بورس ٢۴ : هفته پیش اعلام شد تسهیلات خرید مسکن پرداختی توسط بانک مسکن با اوراق، از این به بعد نه فقط به آپارتمان های تا ٢٠ سال ساخت که به واحدهای مسکونی ٢٠ تا ٢۵ سال ساخت هم تعلق پیدا می کند... این تصمیم در ظاهر خود یک گشایش مثبت در کار خرید و فروش ملک محسوب می شد که می توانست گره معاملاتی خانه های سالخورده را باز کند...

بورس۲۴ : هفته پیش اعلام شد تسهیلات خرید مسکن پرداختی توسط بانک مسکن با اوراق، از این به بعد نه فقط به آپارتمان های تا 20 سال ساخت که به واحدهای مسکونی 20 تا 25 سال ساخت هم تعلق پیدا می کند.

این تصمیم در ظاهر خود یک گشایش مثبت در کار خرید و فروش ملک محسوب می شد که می توانست گره معاملاتی خانه های سالخورده را باز کند.

گشایش این گره از آن جهت قابل توجه می تواند باشد که طی یکسال گذشته عمده معاملات خرید مسکن به واحدهای مسکونی بالای 15 سال ساخت اختصاص پیدا کرده است. ارزانی این واحدها نسبت به خانه های نوساز سبب شده تقاضا برای این املاک نسبت به واحدهای با سن بنای کمتر، افزایش پیدا کند اما چون در همه این سال ها، خانه های بیش از 20 سال ساخت از دریافت و استفاده از تسهیلات خرید محروم بودند در نتیجه خریداران کم توان و کم بضاعت اجازه خرید این واحدها را نداشتند.

با تصمیم اخیر این تصور بوجود آمده بود که تسهیلات جدید که به شکل پرداخت وام اوراق به واحدهای 20 تا 25 ساله در نظر گرفته شده است می تواند گره از کار خانه اولی ها و سایر متقاضیان این واحدها باز کند.

اما واقعیت تسهیلات جدید چیزی غیر از ظاهر این تصمیم است!

بانک مسکن در پرداخت وام اوراق مسکن،‌ طول دوره بازپرداخت را براساس ضریب سه چهارم و با معیار قراردادن عمر مفید ساختمان، تعیین و به مشتری اعلام می کند.

بنابراین اگر خریدار یک واحد مسکونی 23 ساله بخواهد از وام اوراق 60 میلیون تومانی برای خرید مسکن در تهران استفاده کند چون عمر مفید باقی مانده از این ساختمان پیر معمولاً از سوی کارشناسان بانکی رقم 10 سال محاسبه می شود در نتیجه طول دوره بازپرداخت وام 7.5 سال خواهد بود. این در حالی است که وام اوراق در حالت طبیعی با طول دوره بازپرداخت 12 سال به مشتریان داده می شود.کاهش طول بازپرداخت باعث افزایش شدید اقساط ماهانه خواهد شد و در نتیجه، در واقعیت، دریافت این تسهیلات برای اقشار متوسط غیرقابل ممکن خواهد بود.