عادلی دبیر کل مجمع کشورهای صادر کننده گاز درباره سفر رئیس‌ جمهور ترکیه به تهران خاطرنشان کرد: دیدار رجب طیب اردوغان رئیس‌ جمهور ترکیه از ایران فرصتی تاریخی برای حل برخی مسائل است. این دو کشور مهم منطقه باید دوست باشند؛ زیرا ایران و ترکیه دارای توانایی‌ ها و پتانسیل‌ های فراوانی هستند...

بورس۲۴ : سید محمد حسین عادلی، دبیر کل مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF) در حاشیه نمایشگاه هفته انرژی در مسکو پایتخت روسیه در گفت‌ و گو با آناتولی با ارزیابی روابط تجاری ایران و ترکیه گفت: استفاده از پول ملی در روابط تجاری بین ترکیه و ایران می‌تواند در زمینه انرژی نیز مورد استفاده قرار گیرد. 

وی افزود: با توجه به افزایش استفاده از پول ملی در روابط تجاری و تجارت در سراسر جهان، این روند در دوره بعدی نیز ادامه خواهد یافت.

دبیر کل مجمع کشورهای صادرکننده گاز با اشاره به توافق ایران و ترکیه در استفاده از ارز ملی در مبادلات تجاری خود اظهار داشت: استفاده از پول ملی در روابط تجاری بین ترکیه و ایران یک تحول بسیار مهم است. تحریم‌ ها و تحولات سیاسی تجارت آزاد کشورها را محدود می‌ کند. این وضعیت نیز تقاضا برای استفاده از ارز ملی در روابط تجاری را افزایش می‌ دهد.

عادلی ادامه داد: ایران در میان همسایگان ترکیه به عنوان کشوری که نقش مهمی در تامین نیازهای نفت خام آن دارد٬ است و بنابراین توسعه روابط تجاری بین دو کشور امری بسیار طبیعی است.

وی با بیان اینکه این دو کشور اشتراکات و شباهت‌ های بسیاری دارند، تصریح کرد: از روابط تجاری رو به رشد بین دو کشور شگفت زده نیستیم. این به درایت رهبران دو کشور اشاره دارد.

دبیر کل مجمع کشورهای صادرکننده گاز درباره سفر رئیس‌ جمهور ترکیه به تهران نیز خاطرنشان کرد: دیدار رجب طیب اردوغان رئیس‌ جمهور ترکیه از ایران فرصتی تاریخی برای حل برخی مسائل است. این دو کشور مهم منطقه باید دوست باشند؛ زیرا آن‌ ها دارای توانایی‌ ها و پتانسیل‌ های فراوانی هستند.

منبع: ایلنا