*} *} *}

دغدغه‌ی امنیت اقتصادی در همه دوران ها به خاطر وابستگی به نفت بوده است مقام معظم رهبری صبح امروز در مراسم دانش‌ آموختگی دانشجویان دانشگاه‌ های افسری ارتش گفتند: مشکل تاریخی ما وابستگی اقتصاد به نفت است؛ این موجب شده در همه‌ ی دوران‌ ها دغدغه‌ ی امنیت اقتصادی داشته باشیم...

بورس۲۴ : مقام معظم رهبری صبح امروز در مراسم دانش‌ آموختگی دانشجویان دانشگاه‌ های افسری ارتش گفتند: مشکل تاریخی ما وابستگی اقتصاد به نفت است؛ این موجب شده در همه‌ی دوران‌ ها دغدغه‌ ی امنیت اقتصادی داشته باشیم. 

به گزارش عصر ایران، گزیده سخنان آیت‌ الله خامنه‌ ای فرمانده کل قوا در این مراسم را می‌ خوانید: 

*اقتصاد هم نیازمند امنیت است 

*وقتی همه‌ چیز بر محور نفت می‌ چرخد، اقتصاد ناامن است

*اینکه می‌ گوییم امنیت مهم است، چون هر پیشرفت دیگری متوقف بر امنیت است.

*امروز یکی از مسائل مهم کشور، اقتصاد و معیشت مردم است.

*اقتصاد هم نیازمند امنیت است و باید بر یک نهاد امن بنا شود. مشکل تاریخی ما وابستگی اقتصاد به نفت است؛ این موجب شده در همه‌ی دوران‌ ها دغدغه‌ی امنیت اقتصادی داشته باشیم.

*قیمت نفت کم شد، زیاد شد، فلان مشتری نفت پول نفت را نداد، وقتی همه‌چیز بر محور نفت می‌چرخد، اقتصاد ناامن است؛ اقتصاد هم باید امن شود.

*امکان دفاعی کشور، قابل مذاکره نیست

*امروز می گویند چرا قدرت شما منطقه را فرا گرفته است

*ایرانِ عزیز یک روزی زیر پای مستشاران آمریکایی و صهیونیستی و انگلیسی، دچار تو سری‌ خوری بود.

*جمهوری اسلامی آمد ایران را عزیز و مقتدر کرد. امروز دعوای استکبار با ما این است که چرا قدرت شما منطقه را فرا گرفته است؛ آنچه عنصر اقتدار ملی است، از نظر دشمنان ما یک عامل مزاحم است و با آن مبارزه می‌ کنند.

*با توسعه‌ ی اقتدار جمهوری اسلامی در منطقه و فراتر از منطقه مخالفت می‌ کنند، چون عمق راهبردی کشور است.

*قبلاً اعلام کردیم و باز هم اعلام می‌ کنیم که امکان دفاعی کشور قابل مذاکره و چک و چانه زدن نیست.

*اینکه بگویند چرا فلان ابزار دفاعی را دارید، چرا آن را تولید می‌ کنید، چرا تحقیق می‌ کنید؛ ما درباره‌ ی آن چیزهایی که اقتدار ملی‌ مان را تأمین می‌ کند، با دشمن هیچ چک و چانه‌ ای نداریم. 

مشروح سخنان مقام معظم رهبری به شرح زیر است:

مراسم مشترک دانش‌ آموختگی، تحلیف و اعطای سر دوشی دانشجویان دانشگاه‌ های افسری ارتش، صبح امروز (چهارشنبه) با حضور حضرت آیت‌ الله خامنه‌ ای فرمانده معظّم کل قوا در دانشگاه افسری امام علی (علیه‌ السّلام) برگزار شد.

مقام معظم رهبری در ابتدای ورود به میدان، در محل یادمان شهدا حضور یافتند و با قرائت فاتحه، یاد شهیدان مجاهد را گرامی داشتند.

فرمانده کل قوا سپس از یگانهای حاضر در میدان سان دیدند.

ایشان همچنین جانبازان سرافراز حاضر در میدان را مورد تفقّد قرار دادند.

در این مراسم آیت‌ الله خامنه‌ ای فرمانده کل قوا در سخنانی، مهم‌ ترین وظیفه و مسئولیّت نیروهای مسلّح را تأمین امنیّت کشور خواندند و با تأکید بر اینکه پیشرفت در عرصه‌ های مختلف از جمله علمی و صنعتی و اقتصادی منوط به وجود امنیّت است، گفتند: امنیّت بستری برای رشد همه‌ی عناصر قدرت و پیشرفت است زیرا در فضای ناامنی، آرمانهای بزرگ و درخشان از ذهنها فراموش می شوند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه در شرایط کنونی مهم‌ ترین مسئله‌ی کشور، موضوع اقتصاد و معیشت مردم است، افزودند: بنای اقتصاد کشور نیز باید یک بنیان امنی باشد.

