در لهستان به موضوع ایران خواهیم پرداخت روابط آمریکا با عربستان سعودی چه می شود؟! نمی‌ توان رابطه با آنها را محدود به قضیه قتل خاشقچی کنیم، که... رئیس دونالد ترامپ همین را گفت! «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا امروز (شنبه، ۲۲ دی) در گفتگو با شبکه تلویزیونی «الحدث» وابسته به عربستان سعودی گفت، که نشست بین‌ المللی لهستان به چندین مسئله خواهد پرداخت که یکی از آن‌ ها ایران است و...

بورس۲۴ : وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا در ادامه سفر‌های دوره‌ ای خود از ابوظبی پایتخت امارات، علیه ایران لفاظی کرد.

«مایک پامپئو» امروز (شنبه، ۲۲ دی) در گفتگو با شبکه تلویزیونی «الحدث» وابسته به عربستان سعودی گفت، که نشست بین‌ المللی لهستان به چندین مسئله خواهد پرداخت که یکی از آن‌ ها ایران است. 

او در مورد تصمیم آمریکا برای خروج نیرو‌های این کشور از خاک سوریه نیز گفت که این تصمیم با راهبرد واشنگتن در قبال ایران منافاتی ندارد.

پامپئو مدعی شد که اولویت کشورش از حضور در خاک سوریه، «نابودی داعش» است و واشنگتن با همکاری متحدان خود در این راستا عمل می‌ کند. او همچنین گفت که آمریکا شرکای خود در غرب آسیا را هرگز رها نخواهد کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا که کشورش با خروج یک‌جانبه از برجام، دست به وضع تحریم‌های اقتصادی علیه ایران زده است، مدعی شد که دولت آمریکا به دنبال زندگی خوبی برای ایرانی‌ها است!

او ایران را به دخالت در امور داخلی کشور‌های عربی منطقه متهم کرد و گفت که این‌گونه اقدامات تهران «غیر قابل قبول» است.

پامپئو در مورد ایجاد ائتلاف عربی که گفته می‌شود هدف از هدف از تشکیل آن مقابله با ایران در منطقه است، نیز گفت: «ما به دنبال ایجاد ائتلافی متشکل از نیرو‌های عربی هستیم که بتواند با چالش‌ها در منطقه [غرب آسیا]رو به رو شود».

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه گفتگو با الحدث، عربستان سعودی را «متحد مهم» واشنگتن خواند و گفت که کشورش به همکاری با این متحد ادامه خواهد داد؛ چرا که روابط دو کشور برای ثبات و امنیت منطقه مهم است.

او به مسئله قتل «جمال خاشقچی»، روزنامه‌نگار سعودی منتقد سیاست‌های، ولی عهد سعودی در کنسولگری سعودی در شهر استانبول اشاره کرد و مدعی شد که آمریکا به دنبال محاکمه کسانی است که در این قتل دست داشته‌اند.

پامپئو در این ارتباط افزود: «رئیس دونالد ترامپ تصریح کرده که روابط آمریکا به عربستان سعودی را نمی‌ توان محدود در قضیه قتل خاشقچی دانست».

وزیر امور خارجه آمریکا سه شنبه هفته گذشته (۸ ژانویه) سفر دوره‌ ای خود به منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا را آغاز کرد و بعد از عراق، عربستان سعودی و مصر وارد بحرین شد.

او پنجشنبه در مصر علیه ایران اتهاماتی مطرح کرد و امروز جمعه نیز در مصاحبه با «فاکس‌نیوز» از برگزاری نشست بین‌ المللی با محوریت ایران و غرب آسیا در روز‌های سیزدهم و چهاردهم فوریه به میزبانی لهستان خبر داد.

منبع: فارس