از هفته ابتدایی شهریور ماه این سهم یکبار دیگر سوار بر آسانسور قیمت شد و در روزهای اخیر توانست برای دومین بار در طول تاریخ معاملات خود از مرز ۶٨٠٠ ریال عبور کند.

بورس۲۴ : قیمت دلار که برای مدتی طولانی در محدوده 3800 تومان در نوسان بود در ماه ها و به خصوص هفته های گذشته یکبار دیگر با رشد همراه شد و توانست از مرز 4000 تومان نیز عبور کند. با توجه به چند نرخی بودن دلار در کشور ما نوسانات بهای دلار در بازار اثرات زیادی بر شرکتها و تولیدکنندگان دارد.

صنعت کاغذسازی یکی از صنایعی است که از رشد نرخ دلار تاثیر می پذیرد. کارتن ایران که با نماد چکارن در بازار سرمایه داد و ستد می شود از جمله شرکت هایی است که تحت تاثیر نوسانات قیمت دلار قرار دارد.

چکارن پس از پشت سر گذاشتن یک دوره بلند مدت افزایشی که از دی ماه سال 1394 آغاز شد و قیمت آن از محدوده 1780 ریال به بالاتر از 6800 ریال صعود کرد، از اواسط تیر ماه سال جاری با افت قیمت مواجه شد و در طول یک ماه و نیم تا محدوده قیمتی 4800 ریال افول کرد. اما از هفته ابتدایی شهریور ماه این سهم یکبار دیگر سوار بر آسانسور قیمت شد و در روزهای اخیر توانست برای دومین بار در طول تاریخ معاملات خود از مرز 6800 ریال عبور نماید.

انجم مدیر امور سهام شرکت کارتن سازی ایران در گفت و گو با خبرنگار بورس۲۴ درباره وضعیت مواد اولیه مورد نیاز این شرکت گفت: مواد اولیه شرکت کارتن سازی ایران عمدتا کاغذهایی است که به صورت رولی خریداری می شود. این کاغذها به کارتن هایی تبدیل می شوند که برای بسته بندی ها مورد استفاده قرار می گیرند.

او ادامه داد: 80 درصد از این رول های کاغذی که ماده اصلی و اولیه شرکت است از تولیدات داخلی استفاده می شود و 20 درصد مابقی از کاغذهای خارجی تامین می شود که البته آن هم از واردکنندگانی که در داخل کشور حضور دارند تهیه می شود.

وی با اشاره به تاثیر قیمت دلار بر مواد اولیه چکارن بیان داشت: مواد اولیه شرکت عمدتا به نرخ کاغذ داخلی وابسته است که تحت تاثیر نوسانات بهای دلار قرار دارد. با رشد نرخ دلار کاغذهای خارجی افزایش قیمت می یابند و به تبع قیمت کاغذهای داخلی نیز رشد می کند. این افزایش قیمت کاغذ موجب رشد بهای تمام شده شرکت می شود و در نتیجه بر روی نرخ فروش محصولات ما نیز اثرگذار است.