پذیرش در بورس نشان از پویایی، رشد و سودآوری شرکت ها دارد. بطور خلاصه حضور شرکت در فرابورس مزایای زیادی برای شرکت و سهامداران دارد. تعیین ارزش سهام بیمه معلم برای سهامدارن موضوع مهمی است که ورود به فرابورس این موضوع را ممکن می‌سازد.

بورس۲۴ : محمد ابراهیم تحسیری مدیرعامل شرکت بیمه معلم در نمایشگاه بانک، بورس و بیمه کیش درباره برنامه این بیمه برای ورود به بازار سرمایه گفت: برنامه ریزی ورود شرکت به فرابورس در راستای جلب رضایت سهامداران و رشد شرکت است. بورس، ویترین اقتصادی یک کشور به حساب می‌آید. بدون شک قرار گرفتن نام شرکت ها در تابلوی بورس، سبب شفافیت هر چه بیشتر آن مجموعه در اقتصاد می شود.

وی ادامه داد: پذیرش در بورس نشان از پویایی، رشد و سودآوری شرکت ها دارد. بطور خلاصه حضور شرکت در فرابورس مزایای زیادی برای شرکت و سهامداران دارد. تعیین ارزش سهام بیمه معلم برای سهامدارن موضوع مهمی است که ورود به فرابورس این موضوع را ممکن می‌سازد. تعیین قیمت سهم روی تابلوی بورس قابلیت ارزش‌گذاری دارایی سهامداران را امکانپذیر می کند. ورود به فرابورس موجب می شود تا شفافیت در صورتهای مالی و گزارشهای مالی شرکت افزایش یابد. امکان وثیقه گذاری سهام شرکت جهت تامین مالی برای سهامداران فراهم می‌شود. دارایی سهامداران قابلیت نقدشوندگی پیدا می‌کند و قابلیت نقل و انتقال سریع سهام برای سهامداران امکانپذیر می‌شود.

مدیرعامل شرکت بیمه معلم درباره پوشش بیمه حوادث دانش‌ آموزی نیز گفت: مورد دیگر افزایش پوشش بیمه حوادث دانش‌ آموزی از ۵۰ میلیون ریال به یک میلیارد ریال بوده است. صدور ۱۴ میلیون کارت دانش‌آموزی برای کلیه دانش‌ آموزان و آگاه‌سازی خانواده‌ها از خدمات قابل دریافت این بیمه‌نامه، منجر به پرداخت خسارت‌های متعدد حوادث دانش‌ آموزی تا سقف مبلغ تعیین شده که رضایت بالای خانواده‌های دانش‌ آموزان را نتیجه داده است.

وی یکی دیگر از اقدامات شرکت پرداخت خسارت به صندوق بیماران صعب‌العلاج اعلام کرد و گفت: بیمه معلم تا کنون به بیش از ۵۴ هزار نفر از فرهنگیان و دانش‌آموزان عضو این صندوق خسارت پرداخت کرده است.

تحسیری تصریح کرد: از مهم‌ترین موضوعاتی که شرکت‌های بیمه با آن درگیر هستند، موضوع ریسک و مدیریت آن است. فعالیت در یک بازار خاص و منحصر، ریسک شرکت را بالا می‌برد و فعالیت بیمه‌گری را با چالش روبه‌رو می‌سازد. لذا تک مشتری بودن در هیچ کسب و کاری معقول نخواهد بود. چرا که با هر گونه تغییری در شرایط مشتری، فعالیت شرکت بیمه نیز ممکن است دستخوش تغییرات نامطلوبی شود.

به گفته وی، موضوع سوم بحث سودآوری شرکت بیمه برای بزرگترین سهامداران خود شرکت بیمه معلم می‌تواند علاوه بر پوشش ریسک‌های موجود، نقش بزرگی در جهت سودآوری برای صندوق داشته باشد. این مهم جز با گسترش فعالیت‌های بیمه معلم در بازار بیمه محقق نخواهد شد.

مدیرعامل شرکت بیمه معلم افزود: لازم به ذکر است توسعه فعالیت‌ها در سایر بازارها نه تنها از سطح و کیفیت خدمات قابل ارائه به فرهنگیان نمی‌کاهد، بلکه با توسعه خدمات و قرار گرفتن در محیط رقابتی، کیفیت خدمات شرکت پیوسته افزایش یافته و با توجه به کسب درآمدهای بیشتر، خدمات بهتری به فرهنگیان و سودآوری بیشتری برای صندوق ذخیره فرهنگیان کسب خواهد شد.

