شرکتی با ارزش بازاری حدود ٢٣ هزار میلیارد تومان که در طول یک دهه گذشته پیشرفت های چشمگیری را از خود به نمایش گذاشته است... معاون اقتصادی و مالی «کچاد» اخیرا گفته : برای استفاده و بهره‌برداری از یکی از کارخانه‌های تولید گندله سازی ٢هزار میلیارد تومان از منابع فاینانس به عنوان اولویت نخست یا افزایش سرمایه آتی صرف خواهد شد... چادرملو اکنون ثبت سرمایه ۴۴٠٠ میلیارد تومانی را دنبال می کند... یکی از ویژگی های این سنگ آهنی تلاش موثر برای استفاده از فایناس جهت تامین مالی پروژه ها و صرف افزایش سرمایه ها و حتی بخشی از سودهای تحقق یافته برای توسعه است ، رخدادی که توانسته زنجیره کاملی از تولید فرآورده های سنگ آهن تا فولاد را در آن شکل دهد...

بورس۲۴ : معاون اقتصادی چادرملو با بیان این که به دلیل تحریم‌ها فاینانس‌های مالی خارجی متوقف شده است ، می‌گوید: برای استفاده و بهره‌برداری از یکی از کارخانه‌های تولید گندله سازی دو هزار میلیارد تومان از منابع فاینانس به عنوان اولویت نخست یا افزایش سرمایه آتی ( از 4400 به 6700 میلیارد تومان) صرف خواهد شد.

تامین مالی شرکت‌ها در سال جدید به واسطه مشکلات اقتصادی و تحریم‌ها با سختی بیشتری برای شرکت‌ها دنبال خواهد شد. طی سال‌های گذشته، برجام فرصتی در اختیار شرکت‌ها قرار داد تا بتوانند از طریق فاینانس‌های مالی خارجی نسبت به کسب نقدینگی و ایجاد طرح‌های توسعه‌ای اقدام کنند. با شروع تحریم‌ها فاینانس‌های مالی از بین رفت و شرکت‌ها دیگر نمی‌توانند از سرمایه‌های خارجی استفاده کنند. شرکت‌های فولادی و معدنی طی سال‌های گذشته توانسته بودند از این منابع خارجی استفاده کنند. افزایش طرح‌های توسعه‌ای این شرکت‌ها در سال‌های اخیر به واسطه استفاده از منابع داخلی و خارجی انجام شد؛ موردی که به نظر می‌رسد در سال جاری با محدودیت‌های شدیدی همراه باشد.

از سمت دیگر در سال جاری پیش‌بینی می‌شود که هزینه‌های مالی و اداری و عملیاتی شرکت‌ها نیز نسبت به سال‌های قبل افزایش پیدا کند. از طرفی دیگر این پیش‌بینی نیز انجام شده که احتمالا در سال جاری درآمد‌های شرکت‌های فولادی و معدنی به واسطه کاهش تقاضا در بازار داخلی پایین بیاید.

شرکت چادرملو یکی از شرکت‌هایی است که به منظور توسعه طرح‌های خود از فاینانس‌های مالی استفاده کرده است. این شرکت در گذشته امکان دریافت فاینانس خارجی (ژاپن) برای هزینه‌های احداث کارخانه گندله سازی جدید و با ظرفیت 4 میلیون تن در سال و همچنین امکان استفاده از تسهیلات بانک ایران واروپا، برای تامین نقدینگی مورد نیاز خرید ماشین آلات و تجهیزات بخش خارجی احداث کارخانه‌های نورد خود را دنبال کرده است. لکن محدودیت‌های ناشی از اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران، تلاش‌های گذشته را فعلا با وقفه مواجه کرده است.

در همین زمینه محمود سیدی معاون مالی شرکت چادرملو به بورس امروز می‌گوید: ما قرار بود برای کارخانه گندله‌سازی جدیدمان از فاینانس ژاپنی‌ها استفاده کنیم، اما به علت تحریم‌ها این اتفاق رخ نداد. مذاکرات حتی تا یک ماه پیش هم در حال انجام بود و حتی قرار بود از طریق شرکت‌های واسط دیگر کشور‌ها انجام شود که در نهایت بخاطر تحریم‌ها متوقف شد.

وی در خصوص همکاری با بانک ایران و اروپا هم اظهار کرد: در این زمینه هم به دلیل محدودیت‌هایی که آن‌ها برای خودشان ایجاد کردند امکان دریافت تسهیلات فعلا ازبین رفته است.

او در خصوص تامین سرمایه از طریق افزایش سرمایه نیز می‌گوید: شرکت برای تامین منابع مالی مورد نیاز استفاده از آنومالی D19 و جبران مخارج سرمایه‌ای گذشته و مشارکت در افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه پذیر، موضوع افزایش سرمایه را به مجمع عمومی فوق العاده مورخ 97.11.29 پیشنهاد و مجمع فوق افزایش سرمایه شرکت، از محل مطالبات حال شده و آورده نقدی سهامداران (طی دو مرحله مشتمل بر مرحله اول با افزایش سرمایه از مبلغ 33،500 میلیارد ریال به 44،000 میلیارد ریال و مرحله دوم از مبلغ 44،000 میلیارد ریال به 67،000 میلیارد) را به تصویب رساند. در حال حاضر هیات مدیره شرکت موضوع انجام افزایش سرمایه مرحله اول را در دست اقدام دارد.

وی می‌افزاید: برای استفاده و بهره‌برداری از یکی از کارخانه‌های تولید گندله سازی از منابع فاینانس خارجی به عنوان اولویت نخست استفاده می شود و اگر مذاکرات به نتیجه نرسید منابع آن از افزایش سرمایه آتی ( از 4400 به 6700 میلیارد تومان) صرف خواهد شد. اما این که آیا برای موارد توسعه‌ای دیگر هم از طریق افزایش سرمایه تامین مالی شود یا خیر بستگی به تصمیم هیات مدیره شرکت دارد.

وی می‌گوید: این تامین مالی برای هزینه در معدن جدید، سرمایه گذاری در سایر شرکت‌های سرمایه پذیر، خرید ماشین آلات تکمیلی معدنی و جبران مخارج سرمایه‌ای ناشی از تفاوت قیمت واقعی و براوردی طرح توسعه‌ای فولاد صرف خواهد شد.در بحث هزینه‌های سربار و هزینه‌های مالی و اداری نیز شرکت‌ها با افزایش قابل‌توجهی در این بخش‌ها مواجه خواهند شد. افزایش هزینه‌های دستمزد، افزایش هزینه‌های عمومی مانند انرژی و مواردی این چنینی باعث شده تا شرکت‌ها افزایش هزینه داشته باشند. به عنوان مثال شرکت چادرملو هزینه‌های انرژی برای سال جاری را تا دو برابر بیشتر از سال گذشته پیش‌بینی کرده است.

معاون مالی شرکت چادرملو در این خصوص می‌گوید: مرکز آمار اطلاعات مربوط به تورم را منتشر نکرده است. ما بر اساس برآورد‌هایی که از روند افزایش قیمت‌ها و تورم طی سال گذشته داشته‌ایم پیش‌بینی افزایش هزینه‌های سربار و هزینه‌های مالی و اداری را داشته‌ایم.

وی می‌افزاید: البته سال گذشته یکی از کارخانه‌های ما از دی ماه فعال شد و حدود 240 هزار تن تولید داشت. اما در سال جاری پیش‌بینی می‌شود این کارخانه بیش از 1 میلیون و 200 هزار تن تولید داشته باشد. این‌ها باعث می‌شود هزینه‌های پیش‌بینی شده هم افزایش داشته باشد.