شرکت فرابورس ایران هم همزمان با سهام دیگر بورس ها با صف خرید مواجه است. نرگس احمدی مدیر مالی فرابورس ایران در خصوص صف خرید سهام شرکت فرابورس ایران به خبرنگار بورس ۲۴ گفت: احتمال می رود این صف ناشی از افزایش سقف حق درج و سقف حق پذیرش شرکت ها باشد که منجر شده نرخ درآمدهای فرابورس ایران افزایش پیدا کند.همچنین سقف کارمزد معاملات افزایش پیدا کرده و با وجود آن که نرخ آن کم شده در مجموع تاثیر مثبتی بر درآمدهای فرابورس داشته ، ضمن آن که معمولا در ۶ ماهه دوم سال به لحاظ روند معاملات و نقدشوندگی سهم ها وضعیت بازار بهتر می شود که طبیعتا بر درآمدهای فرابورس هم اثرگذار است...

شرکت فرابورس ایران هم همزمان با سهام دیگر بورس ها با صف خرید مواجه است.

نرگس احمدی مدیر مالی فرابورس ایران در خصوص صف خرید سهام شرکت فرابورس ایران به خبرنگار بورس۲۴ گفت: احتمال می رود این صف ناشی از افزایش سقف حق درج و سقف حق پذیرش شرکت ها باشد که منجر شده نرخ درآمدهای فرابورس ایران افزایش پیدا کند.همچنین سقف کارمزد معاملات افزایش پیدا کرده و با وجود آن که نرخ آن کم شده در مجموع تاثیر مثبتی بر درآمدهای فرابورس داشته ، ضمن آن که معمولا در 6 ماهه دوم سال به لحاظ روند معاملات و نقدشوندگی سهم ها وضعیت بازار بهتر می شود که طبیعتا بر درآمدهای فرابورس هم اثرگذار است.

در همین خصوص طی روزهای گذشته امیر هامونی، مدیر عامل شرکت فرابورس ایران در مصاحبه ای در پاسخ به این سوال بورس۲۴ که سود حاصل از سرمایه‌گذاری‌های شرکت از چه محلی تامین می‌شود و آیا روند صعودی فعلی سودسازی شرکت با توجه به کاهش نرخ‌های کارمزد ادامه خواهد داشت یا خیر؟ گفته بود: سود حاصل از سرمایه‌گذاری‌های شرکت از محل سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت در سهام، سپرده‌های بانکی و اوراق تامین می‌شود، اما در خصوص تداوم روند سودسازی شرکت با توجه به کاهش نرخ کامزدها چند مساله قابل بحث و بررسی است.

به گفته وی، در مقابل کاهش نرخ کامزدها که این موضوع عمدتا سهامداران خرد و حقیقی را منتفع می‌کند، سقف‌ کارمزد معاملات افزایش یافته و از آنجا که در بازارهای سهام و اوراق بدهی فرابورس ایران معاملات عمده و بلوکی زیاد رخ می‌دهد ، کاهش نرخ کارمزدها از این طریق جبران شده است.

هامونی با بیان این که درآمد فرابورس با ارائه برخی خدمات محقق می‌شود، افزوده بود: به رغم کاهش نرخ کارمزدها اما نرخ‌ حق درج و حق پذیرش شرکت‌ها که به طور سالانه دریافت می‌شود افزایش یافته که از این رو انتظار کاهش درآمدهای فرابورس را نداریم و بعضا در برخی اقلام درآمدی رشدهای خوبی نیز محقق خواهد شد.

وی با اعلام این که در گزارش 8 ماهه فرابورس برای دوره منتهی به 30 آبان‌ماه 96 که در سامانه کدال منتشر شده، این شرکت بیش از 25 میلیارد تومان سود عملیاتی را محقق کرده که پوشش 67 درصدی بودجه عملیاتی را نشان می‌دهد، گفت: این میزان پوشش سود قابل قبول بوده و از آنجا که به ویژه در ماه‌های پایانی سال و به خصوص اسفندماه روند سودسازی شرکت معمولا افزایش می‌یاید، بنابراین از بابت تحقق ارقام پیش‌بینی شده در بودجه مانند EPS هر سهم نگرانی نداریم.