منظر بزرگی از مدیران فعال در بازار سرمایه : خوشبختانه با توجه به امکانات موجود در بازار سرمایه و حرکت به سمت معاملات آنلاین، وجود کلا‌س‌های آموزشی متعدد حضوری و غیر حضوری، و همچنین در دسترس بودن اطلاعات بازار با توجه به وجود شبکه های اجتماعی و شروع به کار سامانه های سرمایه گذاری آنلاین مانند سامانه IBSHOP.IR، هر یک از خانم‌های عزیز که به هر دلیلی در خانه مشغول هستند، میتوانند در بازار سرمایه آموزش دیده و با نگاه متفاوت خود با سرمایه هر چند اندک شروع به کار و سرمایه گذاری کنند... تحقیقات تقریبا به این نتیجه رسیده که زنان در مدیریت چند مطلب که همزمان اتفاق می‌افتد عملکرد بهتری دارند، پس وقتی با شلوغی کار و تراکم مسایل روبرو هستیم یک خانم می تواند عملکرد بهتری داشته باشد، مطلب بعدی نظم است البته این موضوع در تمام موارد صادق نیست، اما به طور میانگین یک خانم می تواند عملکرد منظم تری نسبت به آقایان داشته باشد، مطلب سوم ریزبینی است اغلب آقایان به قولی حوصله جزییات را ندارند ولی ریزبینی در بانوان آن قدر دقیق است که گمان نمی کنم آقایان توان رقابت با آن را داشته باشند. به نظر می رسد شاید پرتفوی سرمایه گذاری یک خانم متوازن تر ، منظم تر و البته شاید با ریسک پذیری کمتری همراه باشد...

"وجود سامانه IBSHOP.IR این امکان را برای بانوان عزیز کشورمان فراهم می کند که فارغ از محدودیت‌های مکانی و زمانی پس اندازهای خود و خانواده را با هدف سودسازی برای خانواده به طور مستقیم سرمایه گذاری کنند."

این بخشی از صحبت‌های منظر بزرگی، یکی از مدیران موفق بازار سرمایه در خصوص فرصت سرمایه گذاری زنان در بازار سرمایه است. در حقیقت خانواده به عنوان واحد کوچکی از اجتماع در پیشرفت و توسعه فرهنگی جامعه نقش اول را دارد، در توسعه و رشد اقتصادی جامعه نیز نقش اساسی را ایفا می کند و میزان، چگونگی و نوع حضور او در عملکرد و چرخه های اقتصاد کشور تأثیرگذار است. البته خانواده در مصرف تابع زنان خانواده است؛ از این رو زنان در اقتصاد خانواده بسیار مؤثرتر از مردان عمل می‌کنند. با توجه به اینکه نیمی از جمعیت کشور را زنان تشکیل می‌دهند به نظر می‌رسد حضور این قشر در سرمایه‌گذاری‌ها می‌تواند اقتصاد را به سمت توسعه و پیشرفت هدایت کند. با این اوصاف در ادامه گفت و گو با این مدیر زن موفق و بررسی فرصت های ورود این قشر عظیم به بازار سرمایه را می خوانید.

_ نقش کنونی زنان در اقتصاد را چگونه ارزیابی می‌کنید و برای نقش آفرینی بیشتر در این حوزه چه فعالیت هایی لازم است انجام شود؟

به نظر کلمه مناسب در رابطه با نقش زنان در بازارهای مالی و بویژه بازار سرمایه، کلمه (رو به پیشرفت) است، البته تا رسیدن به شرایط تساوی و حتی برتری زنان، گام‌های زیادی برای برداشته شدن وجود دارند، اگر از بحث تلاش خود فرد که باید به موقع به آن پرداخت بگذریم، آنچه باعث شکوفایی زنان در جوامع دیگر شده ایجاد قوانین به نفع زنان است و منظور از آن دادن امتیاز به بانوان جامعه است که در یک جامعه سنتی برای شکستن دیوارهای موجود در جامعه با مشکلاتی مواجه هستند، مثلا در سطح کلان انتخاب قطعی چند وزیر خانم در کابینه و در سطح مورد بحث، تشویق کردن شرکت‌ها به انتخاب مدیران خانم در سطوح بالا و میانی می تواند گام مهمی در این رابطه باشد که خوشبختانه در سالهای اخیر بیش از پیش به این سمت رکت نموده ایم. این نوع امتیازها می تواند باعث ایجاد شوق در نیمی از گستره جامعه و شادابی و طراوت و استفاده از نظرهای نو و مبتکرانه باشد.