در ادامه این نشست امید علیجانی مدیرعامل شرکت ساختمانی معلم درخصوص وضعیت پروژه‌ها گفت: در سال مالی گذشته، زیربنای کل پروژه‌های در دست ساخت شرکت ساختمانی معلم بیش از 400،000 مترمربع شامل 706 واحد تجاری، 135 واحد اداری و 259 واحد مسکونی بوده است. سهم بیشتر پروژه‌های در دست ساخت شرکت در شهر تهران متمرکز شده است، به‌نحوی ‌که قدرالسهم شرکت در این پروژه‌ها شامل 80،631 مترمربع کاربریی تجاری، 58،138 مترمربع کاربری اداری، زیربنای 10،012 کاربری مسکونی و کاربری فرهنگی و ورزشی با زیربنای 13،550مترمربع می‌باشد. از مهمترین پروژه‌های در دست ساخت شرکت می‌توان به مگاپروژه چندمنظوره مگاپارس، پروژه تجاری و اداری نگین میرداماد و پروژه تجاری و اداری سهند اشاره نمود.

وی افزود: شرکت به لحاظ تنوع‌بخشی به سبد کسب و کار خود از منظر جغرافیایی، توسعه سهم بازار و نیز ارتقای برند خود، پروژه‌هایی در سایر شهرهای کشور نیز در دست ساخت دارد. این پروژه‌ها شامل پروژه تجاری و اداری مینو واقع در میدان شهدای شهر مشهد مقدس، برج‌های مسکونی یادمان واقع در شهر اردبیل، بازار میوه و تره‌بار شهر بندرعباس و مجتمع خور ماهشهر هستند که مشتمل بر 28،368 مترمربع کاربری تجار ی، کاربری اداری 1،130 مترمربع و 12،495 مترمربع کاربر مسکونی می‌باشند.

وی درخصوص پروژه‌های جدید اظهار داشت: در سال مالی جاری شرکت با هدف توسعه و تنوع سبد پروژه‌ها تعریف دو پروژه جدید مسکونی بوکان با زیربنای 22،931 مترمربع و جماران با زیربنای 2،642 مترمربع در شهر تهران را دستور کار خود قرار داده و سطح زیربنای کل پروژه‌های در دست ساخت خود را به حدود 430،000 مترمربع رسانده است.

علیجانی با اشاره به تدوین استراتژی‌ها و نقشه راه شرکت برای 5 سال آتی شرکت گفت: هم‌اکنون رکود ساخت و ساز بر صنعت ساختمان سایه افکنده، اما بالا بودن شدت رقابت، منجر به سخت شدن کسب و کار و ماندن شرکت‌های حرفه‌ای هم‌رده شرکت ساختمانی معلم شده است. پیش‌بینی بالارفتن نرخ ارز با افزایش ارزش جهانی دلار، حجم بالای پروژه‌های نیمه‌تمام بخصوص در شهر تهران، قوانین جدید مالیاتی و سیاست کنترل نقدینگی دولت و سایر تهدیدات حاکم منجر به کاهش جذابیت بازار ساخت و ساز بخصوص مسکونی و عدم افزایش چشمگیر قیمت شده است. در مقابل، فرصت‌هایی از جمله پیش‌بینی افزایش رشد اقتصادی و افزایش تقاضای واحدهای غیرمسکونی (اداری و هتل)، امکان تنوع‌بخشی به روش‌های تامین مالی ساخت و ساز (نظیر صندوق‌های زمین و مسکن) و امکان توسعه تجارت خارجی ایران پس از رفع تحریم ها و حضور مشتریان خارجی موجبات تحقق نشانه‌هایی از حوزه‌های جذاب این صنعت را پدید آورده است.

مدیرعامل شرکت ساختمانی معلم درخصوص بکارگیری ابزارهای نوین تأمین مالی در شرکت گفت: یکی از مراتبی که به جهت تأمین مالی یک پروژه در زنجیرة ارزش ساختمان بطور سنتی ایفای نقش داشته، تکیه بر پیش‌فروش بوده است. بطوری‌که یک پروژه پس از پایان یافتن مرحلة اسکلت، اقدام به فراخوان برای پیش‌فروش نموده و معمولاً حجم منابع موردنیاز پروژه از این محل با عقد قرارداد با مشتریان و متقاضیان تأمین می‌شد. بنابر موارد مشروحه به جهت وقوع رکود بر صنعت ساختمان و سایر تغییراتی که ماهیت زنجیره ارزش در صنعت را دگرگون نموده است، چرخة ساخت و پیش‌فروش بخوبی گذشته پاسخگوی نیاز شرکت‌ها نیست. از طرف دیگر بحث تسهیلات، هزینه‌های مالی ناشی از آن و مشکلات شرکت‌ها در بازپرداخت اصل و سود تسهیلات دچار چالش اساسی شده است.

