فورفورال اکستراکت و CFO به عنوان ماده اصلی اولیه تولید دوده صنعتی است که قیمت گذاری آن با توجه به قیمت جهانی نفت و نرخ خوراک شرکت های پتروشیمی تعیین می شود

بورس۲۴ -مریم باقری: شرکت کربن ایران از تولید کنندگان دوده صنعتی؛ براساس آخرین پیش بینی سود خالص را از مبلغ 111 میلیارد ریال در گزارش قبل، به 161 میلیارد ریال افزایش داده است که این تعدیل 45 درصدی در سودآوری شرکت با توجه به عملکرد واقعی شش ماهه ابتدای سال 96، تحقق تولید18،441 تن و همچنین فروش 17،396تن محصول دوده رقم خورده و بر همین اساس در بودجه سال جاری میزان فروش از 33 هزار به 35 هزار تن افزایش یافته است. کربن ایران برای سال 96 مبلغ فروش 1301 میلیارد ریال را برآورد کرده که براساس عملکرد واقعی در شش ماه نخست سال موفق شده است،50 درصد بودجه را پوشش دهد.

نرخ فروش دوده در ماه های گذشته رشد قابل توجهی داشته و در این روند صعودی نرخ این محصول در شهریور ماه به 38 هزار ریال به ازای هر کیلو رسیده که در مقایسه با برآورد نرخ 37 هزار ریالی بودجه نیز 4 درصد بالاتر است. لازم به ذکر است که این محصول، خوراک بیش از 200 تولید کننده داخلی در رشته های تولید لاستیک، ترمیم تایر،‌ کفش، سیم و کابل، قطعات اتومبیل، لوله سازی،‌ باطری سازی، رنگ،‌ مرکب، ‌پلاستیک می باشد. فورفورال اکستراکت و CFO به عنوان ماده اصلی اولیه تولید دوده صنعتی است که قیمت گذاری آن با توجه به قیمت جهانی نفت و نرخ خوراک شرکت های پتروشیمی تعیین می شود و قیمت گذاری دوده نیز توسط هیات مدیره شرکت صورت می پذیرد. از سوی دیگر، در شش ماه گذشته، حدود 80 درصد از محصول تولیدی کربن ایران در بازار داخل و مابقی در بازار خارجی به فروش رسیده است و با فرض تکرار این رویه، افزایش نرخ دلار از یک جهت می تواند به افزایش قیمت تمام شده و از سوی دیگر به افزایش نرخ فروش این محصول در ماه های آتی منجر شود. شرکت در شش ماهه ابتدایی سال نرخ دلار را 37656 ریال در نظر گرفته و رشد قیمت ارز تا سطح 40000ریال کنونی، تاثیر دولبه ای بر سودآوری شرکت خواهد داشت و در نهایت افزایش نرخ دلار می تواند موجب افزایش حاشیه سود شرکت گردد و احتمال تعدیل در گزارشات آتی را تقویت کند.


نظرات

  • minamehri

    با سلام

    هیچ کدام از تصاویر با مرورگرهای مختلف choreو explorerقابل مشاهده نیست ( در اخبار و مطالب گوناگون بورس 24). لطفا تصاویر را با فرمت دیگری بگذارید و یا با یک کارشناس نرم افزار موضوع را در میان بگذارید چون احتمالا اینجانب تنها عضوی نیستم که با این مشکل مواجه هستم.

    ۱۳۹۶/۷/۳۰ - ۲۲:۳۶