مجمع بانک صادرات به این دلیل با آرامش بیشتری نسبت به پیش بینی ها برگزار شد که سهامداران به برنامه های ارائه شده مدیریت جدید بزرگترین بانک بورس امیدوارتر شدند و این که سهم در روز بازگشایی مورد حمایت قرار گیرد... برنامه های صیدی در این بانک چیست!؟ مدیرعامل جدید «وبصادر» در مراسم معارفه : ماموریت من در این بانک دشوار است ؛ امیدوارم بهتر از روزی که این مسئولیت را تحویل گرفتم آن را تحویل دهم...

بورس۲۴ : در حالی مجمع بانک صادرات را پشت سر گذاشتیم که بر خلاف پیش بینی ها حجم تنش ها و اعتراضات سهامداران کمتر از پیش بینی ها بود ، علت این رخداد تغییرات مدیریتی اخیر در بزرگترین بانک بورس بود که سهامداران را به رغم زیان سنگین در این سهم ، همچنان امیدوار نگاه داشت.

حجت اله صیدی مدیرعامل جدید بانک صادرات ایران پیش از این سرمایه گذاری خوارزمی را اداره می کرد.حضور او در سرمایه گذاری خوارزمی سبب شد تا «وخارزم» در فروش دارایی ها و تبدیل دارایی های غیر مولد به مولد و رایزنی برای وصول مطالبات از هر طریقی به خصوص تهاتر و فروش دارایی ها شرایط متفاوتی داشته باشد.حال آن که در مجمع هفته گذشته بانک صیدی توانست در کنار ارائه برنامه های کوتاه مدت و میان مدت به جای تزریق ناامیدی به مانند سال های قبل ، سهامداران بانک را آرام و امیدوارتر نگاه دارد.

مدیرعامل جدید بانک صادرات در مجمع عمومی عادی سالانه این بانک برنامه هایی را اعلام کرد تا همچنان امیدی برای سهامداران باقی بماند.این برنامه ها چنین اعلام شد :

افزایش سهم از بازار بانک:

بانک در ارائه تسهیلات دهی و جذب سپرده ها رتبه بسیار خوبی داشته و حجم سپرده و تسهیلات دهی بالایی دارد ، قطعا مدیریت بهتر منابع و تسهیلات دهی و جلوگیری از معوق شدن تسهیلات و مطالبات می تواند سبب افزایش حاشیه سود بانک شود.

تعیین تکلیف مطالبات معوق:

روند تعیین تکلیف مطالبات معوق بر می گردد به عمدتا مطالبات بانک از دولت که می توان بخشی از این مطالبات را در قالب اوراق خزانه و بخشی دیگر را در قالب دریافت املاک و مستغلات و شرکت های دولتی مرتفع کرد.مدیریت جدید بانک با توجه به سوابق خود در این حوزه می تواند موفقیت چشمگیری داشته باشد.

بکارگیری مطالبات در بخش مولد:

دریافت مطالبات و تسهیلات دهی با جهت درست می تواند با توجه به مزیتی که در تسهیلات دهی در شرایط فعلی به وجود آمده بانک را حتی از ورطه زیاندهی در بازه بلند مدت خارج سازد. این برنامه مدیر عامل جدید بانک نشان می دهد منابع جدید صرف تسهیلات دهی و سرمایه گذاری های سودآور تر خواهد شد.

تجهیز منابع ارزان قیمت:

دریافت سپرده های 15 درصدی و جایگزینی با سپرده های عمدتا 18 تا 20 درصدی سبب کاهش خوبی در بهای تمام شده پول در این بانک می شود ، از سوی دیگر تسویه و عدم تمدید سپرده های با نرخ بالا خود تاثیر بسزایی بر بانک دارد ، زیان بانک بخشی از این سپرده ها را در اختیار دولت قرار داده که دولت این سپرده ها را با نرخ سود پایین محسوب و نه اصل آن را پرداخت و نه سودش را به بانک باز می گرداند ، قطعا کاهش بهای تمام شده می تواند در این بخش نیز فشار کمتری به بانک وارد کند.

