این درحالیست که با توجه به نرخ فروش شناسایی شده محصول در بورس کالا طی این دوره قیمت به طور متوسط ٢١٠٠ تومان برای هرکیلو بوده و به نظر می رسد نرخ فروش خارجی زیر ...

بورس۲۴ : شرکت فولاد مبارکه بر اساس آخرین گزارش منتهی به شهریورماه 96 موفق به دستیابی به سطح فروش 66,928 میلیارد ریالی شد که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد 43 درصدی همراه است. همچنین بر اساس بودجه و برآورد مبلغ فروش 122,052 میلیارد ریال برای سال جاری، شرکت تا انتهای شهریورماه توانسته 55 درصد پیش بینی را محقق کند. همانگونه که در جدول زیر مشاهده می شود، متوسط نرخ فروش محصولات شرکت براساس گزارش ماهانه منتهی به شهریور از نرخ های برآوردی در بودجه نیز پیشی گرفته است و به 1987 تومان به ازای هر کیلو برای محصولات گرم و 2517 تومان برای محصولات سرد شرکت رسیده است. در روند ماهیانه نیز نرخ های فروش این دو دسته محصول با شیب ملایمی افزایش یافته است.

در ماه های گذشته شاهد افزایش چشمگیر نرخ فروش محصولات فولادی در بورس کالا بودیم که این مسئله زمینه تعدیل سود شرکت های فولادی را تقویت کرد و اگرچه با توجه به افت نرخ های جهانی این روند افزایشی متوقف شد اما بنابر جدیدترین اظهار نظر عضو هیات ‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، پیش بینی شده که این روند افزایشی قیمت حداقل تا شش ماه آینده نیز ادامه داشته باشد. وی همچنین از درخواست وزیر صنعت، معدن و تجارت برای تشکیل ستاد زنجیره فولاد برای بررسی چالش‌ها خبر داد و افزود؛ کارخانجات و تولیدی‌های داخلی برای این افزایش قیمت آمادگی نداشته‌اند و با شوک مواجه شده‌اند اما از آنجاکه به هر حال این افزایش قیمت ادامه خواهد داشت، رویکرد آنها نیز با برنامه‌ریزی بیشتری خواهد بود.

به گفته این مقام مسئول، بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال صادرات فولاد ایران بتواند به شش تا هفت میلیون تن برسد که وضعیت کاهش عرضه فولاد در بازار، خریداران را در بازار جهانی به فولاد ایران نزدیک‌تر می‌کند. برهمین اساس، شرکت قصد دارد در بودجه 96 حداقل 20 درصد محصولاتش را صادر کند و مابقی فروش داخلی است که در بورس کالا انجام می گیرد. با توجه به اینکه نرخ جهانی ورق گرم CFR برمبنای آخرین گزارش متال بولتن در محدوده 565 تا 605 دلار برای هر تن است، با لحاظ دلار 3930 تومانی نرخ صادراتی این محصول حداقل باید مطابق این نرخ حوالی 2200 تومان برای هر کیلو باشد. از سوی دیگر متوسط نرخ فروش شهریورماه 2026 تومان به ازای هر کیلو می باشد؛ این درحالیست که با توجه به نرخ فروش شناسایی شده محصول در بورس کالا طی این دوره قیمت به طور متوسط 2100 تومان برای هرکیلو بوده و به نظر می رسد نرخ فروش خارجی زیر 2000 تومان بوده که به 2026 تومان براساس گزارش ماهانه شهریورماه رسیده است. آخرین معامله ورق گرم شرکت در بورس کالا که چند روزیست با توجه به دستورالعمل جدید باید بر مبنای نرخ متوسط 15 روزه فوب منطق CIS و ارز آزاد تعیین شود؛ در قیمت 2470 تومان انجام شد و برای پاییز پیش بینی می شود متوسط نرخ فروش داخلی شرکت به حدود 2400 تومان و نرخ صادراتی بدون کسر هزینه های جانبی به حداقل 2200 تومان برای هرکیلو برسد این اختلاف قیمت بازار داخلی و خارجی از یک سوبه هزینه های حمل برای صادراتی و از سوی دیگر به وجود حباب در بازار داخلی می تواند تعدیل شود.