ایشان بنیان اقتصادی کشور را به‌دلیل وابسته بودن به درآمد نفت، ناامن خواندند و تأکید کردند: وابستگی اقتصاد به نفت، یک مشکل تاریخی و بجا مانده از دوران قبل از انقلاب است و همین موضوع موجب شده است که ما در دوران های مختلف در زمینه‌ ی فروش نفت و درآمد حاصل از آن، دغدغه داشته باشیم.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه تا وقتی اقتصاد کشور از نفت فاصله نگیرد، بنیان صحیح و امنی به‌ وجود نخواهد آمد، خاطرنشان کردند: بیان این موضوع اقتصادی در این محیط نظامی، برای نشان دادن اهمّیّت امنیّت در همه‌ی بخش ها است.

حضرت آیت‌ الله خامنه‌ ای همه‌ی مردم بویژه جوانان را به دانستن قدر امنیّتِ موجود و عزّت و آرامش و سربلندی کشور که به برکت نظام جمهوری اسلامی به‌ وجود آمده، توصیه کردند و گفتند: روزگاری، ایرانِ عزیز با گذشته‌ ی تاریخی و درخشان خود و با استعدادهای بی‌ پایان، زیر پای مستشاران آمریکایی و صهیونیستی و انگلیسی بود و به‌ دست حاکمان وابسته و ضعیف و پَست، تحقیر می شد امّا اسلام، این کشور را نجات داد و جمهوری اسلامی، ایران را عزیز و مقتدر کرد.

ایشان با اشاره به ناراحتی و عصبانیّت قدرتهای استکباری از اقتدار منطقه‌ای ایران، افزودند: دشمنان نظام اسلامی عناصر اقتدار ملّی کشور را عامل مزاحم خود میدانند و با آنها مقابله می کنند و بر همین اساس با افزایش اقتدار جمهوری اسلامی در میان ملّتها، در منطقه و فراتر از منطقه مخالفند زیرا این اقتدار، عمق راهبردی نظام اسلامی است.

رهبر انقلاب اسلامی، مخالفت قدرت های استکباری با توان دفاعی کشور را نیز در همین چارچوب ارزیابی و تأکید کردند: راه مقابله با این مخالفت ها این است که برخلاف خواسته‌ی آنها، بر عناصر اقتدار ملّی، تکیه و ایستادگی کنیم.

حضرت آیت‌ الله خامنه‌ ای در همین خصوص گفتند: همان‌ طور که قبلاً بارها اعلام کرده‌ ایم و باز هم اعلام می کنیم، امکانات و قدرت دفاعی کشور قابل مذاکره و چانه‌ زنی نیست و در خصوص ابزارهای دفاعی کشور و هر آنچه اقتدار ملّی را تأمین یا پشتیبانی می کند، هیچ‌ گونه چانه‌ زنی و معامله‌ ای با دشمن نداریم و راه اقتدار را با قوّت به پیش خواهیم برد.

رهبر انقلاب اسلامی خطاب به جوانان گفتند: این کشور متعلّق به شما است و باید همان‌ گونه که جوانانِ دیروز به وظیفه‌ ی خود عمل کردند، شما نیز در سایه‌ی اسلام و در چارچوب آرمان های انقلاب اسلامی، کشور را به اوج عزّت برسانید.

حضرت آیت‌ الله خامنه‌ ای همچنین با تشکّر از فرماندهان و اساتید دانشگاه افسری امام علی (علیه‌ السّلام)، این دانشگاه را فیضیّه‌ ی ارتش خواندند و یاد و خاطره‌ی شهدای ارتش بویژه شهدای دانشگاه افسری امام علی (علیه‌ السّلام) را گرامی داشتند.

در این مراسم، امیر سرلشکر موسوی فرمانده کل ارتش ضمن خیر مقدم به رهبر معظّم انقلاب اسلامی، گفت: متعهّد می شویم که ارتش دست از دست سپاه پاسداران درنیاورد تا پایه‌ های رژیم سلطه فرو ریزد و عمر رژیم صهیونیستی هر چه زودتر به پایان رسد.

امیر فولادی فرمانده دانشگاه امام علی (علیه‌ السّلام) نیز گزارشی از اقدامات و برنامه‌های علمی، فرهنگی، آموزشی و تقویت توان رزمی این دانشگاه بیان کرد.

در این مراسم به چند تن از فرماندهان، اساتید و روحانی نمونه‌ی دانشگاه‌های افسری ارتش و همچنین همسر شهید رستمی از شهدای ارتش، هدایایی اعطا شد و نمایندگان دانش‌آ‌موختگان و دانشجویان نیز، مفتخر به دریافت درجه و سردوشی از دست فرمانده کل قوا شدند.

اجرای سرود و رزمایش میدانی، بخش دیگری از مراسم دانش‌آموختگی دانشگاه امام علی (علیه‌ السّلام) بود.

در پایان این مراسم، یگان های حاضر در میدان ضمن اجرای عملیّات اعتماد به نفس، از مقابل جایگاه رژه رفتند.

منبع: khamenei.ir