برطرف نمودن محدودیت های بین المللی و بکارگیری ظرفیت شعب :

قبل از تحریم ها به دلیل گستردگی شعب خارجی بانک صادرات که یکی از گسترده ترین شعبات را در سیستم بانکی به خود اختصاص داده بود سود خوبی نصیب این بانک می شد ، حال آن که تلاش برای افزایش کارایی این شعبات با توجه به سودآوری بالا می تواند زیان بانک صادرات را با کاهش خوبی همراه سازد.

به طور کلی ارائه برنامه و چشم انداز با دید میان مدت و بلند مدت و حتی وعده احتمال سودآور شدن بانک در سال 98 سهامداران را به نسبت سال های قبل امیدوارتر ساخته است.

از طرفی دیگر وعده حمایت از سهم در روز بازگشایی ، ترس از افت شدید قیمت سهام این بانک را کمتر از قبل کرده و سهامداران بانک صادرات اکنون به پیش بینی ها و برطرف شدن حداقل بخشی از مشکلات امیدوارتر شده اند.

معارفه مدیرعامل جدید

روزگذشته معارفه مدیرعامل جدید بانک صادرات ایران در ساختمان سپهر برگزار شد.

حجت اله صیدی در این مراسم با برشمردن ظرفیت های متنوع این بانک ١٥٠٠ هزار میلیارد ریالی در جمع مقامات اقتصادی، مدیران و کارکنان بانک اعلام کرد که با بهره گیری حداکثری از این ظرفیت ها می توان در سودآوری، حماسه خلق کرد و بر اقتصاد کشور تاثیرات مثبت بیشتری بر جای نهاد.

وی افزود: مهم این است که در این چند روزه (دوران مدیریت جدید )، کاری انجام داد و این امانت (بانک صادرات ایران) را بهتر از روزی که تحویل گرفته ایم، تحویل دیگری دهیم و ماموریت موفقیت آمیزی داشته باشیم اگرچه این ماموریت در شرایط پیچیده اقتصادی امروز، ماموریت دشواری است.

همچنین حمید تهرانفر قائم مقام بانک نیز، ضمن قدردانی از زحمات سیاوش زراعتی درخصوص انتصاب دکتر صیدی، گفت : نمره بیست به عنوان بیستمین مدیرعامل بانک صادرات ایران به دلیل داشتن تمامی خصوصیات خوب و با برنامه، به ایشان تعلق می گیرد که برایشان آرزوی موفقیت داریم.

در این مراسم، عبدالرحمن ندیمی بوشهری معاون بانک، بیمه و شرکت های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی در سخنانی گفت : بانک صادرات ایران یکی از بانک های مهم و بزرگ کشور است. این بانک در قبل از انقلاب حساب پس انداز درگردش برای مشتریان خود ایجاد کرد که در سراسر کشور در اختیار مردم قرار داد و بسیار قابل توجه و مورد استقبال قرار گرفت. بعد از انقلاب نیز تلاش های زیادی از سوی مدیران عامل انجام شده تا بانک به شرایط رونق خود برسد که امید می رود با آمدن دکتر صیدی و تلاش بیشتر ایشان، شاهد رسیدن بانک به جایگاه واقعی آن باشیم.

ندیمی بوشهری شفاف سازی را یکی از اتفاقات مهم طی سال های اخیر در این بانک عنوان کرد و افزود: با انجام چند کار تکمیلی این بانک دوباره می تواند در ریل واقعی خودش قرار بگیرد. باید تلاش شود تا شاخص های بانک در تراز شاخص های مطلوب تری قرار گیرد.

وی فعال کردن شعب و سوئیفت و همچنین استفاده بهتر از ظرفیت های بزرگ بانک صادرات ایران در خارج از کشور را مساله مهمی دانست و اظهار امیدواری کرد که در دوره مدیریت جدید، بانک بتواند از آن بهره برده و به اقتصاد کشور خدمت بیشتری کند.