نشست تحلیلی و هم اندیشی تاپیکو با حضور مدیران شرکت و اهالی بازار سرمایه عصر امروز در محل تامین سرمایه امین برگزار شد...

بورس۲۴ : نشست تحلیلی و هم اندیشی تاپیکو با حضور مدیران شرکت و اهالی بازار سرمایه عصر امروز در محل تامین سرمایه امین برگزار شد.

گزارش خبرنگار بورس۲۴ حاکی از آن است : در ابتدای این جلسه، دکتر قهرمانی، از اعضای هیات مدیره کارگزاری صباتامین به بیان کلیاتی در مورد شرکت تاپیکو پرداخت. شرکت تاپیکو پس از ثبت افزایش سرمایه، با سرمایه 8،150 میلیارد تومان، بزرگترین شرکت بورس از منظر سرمایه می باشد. همچنین این شرکت 3 درصد از ارزش بازار شرکت های بورسی را تشکیل می دهد. تولید 9 درصد از اوره، 18 درصد از متانول، 35 درصد از pvc و 37 درصد از قیر کشور در این مجموعه انجام می گیرد.

در ادامه، مهندس مخدومی، مدیرعامل تاپیکو به بیان اظهاراتی در مورد بازار انرژی جهان و برنامه های آتی شرکت پرداخت.

وی با بیان این که برآورد کلی پیش بینی موسسات بین المللی افزایش قیمت نفت با شیب ملایم در سال های آینده خواهد بود، قیمت 75 دلار را برای قیمت نفت در 5 سال آینده پیش بینی کرد.

او با رد ادعای اشباع بودن قیمت گاز، نیاز چین به گاز و محدودیت های ال ان جی تا سال 2021 را از عوامل رشد گاز در سالهای آتی بیان کرد. حجم تجارت کنونی گاز در جهان 300 میلیون تن است و در سال 2020، جهان با کمبود 50 میلیون تنی ال ان جی مواجه می شود.

وی همچنین ورود ال پی جی آمریکا بر بازار را کم اثر و علت آن را پایه پروپان ال پی جی آمریکا دانست که توانایی رقابت با نفتا را ندارد.

به گفته مخدومی، در راستای شفافیت بیشتر پرتفوی، عرضه برخی سهام در بازار سرمایه در ماه های آینده انجام خواهد شد. تاپیکو از شرکت های دوده صنعتی، کربن ایران، حریر و لطیف خارج خواهد شد.از مهمترین سرمایه گذاری های خارج بورسی شرکت، سرمایه گذاری 49 درصدی تاپیکو در پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس می باشد. ظرفیت کامل سه فاز این پالایشگاه فراورش 360 هزار بشکه ای میعانات گازی در روز می باشد. تاکنون 3.8 میلیارد یورو و 2،500 میلیارد تومان سرمایه گذاری در این پروژه انجام شده است و پیش بینی می گردد که تا پایان پروژه جمع این ارقام به 21 تا 22 هزار میلیارد تومان برسد. فاز یک این پالایشگاه به بهره برداری رسیده و زمان راه اندازی فازهای 2 و 3 به ترتیب اردیبهشت و آبان 97 می باشد. با بهره برداری کامل از سه فاز این پالایشگاه و با مفروضات فعلی نرخ گذاری، 30 هزار میلیارد تومان فروش، 6 هزار میلیارد تومان سود ناخالص و 2 هزار میلیارد تومان سود خالص نصیب پالایشگاه می شود که تاپیکو سهم 49 درصدی از آن دارد.

وی با بیان این که از دیگر سهام شرکت های درآستانه بهره برداری، پتروشیمی ایلام و مرجان می باشند که بالای 90 درصد پیشرفت دارند و از ابتدای سال اینده در مدار قرار می گیرند، گفت : تاپیکو جهت خروج شرکت های پتروشیمی آبادان و پتروشیمی فارابی از زیان انباشته، افزایش سرمایه هایی را مصوب هیات مدیره نموده است.

در این جلسه در پاسخ به سوال یکی از سهامداران در مورد بلوک «فارس» مدیران شرکت سود سال 97 فارس را رشدی دانست و بیان کرد که به واسطه بلوک 8.5 درصدی فارس، تاپیکو صاحب یک عضو در هیات مدیره هلدینگ خلیج فارس شده است.

همچنین اعلام شد : حق تقدم های استفاده نشده شرکت که در حدود 200 میلیارد تومان از ارزش سرمایه را شامل می شود نهایتا تا 10 روز آینده عرضه خواهد شد. شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی به عنوان سهامدار عمده، تعهد خرید حق تقدم های باقیمانده را دارد.