مجمع گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان امروز تشکیل شد و با انتقادهایی از سوی سهامداران حقیقی همراه بود...

طاها حشمتی: مجمع گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان امروز تشکیل شد و با انتقادهایی از سوی سهامداران حقیقی همراه بود. به گزارش خبرنگار بورس۲۴ ، این مجمع به ازای هر سهم 5 تومان سود نقدی تقسیم کرد.  

در این مجمع، اهم دستاوردهای شرکت گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان به این شرح اعلام شد:

*موافقت اعلام اولویت اجرای طرح صنایع پتروشیمی دهدشت و اخذ موافقت صندوق توسعه ملی برای تامین مالی پروژه

*تامین مالی پتروشیمی ایلام از طریق انتشار اوراق سلف موازی استاندارد به مبلغ ١٠٠ میلیارد تومان

*انتشار ٢٠٠ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای تامین مالی طرح یک میلیون تن اتیلن پتروشیمی گچساران

*پیشرفت فیزیکی ٩٣ درصد در مجموعه طرح های پتروشیمی ایلام

*پیشرفت فیزیکی معادل ٣٦ درصد در طرح تولید اتیلن پتروشیمی گچساران

*پیشرفت فیزیکی ٣٦ درصد طرح ESBRشیمیایی صدف عسلویه

برنامه های آتی "پترول" هم به این شرح اعلام شد:

*ادامه اجرای عملیات طرح سولفات پتاسیم پتروشیمی ارومیه و آغاز عملیات پیش راه اندازی طرح

*اجرای عملیات طرح پای اتیلن سبک خطی پتروشیمی ارومیه

*تامین منابع مالی ارزی طرح٣٠٠ هزار تنی پلی اتیلن سنگین پتروشیمی دهدشت و انتخاب پیمانکار و EPC طرح

*تامین منابع مالی طرح ٥٠٠ هزار تنی پلی اتیلن سنگین واقع در سایت شرکت پتروشیمی گچساران در قالب شرکت منابع پلیمر گچساران

*تامین منابع مالی ریالی طرح های شرکت های تابعه از طریق انتشار اوراق صکوک اجاره و اوراق مشارکت

 تکمیلی: 

مجمع عادی سالانه شرکت گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان امروز با حضور بیش از 90 درصد از سهامداران تشکیل جلسه داد.

مجمع امروز «پترول» در بیش از 3 ساعت به  طول انجامید و عمده وقت مجمع در جهت معرفی طرح ها پروژه ها و نحوه تامین مالی و مواردی از این قسم گذشت.

سهامداران در این مجمع از عملکرد برخی زیر مجموعه ها، تقسیم پایین سود، عدم حمایت از سهام شرکت و برخی اطلاعات ارائه شده  در مجمع انتقاداتی داشتند.

احمد علی محصصی دبیر مجمع در خصوص مهمترین دستاورد های این شرکت گفت: 

موافقت اعلام اولویت اجرای طرح صنایع پتروشیمی دهدشت و اخذ موافقت صندوق توسعه ملی برای تامین مالی پروژه

تامین مالی پتروشیمی ایلام از طریق انتشار اوراق سلف موازی استاندارد به مبلغ ١٠٠ میلیارد تومان

انتشار ٢٠٠ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای تامین مالی طرح یک میلیون تن اتیلن پتروشیمی گچساران

پیشرفت فیزیکی ٩٣ درصد در مجموعه طرح های پتروشیمی ایلام

پیشرفت فیزیکی معادل ٣٦ درصد در طرح تولید اتیلن پتروشیمی گچساران

پیشرفت فیزیکی ٣٦ درصد طرح ESBRشیمیایی صدف عسلویه

بازدهی منفی داشتیم! 

وی در خصوص بازدهی سهام «پترول» و شاخص کل گفت: شاخص کل از ابتدای خرداد 95 تا انتهای اردیبهشت 96 در حدود 6 درصد بازدهی داشته است و سهام شرکت بازدهی منفی 5.6 درصد را ثبت کرده است.