_ سهم مدیران زن از بخش مالی کشور چقدر است؟

بانوان در بخش‌های مدیریت میانی در حال پیدا کردن جایگاه خود هستند، به طوری که در سال های اخیر ما شاهد حضور و فعالیت پررنگ تر بانوان در مباحث مدیریت مالی هستیم اما متاسفانه هنوز جامعه مالی ایران در سطوح مدیریت کلان مثل مدیر عاملی بانک‌ها و سایر نهادهای مالی بزرگ نتوانسته عرصه را برای بانوان باز کند، از دو جهت این موضوع قابل بررسی است اول ترس از استفاده از زنان به علت عدم تجربه قبلی که با توجه به حساسیت بحث های مالی وجود دارد و دوم مشکلات تابوهای مربوط به نقش زنان که به طور کلی در جامعه میبینیم، در مورد اول افق نگاه باید از درون به برون تغییر پیدا کند و به موفقیت زنان در امور مالی و مدیریت خوب در جوامع دیگر دقت شود که با اولین نظر شما به خانم کرستین لاگارد رییس صندوق بین المللی پول برمی‌خورید و بلافاصله به این سوال می‌رسید که چرا مدیریت یک نهاد به آن گستردگی به راحتی به یک خانم سپرده می‌شود ولی در ایران برای سپردن ریاست یک بانک به یک خانم تردید وجود دارد، در مورد دوم هم باید گفت به کار گرفتن بانوان در امور مختلف از مالی تا سیاسی و ... چهره جذاب‌تری از کشور به دنیا نشان خواهد داد، حضور بانوان میتواند با در نظر گرفتن کلیه قوانین و مقررات جامعه در کلیه عرصه ها امکان پذیر باشد. مثل بانوان ورزشکار که با رعایت تمامی اصول به کسب افتخار میپردازند، بانوان مدیر هم می توانند ذهن و اندیشه خود را در خدمت پیشرفت جامعه قرار دهند. البته ناگفته نماند که دستیابی به جایگاه واقعی زنان در اداره بازارهای مالی نیازمند تلاش و فعالیت بیشتر بانوان و راهنمایی و کمک مدیران موفق خانم به نیروهای جوان و علاقمند نیز می باشد.

_ توصیه شما به عنوان یک مدیر زن موفق در حوزه مالی برای زنان جامعه به ویژه خانم های خانه دار برای سرمایه گذاری و نقش آفرینی در این حوزه چیست ؟

خوشبختانه با توجه به امکانات موجود در بازار سرمایه و حرکت به سمت معاملات آنلاین، وجود کلا‌س‌های آموزشی متعدد حضوری و غیر حضوری، و همچنین در دسترس بودن اطلاعات بازار با توجه به وجود شبکه های اجتماعی و شروع به کار سامانه های سرمایه گذاری آنلاین مانند سامانه IBSHOP.IR، هر یک از خانم‌های عزیز که به هر دلیلی در خانه مشغول هستند، می‌توانند در بازار سرمایه آموزش دیده و با نگاه متفاوت خود با سرمایه هر چند اندک شروع به کار و سرمایه گذاری کنند. امکانات فعلی بازار سرمایه خوشبختانه شرایط حضور غیرفیزیکی بانوان را فراهم نموده و نکته مهم باور داشتن به خود است، تجربه ثابت نموده که خانم ها در زمینه مدیریت دارایی های خانواده بهتر از آقایان عمل می نمایند بنابراین به بانوان کشورمان توصیه می کنم بدون ترس و با اعتماد به نفس کامل به یادگیری مباحث مالی بپردازند و در صورت لزوم از کمک کارشناسان و مشاوران در این زمینه استفاده نمایند و با سرمایه گذاری های آنلاین هم به فعالیت اقتصادی مشغول شوند و هم برای خود و خانواده کسب درآمد نمایند، به طور حتم موفقیت این عزیزان قطعی و راهی برای پیشرفت خواهد بود.

