رئیس ‌جمهور روسیه در سخنانی گفت: کاهش تولید نفت توافق اوپک باید تا پایان سال ۲۰۱۸ ادامه یابد، این در حالی است که...

بورس۲۴ : ولادیمر پوتین رئیس جمهور روسیه اعلام کرد: توافق کاهش تولید نفت بین کشورهای عضو اوپک و غیر اوپک می‌ تواند تا پایان سال 2018 ادامه یابد. این طولانی‌ ترین پیش‌ بینی بین دیگر پیشنهادهای وزرا برای کاهش عرضه نفت در بازارهای جهانی است. 

به گزارش رویترز بر اساس توافقی که بین کشورهای تولید کننده نفت امضا شده است قرار است تا مارس 2018 میزان تولید نفت کشورها روزانه 1.8 میلیون بشکه کاهش یابد.

پوتین که در جمع وزرای نفت کشورهای عضو اوپک صحبت می‌ کرد گفت: هر کسی علاقمند به پایداری بازار نفت است و آنچه که ما با همکاری اوپکی‌ ها انجام داده‌ ایم، معتقد هستیم که برای اقتصاد جهانی مفید خواهد بود.

رئیس جمهور روسیه ادامه داد اگر درباره اینکه آیا توافق اوپک تمدید شود یا نه تصمیم گرفتیم آن موقع در چارچوب زمانی آن نیز تصمیم خواهیم گرفت. اما در حالت کلی اگر ما درباره امکان تمدید صحبت کنیم، باید حداقل زمان آن تا پایان 2018 باشد.

اظهارات پوتین چشم‌ انداز طولانی از تمدید توافق اوپک را در پی داشت، اما در این میان خالد الفالح وزیر انرژی روسیه و دیگر وزرای عضو اوپک نسبت به مساله تمدید توافق حالت محتاطانه‌ تری دارند و معتقدند نیاز به تمدید چند ماهه است.

پوتین همچنین این را هم گفت که انتظار بر این است که بازار جهانی نفت بزودی متعادل شود. قیمت نفت که از 100 دلار در هر بشکه اواسط 2014 مسیر کاهشی خود را به دلیل عرضه مازاد تا رسیدن به قیمت کمتر از 56 دلار طی کرده است اکنون نیازمند تعادل است.

منبع: فارس