خطر بیفتد. من برای اسرائیل کارهای زیادی کردم؛ سفارتمان را به قدس انتقال دادم و بلندی‌های جولان را به عنوان بخشی از اسرائیل به رسمیت شناختم. بزرگترین کاری که کردم خروج از توافق بَد اتمی با ایران بود».

رئیس جمهور در ادامه ادعاهای واهی خود گفت: «البته باید برای فلسطینی‌ها هم کار زیادی بکنم؛ وگرنه انصاف رعایت نمی‌شود! این توافق فرصت خوبی است که فلسطینی‌ها بتوانند پس از ۷۰ سال دولت خود را تشکیل دهند. تیم ما بلد هستند که توافق خوبی را به انجام برسانند. مایک پمپئو وزیر خارجه؛ فکر کنم تو می‌خواهی برای سنا بروی؛ جابجا نشو و نرو؛ تو خوب کار می‌کنی. نقشه جدید وسعت اسرائیل را بسیار زیاد می‌ کند!»