روز پنجشنبه قیمت نفت آمریکا نسبت به قیمت بسته شده در اواخر روز چهارشنبه نسبتا ثابت ماند. از دلایل ثبات نسبی قیمت نفت در روز جاری اختلال در خط لوله ی صادراتی دریای شمال و افزایش میزان تقاضای نفت خام توسط چین علیرغم افزایش میزان تولید این محصول از سوی آمریکا عنوان شده است...

بورس۲۴ : روز پنجشنبه قیمت نفت آمریکا نسبت به قیمت بسته شده در اواخر روز چهارشنبه نسبتا ثابت ماند. از دلایل ثبات نسبی قیمت نفت در روز جاری اختلال در خط لوله ی صادراتی دریای شمال و افزایش میزان تقاضای نفت خام توسط چین علیرغم افزایش میزان تولید این محصول از سوی آمریکا عنوان شده است. 

به گزارش رویترز، امروز قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل نسبت به قیمت بسته شده در اواخر روز چهارشنبه ثابت ماند و این نفت در بازار بشکه ای ۶۵.۵۱ دلار معامله شد. این در حالی است که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت با کاهشی ۳ سنتی بشکه ای ۶۱.۷۳ دلار صورت گرفت.

در روز جاری صادرات ۴۵۰،۰۰۰ بشکه ای نفت از خط لوله ی فورتیس بریتانیا در دریای شمال با اختلال مواجه شده است. این در حالی است که شرکت اینوز (متصدی نفت فورتیس) مدعی شده است که امروز صادرات نفت از این خط لوله از سر گرفته خواهد شد.

علیرغم اختلالات به وجود آمده در صادرات نفت دریای شمال، افزایش میزان تقاضای نفت توسط چین و افزایش تولید این محصول توسط آمریکا از افزایش قیمت ها جلوگیری کرده است. بر اساس آمارهای منتشر شده، میزان تقاضای نفت خام توسط چین در ماه ژانویه ی سال جاری به ۹.۵۷ میلیون بشکه در روز افزایش یافته است.

همچنین، بنابر آخرین اطلاعات منتشر شده، میزان تولید نفت آمریکا به ۱۰.۲۵ میلیون بشکه در روز رسیده است. این یکی از تند ترین شیب های افزایش میزان تولید نفت در آمریکا در طول تاریخ این کشور بوده است.

لازم به ذکر است که از اواسط سال ۲۰۱۶ تا کنون تولید نفت آمریکا ۲۰ درصد افزایش یافته است. در حال حاضر آمریکا در خصوص سطح تولید نفت از عربستان سعودی پیشی گرفته و پس از روسیه در رتبه ی دوم بزرگترین صادرکنندگان این محصول قرار دارد. اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش بینی کرده بود که میزان تولید نفت خام توسط این کشور در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ میلادی به ترتیب به ۱۰.۵۹ و ۱۱.۱۸ میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

گفتنی است، همچنین، موجودی نفت خام آمریکا در هفته ی منتهی به ۲ فوریه به میزان ۱.۹ میلیون بشکه کاهش یافته و به مجموع ۴۲۰.۲۵ میلیون بشکه رسیده است.

منبع: تابناک