سهم فروش زمین در تهران تک رقمی شد. زمین که در معاملات ملک در گزارش های رسمی از آن به املاک کلنگی یاد می شود، ساختمان هایی در شهر را شامل می شود که عمر بنای بالای ٢٠ سال دارند...

بورس۲۴ : سهم فروش زمین در تهران تک رقمی شد.

زمین که در معاملات ملک در گزارش های رسمی از آن به املاک کلنگی یاد می شود، ساختمان هایی در شهر را شامل می شود که عمر بنای بالای 20 سال دارند.

این بناها به جای زمین مورد استفاده سازندگان مسکن قرار می گیرند. در تهران تقریباً 100 درصد ساخت و سازها از طریق مشارکت در ساخت با مالکان همین املاک (ساختمان های کلنگی) انجام می شود.ماه گذشته سهم فروش این املاک از کل معاملات فروش ملک در شهر تهران به 9 درصد کاهش پیدا کرد.

سهم این املاک از معاملات ملک بالای 11 درصد بوده است.

کاهش سهم زمین یا همان ملک کلنگی در معاملات مسکن بازار املاک شهر تهران بخاطر آن است که صاحبان زمین فعلاً تمایلی به فروش ندارند. کاهش نسبی قیمت زمین باعث این انصراف شده است. در این میان سازندگان هم توان خرید زمین و مشارکت با مالکان ساختمان های کلنگی را کلاً از دست داده اند. بنابراین نبود عرضه و تقاضا باعث کاهش این سهم شده است.

سهم زمین در معاملات مسکن می توانست خیلی بیشتر از این کاهش پیدا کند اما به یک دلیل این اتفاق نیفتاد!این دلیل آن است که هنوز بخشی از خانه اولی ها به خرید خانه های بالای 20 سال تمایل و گرایش دارند.

گروه سنی آپارتمان ها

سهم هر گروه سنی از معاملات مسکن در تهران در ماه آبان- درصد

تا 5 سال ساخت

42

6 تا 10 سال ساخت

19

11 تا 15 سال ساخت

14

16 تا 20 سال ساخت

16

بالای 20 سال ساخت

9