وی افزود: صندوق‌های زمین و ساختمان به‌دلیل مهندسی مالی مناسب، قابلیت انطباق مناسبی با جریان نقدی پروژه‌های ساختمانی دارند. از سوی دیگر این صندوق‌ها قابلیت سرمایه‌گذاری اقشار مختلف را با حداقل سرمایه در صنعت ساختمان فراهم می‌سازند. بر این مبنا بازار سرمایه می‌تواند بستری امن برای تامین مالی شرکت‌ها و پروژه‌ها فراهم نماید. شرکت ساختمانی معلم نیز تأسیس یک صندوق زمین و ساختمان برای بهره‌مندی از مزایای آن در دستور کار خود قرار داده است. در حال حاضر شرکت برای این منظور پروژه تجاری و اداری سهند را مدنظر خود قرار داده است تا با مشاوره شرکت تأمین سرمایه مسکن این صندوق را راه‌اندازی نماید. این پروژه پیشنهادی با زیربنای کل 20 هزار مترمربع شامل 933 مترمربع فضای مفید تجاری و 5107 مترمربع زیربنای مفید اداری در یکی از بهترین مناطق تجاری و اداری تهران (خیابان نفت شمالی) واقع شده است. ارزش وضع موجود این پروژه حدود 1100 میلیارد ریال است که هدف شرکت، تأمین حداقل 250 میلیارد ریال منابع از طریق صندوق در مدت یک سال می ‌باشد که البته این اعداد و ارقام در مرحلة پیشنهاد و مذاکره بود و پس از قطعیت طرح و تعیین ارکان صندوق به اطلاع عموم خواهد رسید.

علیجانی در خصوص اقدامات شرکت در حوزه جذب سرمایه‌گذار خارجی گفت: همان‌طور که به تفصیل بیان شد، شرکت به‌دنبال متنوع‌سازی راه‌های تأمین منابع مالی است. قطعا یکی از این ابزارها، فعالیت‌های شرکت در زمینه جذب سرمایه‌گذار خارجی است. اهمیت این موضوع به حدی است که شرکت ساختمانی معلم یکی از استراتژی‌های کلیدی خود را در این زمینه تعریف نموده است. بدین‌ترتیب سیاست‌های شرکت در قالب اخذ وام، مشارکت از طریق سرمایه‌گذاری، مشارکت در ساخت، مشارکت در بهره‌برداری، فروش و سایر انواع تبیین شده است.

وی افزود: در این راستا مذاکراتی با شرکت‌های سرمایه‌گذاری و تأمین سرمایه از کشورهای اروپایی و چین شده است. البته مذاکرات در مراحل مقدماتی است و در این زمینه شرکت می ‌بایست زیرساخت‌ها و امکانات لازم برای ورود به این بحث را فراهم سازد و پکیج‌های سرمایه‌گذاری خود را بطور شفاف مدون کند. در خصوص پروژه مگاپارس نیز با چند گروه نظیر شرکت‌های بلژیکی و کانادایی برای مدیریت بهره‌برداری مجموعه مذاکراتی صورت پذیرفته که با هدف ایجاد تمایز در راه‌اندازی این مگاپروژه و بازگشت بهینه سرمایه‌های شرکت در حال پیگیری و اقدام است.

وی گفت: علاوه بر این در حوزه‌های جدید کسب‌و‌کار که در سند استراتژی شرکت تبیین شده، نظیر ورود به هتل‌آپارتمان‌ها، نیاز به جذب شریک صاحب برند و متخصص در این حوزه وجود دارد که از برنامه‌های آتی شرکت به شمار می آید. جمع‌بندی اینکه ورود شرکت در حوزه سرمایه‌گذاری خارجی اجتناب‌ناپذیر است و با دو محور جذب منابع با کیفیت و ارزان و توانمندسازی شرکت در قابلیت‌های موردنیاز در دستور کار قرار دارد.