_ بازار سرمایه به عنوان یکی از بازارهای امن برای سرمایه‌گذاری، چه امکاناتی را برای حضور زنان در اقتصاد فراهم کرده است؟

همانگونه که عنوان شد ایجاد سامانه های سرمایه گذاری آنلاین می تواند بهترین امکان جهت حضور و فعالیت بانوان در زمینه اقتصادی و به طور خاص بازار سرمایه باشد. وجود سامانه IBSHOP.IR این امکان را برای بانوان عزیز کشورمان فراهم می کند که فارغ از محدودیت‌های مکانی و زمانی پس اندازهای خود و خانواده را با هدف سودسازی برای خانواده به طور مستقیم سرمایه گذاری کنند. اما مهمتر از آن باور داشتن به نیمی از جامعه است و مدیران ارشد نهادهای مالی و اقتصادی با یک ذهن باز نسبت به مسئله بانوان با انتخاب بانوان در پست های کلیدی، می توانند حرکت رو به جلو در این مبحث را ایجاد کند.

_ استقلال مالی زنان چه سهمی در بهبود کیفیت زندگی خانواده دارد؟

وقتی به بحث خانواده می رسیم مبحث حساس می شود، به نظرم در خانواده نگاه جدا به زن و مرد یک مقدار مشکل آفرین هست، خانواده به عنوان جایگاه امن و آرامش باید از بحث زن و مرد جدا باشد، این مطلب کیفیت و همبستگی می آورد، در جامعه امروزی زن و مرد هر دو دوش به دوش یکدیگر در مسایل کاری و اقتصادی فعالیت می کنند و هر دو با هم خانواده را مدیریت می کنند اما فارغ از مباحث همکاری، استقلال مالی برای هر فرد الزامی می باشد. البته در فرهنگ ما حتی بانوان خانه دار هم از قدیم الایام همواره پس انداز جداگانه ای را از خرجی خانواده برای روز مبادا کنار می گذاشتند. این نشان می دهد که مساله استقلال مالی همیشه در خانواده با اهمیت بوده است. همچنین در خانواده هایی که خانم خانه به صورت مستقل شغل بیرون از منزل و درآمد جداگانه ای ندارد، این بحث پس انداز و سرمایه گذاری اهمیت بیشتری می یابد چرا که در زمان بروز مشکلات ناخواسته می تواند به بیان عامیانه گلیم خود را از آب بیرون بکشد و مجبور به تحمل شرایط غیر قابل تحمل به خاطر وابستگی مالی صرف نباشد.

_ در صحبت‌ها به جای خالی زنان در سرمایه‌گذاری‌ها اشاره کردید، ویژگی ‌ های منحصر به فرد زنان نسبت به مردان در عرصه سرمایه گذاری و مدیریت بخش های مالی چیست؟

تحقیقات تقریبا به این نتیجه رسیده که زنان در مدیریت چند مطلب که همزمان اتفاق می‌افتد عملکرد بهتری دارند، پس وقتی با شلوغی کار و تراکم مسایل روبرو هستیم یک خانم می تواند عملکرد بهتری داشته باشد، مطلب بعدی نظم است البته این موضوع در تمام موارد صادق نیست، اما به طور میانگین یک خانم می تواند عملکرد منظم تری نسبت به آقایان داشته باشد، مطلب سوم ریزبینی است اغلب آقایان به قولی حوصله جزییات را ندارند ولی ریزبینی در بانوان آن قدر دقیق است که گمان نمی کنم آقایان توان رقابت با آن را داشته باشند. به نظر می رسد شاید پرتفوی سرمایه گذاری یک خانم متوازن تر ، منظم تر و البته شاید با ریسک پذیری کمتری همراه باشد.

و در آخر این مطلب بسیار مفید است که باید دانست خانواده ، شرکت، سرمایه گذاری و جامعه ای موفق است که از هر دو جنس زن و مرد استفاده به جا و درستی نماید، بی شک حذف هر کدام از این دو فقط موجب خسارت خواهد بود.