منظور حسن روحانی از کاهش نرخ سود وام مسکن، کدام نوع از تسهیلات بوده است؟کدهایی که رئیس جمهور در وزارت راه و شهرسازی برای این دستور ارایه کرد حکایت از آن دارد که بانک مرکزی باید در روزهای آینده در پاسخ به این فرمان، شرایط لازم برای کاهش نرخ سود وام خرید مسکن یکم را فراهم کند...

بورس۲۴ : رئیس جمهور روز پنج شنبه در وزارت راه و شهرسازی هنگام ابلاغ برنامه ملی بازآفرینی شهری، دستور کاهش نرخ سود وام مسکن در بافت فرسوده به 6 درصد را صادر کرد.

این موضوع باعث شد خریداران مسکن خود را مخاطب این خبر خوش رئیس جمهور بدانند و در مقابل، سازنده­ ها خود را منتفع کاهش نرخ سود وام مسکن تصور کنند.

منظور حسن روحانی از کاهش نرخ سود وام مسکن، کدام نوع از تسهیلات بوده است؟کدهایی که رئیس جمهور در وزارت راه و شهرسازی برای این دستور ارایه کرد حکایت از آن دارد که بانک مرکزی باید در روزهای آینده در پاسخ به این فرمان، شرایط لازم برای کاهش نرخ سود وام خرید مسکن یکم را فراهم کند.

به عبارت دیگر، مخاطب این کاهش، سازنده­ ها نیستند بلکه خانه اولی­ ها هستند.

نرخ سود وام یکم در بافت فرسوده فعلاً 8 درصد است اما با دستور رئیس جمهور باید به 6 درصد کاهش یابد.بانک مرکزی برای این منظور باید منابع لازم برای این کاهش را فراهم کند.

هفته پیش، نرخ سود وام نوسازی وابسته به اوراق مسکن، از 17.5 درصد به 16 درصد کاهش یافت.

الان نرخ سود وام نوسازی بدون سپرده نیز 18 درصد است که اگر یارانه مربوط به کاهش نرخ سود آن (مصوبه سال 93 دولت و بانک مرکزی) تامین شود، این وام با سود 9 درصد پرداخت خواهد شد.اگر دستور رئیس جمهور اجرایی شود، نرخ سود وام خرید به کمترین سطح در مقایسه با وام ساخت می رسد.