شاخص کل فرابورس ایران که از ارتفاع ١۵٧٩ واحدی در آخرین روز کاری هفته گذشته به قله تاریخی ١٧٧١ واحدی در پایان هفته جاری صعود کرد، بازدهی خود را از آغاز شهریورماه به ١۴ درصد و از ابتدای سال به ۶٢ درصد رساند.

بورس۲۴ : در هفته منتهی به 23 شهریورماه علاوه بر کانال‌شکنی آیفکس، ارزش بازاری فرابورس نیز از ابتدای هفته 12 درصد رشد کرد و بدین ترتیب میزان رشد ارزش بازار فرابورس از ابتدای سال 97 به 41 درصد رسید.

همچنین علاوه بر رشد چشم‌گیری حجم و ارزش مبادلات کل فرابورس، تمامی بازارهای فرابورس ایران طی این هفته کاری معاملات مثبت و درنتیجه عملکردی سبز را رقم زدند. از این رو در پی دادوستد 5 هزار و 187 میلیون ورقه بهادار به ارزش 30 هزار و 980 میلیارد ریال طی 5 روز کاری هفته، حجم و ارزش این دادوستدها نسبت به هفته گذشته به ترتیب 29 و 54 درصد افزایش یافت.

در میان بازارهای اصلی فرابورس، بازار اول با رشد 64 درصد حجم و افزایش 75 درصدی ارزش مبادلات، بهترین عملکرد هفتگی را از خود نشان داد و میزبان نقل‌وانتقال 571 میلیون سهم به ارزش یک هزار و 480 میلیارد ریال بود.

در بازار دوم نیز معامله گران با دست به دست کردن یک هزار و 760 میلیون سهم به ارزش 7 هزار و 135 میلیارد ریال، به ترتیب رشد 18 و 52 درصدی را در حجم و ارزش دادوستدهای این بازار رقم زدند.

از رویدادهای مهمی که در بازار دوم طی این هفته به وقوع پیوست، عرضه اولیه 15 درصد از سهام شرکت عطرین نخ قم در نماد «نطرین» بود که هر سهم آن در جریان عرضه، 4914 ریال قیمت خورد.

همچنین شرکت بیمه معلم پس از احراز تمامی شرایط پذیرش از تاریخ۲۰ شهریور ۹۷ به عنوان یکصد و هشتاد و یکمین نمادمعاملاتی (یکصد و دومین شرکت در بازار دوم) در فهرست نرخ‌های فرابورس ایران درج شد.

تابلوهای معاملاتی بازار پایه طی سومین هفته کاری شهریورماه در مجموع میزبان جابه‌جایی 2 هزار و 746 میلیون سهم بودند که ارزش این حجم از دادوستدها بر 6 هزار میلیارد ریال بالغ شد. نگاهی به متغیرهای بازار پایه نشان می‌دهد که حجم، ارزش و تعداد مبادلات این بازار طی یک هفته کاری به ترتیب 30، 63 و 31 درصد افزایش یافته است.

در این میان تابلو «الف» بازار پایه، افت کمتر از 20 درصدی حجم و ارزش مبادلاتی را نسبت به هفته قبل و در سمت مقابل تابلوهای «ب» و «ج» این بازار، رشد این متغیرها را تجربه کردند.

در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط نیز شاهد افزایش چشم‌گیر حجم و ارزش دادوستدها بودیم به طوری که با مبادله 13 میلیون و 160 هزار سهم به ارزش 73 میلیارد ریال، حجم و ارزش دادوستدهای این بازار نسبت به هفته قبل بیش از سه برابر شد.

در سمت دیگر بازار، معامله‌گران اوراق به خریدوفروش 97 میلیون ورقه بهادار به ارزش 16 هزار و 221 میلیارد ریال در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس اقدام کردند و بدین ترتیب حجم و ارزش دادوستدهای هفتگیِ این بازار نزدیک به 50 درصد رشد کرد.

در این بازار، 17 میلیون ورقه بدهی به ارزش 14 هزار و 484 میلیارد ریال، 80 میلیون ورقه ETF به ارزش یک هزار و 454 میلیارد ریال و 430 هزار ورقه تسهیلات مسکن به ارزش 283 میلیارد ریال تغییر مالکیت یافت که حجم و ارزش تمامی این مبادلات نسبت به هفته گذشته افزایش یافته است.

عرضه 3 اخزا به ارزش 34 هزار و 360 میلیارد ریال

از رویدادهای مهم هفتگی مربوط به بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس می‌توان به عرضه اسناد خزانه اسلامی در 3 نماد معاملاتی «اخزا705»، «اخزا711» و «اخزا 712» اشاره کرد که ارزش این سری از اخزاها در مجموع 34 هزار و 360 میلیارد ریال است.

همچنین قرار بود در آخرین روز کاری هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم اوراق «اخزا704» عرضه شود که مدیر عملیات بازار و اعضای فرابورس از موکول شدن عرضه این اوراق به شنبه 24 شهریورماه خبر داد.

در نهایت رصد ارزش معاملات خرد صنایع فرابورسی نشان می‌دهد که ارزش معاملات خرد بازار سهام و اختیار سهام به تفکیک گروه‌های صنعت به 14 هزار و 432 میلیارد ریال رسیده است که 16 و 15 درصد از این ارزش مبادلاتی به ترتیب به گروه‌های فلزات اساسی و محصولات شیمیایی اختصاص یافته است. جایگاه‌های سوم و چهارم از نظر بیشترین سهم از ارزش مبادلات خرد صنایع فرابورسی را نیز گروه‌های فراورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای و پیمانکاری صنعتی در اختیار گرفتند.

منبع: فرابورس