محصصی در خصوص شرکت های زیر مجموعه گفت: فاز اول پتروشیمی ایلام در آبان 94 به بهره برداری رسید و در تلاش هستیم تا فاز دوم این واحد نیز به بهره برداری برسد با تمهیدات صورت گرفته پیش راه اندازی پروژه سولفور زدائی و الفین تا پایان سال 96 انجام خواهد شد.

او گفت: همچنین واحد پلی پروپیلن به منظور تکمیل زنجیره تولید  در دستور کار است و عملیات اجرائی آن شروع شده است. وی در خصوص برنامه های آتی پروشیمی ایلام گفت: افزایش حداقل 35 درصد تولید و فروش نسبت به سال قبل، توسعه بازار های صادراتی و پیش راه اندازی پروژه های الفین و سولفور زدائی. 

محصصی در مورد شرکت کود شیمیایی اوره لردگان هم گفت: فعالیت های انجام شده در این واحد سفارش گذاری جمعا حدود 95 درصد از تجهیزات در واحد های اوره و آمونیاک، ترانزیت و حمل 65 درصد از اقلام سفارش گذاری شده به سایت، ادامه عملیات سیویل و حمل بیش از 2850تن لوله اتصالات به سایت، صورت گرفته است و امیدواریم اوایل سال 97 به بهره برداری منجر شود.

محصصی درباره پروژه دهدشت گفت: 328میلیون یورو به علاوه 1064 میلیارد ریال حجم سرمایه گذاری این پروژه است و با توجه به نحوه اجرای پروژه از نیمه دوم سال 96 پیمانکار EPC مشحص خواهد شد و عملیات اجرای پروژه آغاز می شود.

او گفت: همچنین پتروشیمی ممسنی به سرمایه ای بالغ بر 328میلیون یورو . 1464میلیارد ریال نیاز دارد و تا کنون پروژه با پیشرفت 6.05 درصدی همراه بوده است و در تلاشیم تا این پروژه هم اجرائی شود. دیگر پروژه مجموعه پتروشیمی کازرون است که کلنگ آن سال 87 به زمین زده شده است و تاکنون 2 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

وی در خصوص برنامه های آتی هیات مدیره برای سال جاری گفت: مدیریت و نظارت فعال و کارآمد طرح های در دست اجرا شرکت های تابعه مطابق با زمان بندی مصوب آن در دستور کار است. 

به گفته او با آغاز بهره برداری از طرح های SRP و SRU و فاز الفین پتروشیمی ایلام، دستیابی به پیشرفت فیزیکی معادل 100 درصد در طرح کود شیمیایی اوره لردگان و آغاز عملیات  پیش راه اندازی طرح مذکور و پیگیری ادامه اجرای طرح ESBR شرکت صدف عسلویه؛ دستیابی به پیشرفت فیزیکی معادل 60 درصد، نیز محقق شده است.  

این مقام مسئول در ادامه از اجرای 200 هزار تنی طرح پلی پروپیلن شرکت توسعه صنایع پایین دستی پترو ایرانیان و دستیابی به پیشرفت فیزیکی معادل 55 درصد، خبر داد.

او ادامه داد: ادامه اجرای عملیات طرح سولفات پتاسیم پتروشیمی ارومیه، تامین منابع مالی ارزی طرح 300 هزار تنی پلی اتیلن سنگین پتروشیمی دهدشت و انتخاب پیمانکار و EPC طرح، تامین منابع مالی طرح 500 هزار تنی پلی اتیلن سنگین در سایت گچساران و تامین منابع مالی زیالی طرح های شرکت های تابعه از طریق انتشار اوارق صکوک اجاره و اوراق مشارکت از برنامه های اجرا شده توسط همکاران زحمت کش ما بوده است. 

گفتنی است، هیئت مدیره در پایان پیشنهاد تقسیم 60 ریال سود را به مجمع ارائه داد که نهایتا با توضیحات ارائه شده 5 تومان سود نقدی به ازای هر سهم تقسیم شد و مابقی سود به منظور انجام طرح های مجموعه مورد استفاده قرار خواهد گرفت.